افتتاح نمایشگاه «سونات بی‌ستون» در گالری اعتماد

روایتی تصویری از زمانه با الهام از تاریخ و ادبیات

نمایشگاه نقاشی‌های مریم عابدی با عنوان «سونات بی‌ستون» بعدازظهر جمعه ۱۱ خردادماه با استقبال مخاطبان در گالری اعتماد افتتاح شد.

«سونات بی‌ستون» با الهام از سه‌گانه «اورستیا» اثر آیسخلوس شکل گرفته است. مریم عابدی در این نمایشگاه تلاش کرده تا روایتی همسان با زمانه امروز را در بستر تاریخ و با الهام از ادبیات تصویر کند. او در این نمایشگاه نیز با بیانی معاصر نقاشی را در رویارویی با متریال قرار می‌دهد و چارچوب‌های کلاسیک استفاده از بوم و رنگ را به پرسش می‌گیرد.

در توضیح برای نمایشگاه «سونات بی‌ستون» که تازه‌ترین آثار مریم عابدی در آن به نمایش گذاشته شده، آمده است:«بگذار از رحم مادر شب، روز جدید با تمام شکوهش طلوع کند». خواندن جمله‌ای از اثر بی‌بدیل آیسخلوس در سه‌گانه «اورستیا» مرا به طرح‌ریزی مجموعه‌ای هدایت کرد که مسیر تکامل آن هفت سال به طول انجامید.

«سونات بیستون» عنوان یک «نمایش‌نامه» است؛ نمایشی که نامه پرفراز و نشیب خونریزی‌ها، جنایت‌ها، خشم‌ها،کینه‌ها و عداوت نسل به نسل بشر را تصویر می‌کند. چیدمانی که مخاطب را به تاریکی‌های از یادنرفتنی تاریخ می‌کشاند اما همیشه امید به پشتیبانی انسان همچون روزنه نوری کتیبه‌های تاریخ را درمی‌نوردد و وارد صحنه می‌شود. امیدی که ناظر بر سدهای زنگارگرفته و بی‌ثباتی به رنگ خون‌گرفته‌ی سرگذشت انسان است. در نهایت اوست که سکان را بدست گرفته و می‌پرسد: نفرین دیرینه آیا راه آرامش می‌گشاید؟ یا دست مرگ به طوفانی دیگر هر بود و هست را در می‌رباید؟ سرانجام چیست؟

نمایشگاه «سونات بی‌ستون» تا ۲۹ خرداد ماه در گالری اعتماد برپا خواهد بود.

علاقه‌مندان به تماشای آثار این نمایشگاه می‌توانند همه‌روزه (غیر از دوشنبه‌ها) از ساعت ۱۲ تا ۸ شب به گالری اعتماد (واقع در میدان هفت‌تیر، خیابان مفتح جنوبی، بن‌بست شیرودی، پلاک ۲۵) مراجعه کنند.

گالری اعتماد در روزهای جمعه تنها از ساعت ۱۵ تا ۲۰ پذیرای علاقه‌مندان است.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »