رییس انجمن مجموعه‌داران ایران: رضا مافی فراتر از یک هنرمند و یک نابغه بود

فیلمی که در مورد زندگی و اندیشه رضا مافی تهیه شده، بسیار دیدنی است

رییس انجمن مجموعه‌داران ایران در خصوص برگزاری نمایشگاه رضا مافی،گفت: بعد از ۴۱ سال که هیچ یادی از این هنرمند مشهور ایران نشده بود، این نمایشگاه برگزار شده است. به نظر من رضا مافی بالاتر از یک هنرمند است، او یک نابغه بود.

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، منوچهر لطفی (رییس انجمن مجموعه‌داران ایران) با اشاره به نمایشگاه آثار رضا مافی که با نمایشگاه گردانی محبوبه کاظمی دولابی در موزه هنرهای معاصر تهران در حال برگزاری است،گفت: در نمایشگاه آثار رضا مافی که به همت نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی ترانه باران برگزار شده، بار دیگر شاهد اقدامی ابتکاری از خانم کاظمی بودیم.گالری ترانه‌باران همواره با ایده‌های جدید و تاثیرگذار وارد عرصه هنر می‌شود. در نگاه اول نحوه به تصویر کشاندن آثار شخصی رضا مافی بسیار خلاقانه و قابل توجه بود. همچنین فیلمی که در مراسم افتتاحیه نمایش داده شد و در مورد زندگی و اندیشه رضا مافی تهیه شده بود، بسیار دیدنی بود.

او در خصوص اهمیت این نمایشگاه گفت: نکته مهمی که در مورد این نمایشگاه وجود دارد این است که بعد از ۴۱ سال که هیچ یادی از این هنرمند مشهور ایران نشده بود، این نمایشگاه برگزار شده است. به نظر من رضا مافی بالاتر از یک هنرمند است، او یک نابغه بود. گردآوری این آثار و نمایش آن به این شکل بسیار لذتبخش است.

لطفی در خصوص ورود مجموعه‌داران به برگزاری رویدادهای خلاقانه مشابه این نمایشگاه اذعان داشت: مجموعه‌داران بسیار علاقه‌مند به فرهنگ و هنر این کشور هستند و از برگزاری چنین رویدادهایی استقبال می‌کنند اما متاسفانه بخش دولتی به عنوان متولی امر در این زمینه پیشرو نیست. به اعتقاد من امور فرهنگی باید به دست مردم باشد تا علاقه‌مندان و کسانی که به این آثار فرهنگی علاقه دارند، دست به دست هم دهند و با مشارکت هم اتفاقات خوبی در این عرصه را رقم بزنند. امیدوارم بخش خصوصی بتواند در عرصه هنر و فرهنگ اقدامات جدیدی را با مشارکت یکدیگر رقم بزنند، به تنهایی نمی‌شود اقدام تاثیرگذاری انجام داد، باید همه دغدغه‌مندان با هم مشارکت داشته باشند.

بنابراین گزارش، نمایشگاه برگزیده‌ای از آثار رضا مافی با ارائه بیش از صد اثر از آثار این هنرمند از جمله دستخط‌ها، مشق‌ها و بخشی از مجموعه شخصی او به نمایشگاه گردانی (کیوریتوری) محبوبه کاظمی مدیرمسئول نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی ترانه باران، تا ۱۰ تیرماه در شش گالری موزه هنرهای معاصر تهران میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

این نمایشگاه بر اساس پژوهش‌های نمایشگاه گردان (کیوریتور)، از میان متون و مطالب موجود از هنرمند انجام و سعی شده، نمایشگاه و دیدگاه رضا مافی معرفی و روایت بشود.

امتیاز دهید