نقاشی پسادریافتگرا با الگوهای جادویی “ون گوگ” در ایران

هنردستان: انتشارات آرادمان مجموعه‌ای از الگوهای پُست امپرسیونیسمی “ونسان ون‌ گوگ” را در قالب کتابی از سری کارهای نقاشی خلاق و آرامش‌بخش منتشر کرد.

 

به گزارش هنردستان، “باغ ون گوگ” نام کتابی است شامل 36 الگوی رنگ‌آمیزی از مهم‌ترین و مشهورترین آثار این نقاش سرشناس سبک پسادریافتگرا (پُست امپرسیونیسم) که با الگوی رنگی، در اختیار علاقه‌مندان به کتاب‌های آرت‌ تراپی قرار گرفته است.

 

در فصل دوم کتاب اما علاقه‌مندان این امکان را دارند که گزیده‌ای از این آثار را با ایده‌ی هنرمند درون خود رنگ‌آمیزی کنند و پیشنهادهای جدیدی را به استادِ سرشناس نقاشی جهان پیشنهاد کنند.

در مقدمه‌ی این کتاب آمده است: “رنگ‌آمیزی نه‌تنها یک فعالیت مهم آرامش‌بخش و خلاقیت‌ساز برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگسالان هم فرصتی است برای رسیدن به آرامشی مؤثر که به زندگی جلوه‌ بهتری می‌بخشد.

در تفکرات کهن نیز رنگ تسکین‌دهنده است و آرامش‌بخش؛ حال وقتی فرصت رنگ‌آمیزی ده‌ها صفحه طرح‌های استاندارد، هنرمندانه و علمی برای همگان فراهم می‌شود، علاوه بر افزودن رنگ بهتر به زندگی، این فرصت هم فراهم می‌شود که هنرمند درون هر فردی کشف شود.

این طرح‌ها طوری طراحی شده‌اند که انگار عشق را، هم در داخل و هم در خارج خطوط جست‌وجو و درنهایت کشف می‌کنید….

این شیوه اکنون در جوامع توسعه‌یافته بیش از هر وسیله‌ دیگری توصیه می‌شود؛ زیرا یک رفتار باوقار هنرمندانه را تجویز می‌کند که هدف و دستاورد آن تنها یک فرصت سرگرمی نیست، بلکه وجوهی از انسان معاصر را بیدار و نمایان می‌کند که شاید در لابه‌لای لایه‌های سنگین و ضخیم زندگی پراضطراب ماشینی ما، هیچ‌گاه فرصت بروز نیافته‌اند. ضمن آن‌که با ایجاد فرصت تمرکز، شهروندانِ زندگی پرشتاب و پرتنش امروز را نرم و آرام به تمرکز و آرامش رهنمون می‌کند.”

ونسان ویلم ون گوگ، نقاش پُست امپرسیونیست هلندی است که در میان معروف‌ترین و بانفوذترین چهره‌ها در تاریخ هنر غرب قرار گرفته است. او هنرمند بسیار پرکاری بوده که  تنها در حدود 10 سال 2100 اثر هنری، از جمله حدود 860 تابلو نقاشی رنگ روغن خلق کرده است. ون گوگ بسیاری از این آثار را در دو سال آخر عمر خود خلق کرد. از میان تابلوهای متعدد او با موضوع‌ طبیعت و پرتره، برخی همچون سیب‌زمینی‌خورها، آفتابگردان‌ها و پرتره‌های خودش شهرت جهانی بسیاری پیدا کرده‌اند.

با این حال عمر هنری ون گوگ چندان طولانی نشد؛ چراکه عمر او نیز با مرگی تراژیک در 37 سالگی که بر اثر بیماری روانی و فقر به وقوع پیوست، دوام چندانی نیافت. با این حال، استعداد ذاتی و هنر متفاوت او در استفاده از رنگ‌های جسورانه و دراماتیک، و نیز ضربه و رسایی قلم‌مو که به پایه‌های هنر مدرن توصیف می‌شود، سال‌ها پس از زندگی و مرگ ون گوگ، از او چهره سرشناس و گران‌قیمتی در هنر جهان جلوه داد؛ تا حدی که صاحبان و دلالان آثار هنری او، رقم‌های عجیبی از این طریق کسب می‌کنند.

انتشارات آرادمان علاوه بر این کتاب که در 56 صفحه قطع خشتی با شمارگان هزار نسخه و بهای 12 هزار تومان انتشار یافته، دو مجموعه دیگر را هم در قطع رحلی، با عنوان‌های “رؤیای رنگی” (طرح‌های بیلی واکار در 88 صفحه به‌بهای 12 هزارتومان) و “باغ مونه” (طرح‌های اوسکار کلود مونه، نقاش امپرسیونیست، 56 صفحه به‌بهای 10 هزار تومان) به علاقه‌مندان عرضه کرده است.

برگردان هر سه کتاب را فاطمه فرقانی انجام داده است.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »