«با در پناه تو آمدی و با در پناه خدا بدرقه‌ات می‌کنیم»

«حسن جوهرچی» هم به خانه ابدی رفت

هنردستان: مراسم وداع با حسن جوهرچی در صبح سرد زمستانی بهمن ماه با این جمله آغاز شد: «با در پناه تو آمدی و با در پناه خدا بدرقه‌ات می‌کنیم؛ همیشه در قلب ما هستی.»

 

به گزارش هنردستان، یکشنبه، ۱۷ بهمن‌ ماه خانه سینما میزبان خیل عظیمی از هنرمندان و دوستداران حسن جوهرچی – بازیگر سینما و تلویزیون بود که آمده بودند تا با پیکر این بازیگر محبوب وداع و او را تا قطعه هنرمندان بدرقه کنند.

 

همسر، فرزندان و خانواده این هنرمند فقید نیز در مراسم حضور داشتند و اجرای مراسم را کامران ملکی عهده‌دار بود.

امین تارخ، خشایار الوند، همایون اسعدیان، پژمان بازغی، حبیب دهقان نسب، حسن پورشیرازی، جواد افشار، علیرضا شجاع نوری، لعیا زنگنه، محمد شیری، مهدی میامی، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما)، کامران ملکی (عضو هیات مدیره خانه سینما)، محمدرضا جعفری جلوه (مدیر شبکه دو)،  … ازجمله هنرمندان حاضر در مراسم تشییع حسن جوهرچی بودند. ازدحام جمعیت در مراسم به حدی بود که انتقال پیکر این بازیگرِ فقید به سختی انجام شد.

در این مراسم از حسن جوهرچی به عنوان فردی یاد شد که خادم اهل بیت (ع) و ولایت بوده است.

در بخش ابتدایی مراسم امین تارخ، رییس انجمن بازیگران سینمای ایران در حالی به سخنرانی پرداخت که مراسم به دلیل ازدحام جمعیت از کنترل خارج شده بود و این هنرمند از حاضران خواست تا با آرامش مراسم وداع با حسن جوهرچی برگزار شود.

این بازیگر در سخنانی گفت: مثل همیشه صحبت کردن درباره هنرمند و اهل هنری که سفر کرده برای ما سخت است، به خانواده این عزیز از دست رفته تسلیت می‌گویم.

او از همه مردم مهربان این دیار که از دور و نزدیک برای خانه سینما و انجمن بازیگران پیام تسلیت فرستادند و ابراز همدردی کردند، قدردانی کرد.

تارخ با بیان اینکه این عزا برای ما غیرقابل تحمل است، یادآور شد: این واقعیت وجود دارد که هر وقت عزیزمان را از دست دادیم، بخشی از وجودمان را از دست داده‌ایم اما امسال (سال ۹۵) بخش‌های زیادی از وجودمان را از دست دادیم. هنرمند از دست رفته عباس کیارستمی، داود رشیدی، کاظم افرندنیا و این عزیز تازه از دست رفته‌مان. از درگاه خداوند برای خانوده حسن جوهرچی آرزوی صبر دارم.

او در پایان گفت: خیلی دلم نمی‌خواهد به اتفاقاتی که در سال جاری افتاد اشاره کنم اما امسال، سال بسیار پرنکبتی بود که تقدیر اینگونه رقم زد. غم از دست دادن آتش‌نشانان، سیل در سیستان و بلوچستان و حادثه‌ای که در تبریز رخ داد، همه و همه برای ما غم‌انگیز بود. به همه بازماندگان این عزیزان و همین‌طور بازماندگان حسن جوهرچی مهربان تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم که خداوند به آن‌ها صبر عنایت کند.

علی جوهرچی، فرزند این بازیگر در جملاتی کوتاه گفت: امروز مردم ایران هنرمند خوبشان را از دست دادند اما من به شما می‌گویم که پدرم را از دست داده‌ام. پدر من بزرگترین و بهترین الگوی یک جوان دانشجوی هنری است. از طرف خودم به همه اهالی هنر تسلیت می‌گویم.

محمدرضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دو سیما نیز در این مراسم حضور داشت و در سخنانی درباره‌ی درگذشت حسن جوهرچی اظهار کرد: برای بدرقه یک انسان نیکو خصال که روحیاتش با نامش عجین شده است، آمده‌ایم. من به نمایندگی از اهالی رسانه، ریاست محترم رسانه ملی و دکتر میرباقری معاون سیما و همه همکاران عزیز، در این مراسم برای ادای احترام حاضر شده‌ام.

وی خطاب به حاضران گفت: شما بازیگران عالی‌رتبه امروز برای حسن جوهرچی عزیز سوگوار هستید، امیدوارم دعای همه ما بدرقه راهش باشد و این عزیز را به خدا می‌سپاریم.

خشایار الوند به عنوان دوست صمیمی و فردی که حسن جوهرچی را به تلویزیون و سینما معرفی کرد در این مراسم معرفی شد.

او در سخنانی با عرض تسلیت به خانواده این هنرمند و جامعه هنری گفت: حسن جوهرچی برای ما در ظاهر و شمایل مرد نجیب و دوست‌داشتنی دهه ۷۰ بود؛ مردی که با سریال «در پناه تو» شخصیتی را معرفی کرد که سال‌ها الگو و نمونه مردم ایران قلمداد شد.

این نویسنده در ادامه درباره وارد شدن حسن جوهرچی به عرصه بازیگری و نحوه آشنایی‌اش با این هنرمند، گفت: آشنایی من با این عزیز، اتفاقی بود و از طریق اداره‌ای با او آشنا شدم. از همان موقع یک موج مثبت و یک عشق شرقی در نگاهش موج می‌زد. آنجا بود که برای بازی در فیلم «برخورد» او را به سیروس الوند معرفی کردم.

وی اظهار کرد: متأسفم که قابلیت‌های او به طور کامل دیده نشد. حسن جوهرچی بازیگر خوبی بود و می‌توانست کار بزرگ‌تری انجام دهد. متأسفم که در این سن و سال او را از دست دادیم.

خشایار الوند سپس مطرح کرد: کسی را از دست دادیم که شاید مدت‌ها بود که همه او را فراموش کرده بودند. متأسفانه خیلی از عزیزان اینگونه غریبانه از میان ما می‌روند. امیدوارم روحش در آرامش باشد.

فرشید نوابی به نمایندگی از گروه مجموعه «در پناه تو» در این مراسم در جملاتی کوتاه سخنرانی کرد.

او گفت:‌ واقعیت این است که سخت است که در رثای این هنرمند عزیز حرف بزنم. از طرف عوامل مجموعه «در پناه تو» حمید لبخنده، حبیب دهقان‌نسب، رامین پرچمی، لعیا زنگنه، محمد حسین لطیفی، اتابک نادری و … که همگی اینجا هستند درگذشت این هنرمند را تسلیت می‌گویم و بار دیگر می‌گوییم با «در پناه تو» آمدی و با در پناه خدا بدرقه‌ات می‌کنیم و همیشه در قلب ما هستی.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در جملاتی کوتاه یادآور شد: یقین بدانید این جمعیت، این احساس و این روحیه نشان دهنده نقش و فعالیت هنرمند برجسته در میان اقشار جامعه و مردم است.

او گفت: ‌این روزها هنرمندان زیادی را در حیات خانه سینما تشییع کردیم، شرمنده از همسایگان خانه سینما که مدتی است با این فضای غم زده مواجه هستند هرچند دل‌های آن‌ها هم با ما همراهی می‌کند.

شاهسواری در پایان یادآور شد: از طرف خانه سینما، تلویزیون،‌ رسانه‌ها به خانواده حسن جوهرچی عزیز تسلیت عرض می‌کنم و جز صبر چه دعایی می‌توانیم داشته باشیم.

در بخش پایانی این مراسم اکبر جوهرچی، برادر حسن جوهرچی در سخنانی گفت: واقعا فکر نمی‌کردم با این جمعیت روبه‌رو شوم.

او گفت: حسن جوهرچی همانی بود که دیده بودید. ما در عالم بچگی خیلی شر بودیم اما حسن مظلوم‌ترین و صبورترین ما بود. حسن بچه هیأتی بود، هم بچه مسلمان این دوره بود و هم بچه مسلمان آن دوره اما خیلی زود از میان ما رفت.

پس از برگزاری این مراسم پیکر زنده‌یاد حسن جوهرچی بر دوش دوستدارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

 

 

روحش شاد ان شاءالله.

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »