پل اُستر، نویسنده مطرح و محبوب آمریکایی درگذشت

پل اُستر، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان ۷۷ ساله آمریکایی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان ریه از دنیا رفت.

به گزارش سایت هنردستان به نقل از آسوشیتدپرس، پل اُستر، نویسنده نامدار آمریکایی که بیش از سی عنوان کتاب در کارنامه ادبی خود دارد و اغلب آثارش به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند، بر اثر ابتلا به سرطان در سن ۷۷ سالگی از دنیا رفت.

او علاوه بر کتاب‌هایی مثل «سه‌گانه نیویورک»، فیلم‌نامه‌نویس «دود» و کارگردان فیلم «لولو روی پل» بود.

این نویسنده با چاپ اولین کتابش به نام «اختراع انزوا»، تحسین منتقدان را کسب کرد.

جایگاه اُستر در مقام یکی از برترین نویسندگان آمریکایی با مجموعه‌ای از سه داستان مرتبط با هم که با اسم «سه‌گانه نیویورک» به چاپ رسید، تثبیت شد. این سه کتاب شامل رمان‌های «شهر شیشه‌ای» (۱۹۸۵)،«ارواح» (۱۹۸۶) و «اتاق دربسته» (۱۹۸۶) هستند. این کتاب‌های سه‌گانه برای پرداختن به پرسش‌های اگزیستانسیال با موضوع رمان پلیسی بازی می‌کنند.

داستان‌های پل اُستر معمولاً با مضامین تصادف، شانس و سرنوشت بازی می‌کنند. بسیاری از قهرمانان آثار او، خود نویسنده هستند و مجموعه آثارش خودارجاعی است و شخصیت‌هایی از رمان‌های اولیه در رمان‌های بعدی‌اش ظاهر می‌شوند.

آستر هجده رمان نوشته بود که از میان آنها، چند عنوان از جمله «موسیقی شانس» به فیلم تبدیل شده‌اند. او بعدها فیلمنامه‌های متعددی نوشت که فیلم‌نامه «دود» (۱۹۹۵) با بازی هاروی کایتل، ویلیام هرت و جیانکارلو اسپوزیتو از این نویسنده ساخته شده است. او با این فیلم‌نامه جایزه معتبر ایندپندنت اسپرایت را برای بهترین فیلم‌نامه اول کسب کرد. اُستر در نوشتن فیلمنامه «مرکز جهان» نیز نقش داشته است.

پل اُستر در سال ۱۹۹۸ همراه کایتل، سوروینو و ریچارد ادسون فیلم‌نامه «لولو روی پل» را نوشت و کارگردانی کرد. سال ۲۰۰۷ در فیلم «زندگی درونی مارتین فراست» با بازی دیوید تیولیس، ایرنه جاکوب و مایکل ایمپریولی بار دیگر همین وظیفه را انجام داد.

رمان «۴۳۲۱» آستر در سال ۲۰۱۷ در فهرست نهایی جایزه من بوکر قرار گرفت.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »