دانش‌آموزان طولانی‌ترین نقاشی انقلاب را به تصویر می­‌کشند

هنردستان: همزمان با دهه فجر صدها دانش‌آموز تهرانی طولانی­‌ترین نقاشی انقلاب اسلامی ایران را در ورک‌شاپ «نگار مکتب‌خانه» به تصویر می‌کشند.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی کتاب‌شهر ایران، نگار مکتب‌خانه این روزها میزبان بیش از دوهزار دانش‌آموز تهرانی است که ضمن بازدید از آثار هنری شاخص، در یک ورک‌شاپ نقاشی یکی از طولانی‌ترین نقاشی‌های کشور را با موضوع انقلاب اسلامی به تصویر می‌کشند.

 

حامد شفیق – مدیرعامل کتاب‌شهر ایران – با قدردانی از استقبال مدیران مدارس از نمایشگاه نگار مکتب‌خانه و تشویق دانش‌آموزان به حضور در این نمایشگاه­ و ورکشاپ نقاشی، اظهار کرد: غیبت آثار هنری فاخر در فهرست برنامه­‌ها و مدل­‌های تدریس هنر در نظام آموزش و پرورش ایران همیشه محسوس بوده، به‌گونه‌ای که دانش‌آموزان معمولا تا دوران دانشگاه از دیدن آثار نفیس و فاخر هنری محروم مانده‌­اند.

او ادامه داد: مقصود ما از نمایشگاه نگار مکتب‌خانه مهیا کردن زمینه حضور دانش‌آموزان در گالری‌­هاست. با این برنامه، دو مقصود برآورده می­‌شود، اول این‌که دانش‌آموزان در بهترین دوره سنی یادگیری، با آثار نفیس هنری آشنا می­‌شوند و دوم این‌که فرصت حضور در یک کارگاه هنری و ورک‌شاپ حرفه‌­ای را پیدا می­‌کنند.

شفیق با بیان این‌که یکی از فکرها و دغدغه­‌های علاقه‌مندان هنرهای تجسمی یادگیری هنر از دوران طفولیت و مدرسه به کودکان است، تاکید کرد: باید از همین زمان، بچه‌ها را با هنر آشنا کرد. این اتفاق قشنگی است که با نگار مکتب‌خانه شروع شد. هدف ما افزایش مهارت هنری دانش‌آموزان با اجرای زنده یک اثر هنری است و امیدواریم این قبیل برنامه‌­ها، گام بلندی برای پیگیری و نهادینه کردن یک جریان مستمر فرهنگی در این زمینه باشد.

تا کنون دانش‌آموزان مدارس مختلف تهران از جمله مدارس «شهدای موتلفه اسلامی»، «ندای اسلام»، «فرهیختگان»، «فرهنگ» و «دبستان ولیعصر (عج)» ضمن بازدید از نگار مکتب‌خانه در کارگاه نقاشی انقلاب اسلامی این نمایشگاه شرکت کرده­‌اند.

در این ورک‌شاپ نقاشی که به مدت ۱۰ روز از ۱۲ بهمن شروع شده و تا ۲۲ بهمن ماه در گالری نگار مکتب­‌خانه تداوم می‌یابد، روزانه ۲۰۰ هنرجوی دانش­‌آموز شرکت می­‌کنند.

نمایشگاه دائمی آثار هنری با عنوان ابداعی نگارمکتب‌خانه (schoollery) از مدت­‌ها پیش با همکاری کتاب‌شهر ایران و مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر در گالری مجتمع سرچشمه افتتاح شد و تا کنون بیش از دوهزار اثر هنری نقاشی، نقاشی‌خط، خوشنویسی و عکاسی از۷۰ هنرمند شاخص به‌نمایش درآمده که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به هنرمندانی مانند جلیل رسولی، نصرالله افجه­‌ای، سهراب سپهری، محمدعلی ترقی‌جاه، کامبیز درم­بخش، احمد وثوق احمدی، هادی روشن‌ضمیر، ابوالفضل خزاعی، میثم سلطانی، علیرضا محبی، حمید غبرانژاد، محمد جوادزاده، محمود زنده‌رودی، شمس­‌الدین غازی، عطاءالله ذی‌نوری، کورش اصلانی، بهادر پگاه، نهاپت نهاپتیان، حسن روح­‌الامین، احمدمحمدپور، محسن کرمی، پرویزکلانتری و محمدسعید نقاشیان اشاره کرد.

نمایشگاه نگار مکتب­خانه هر روز (شنبه تا جمعه) از ساعت ۸ تا ۱۹ به نشانی میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای کوچه شهید صیرفی‌پور، مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی پذیرای علاقه‌مندان، بویژه دانش‌آموزان است.

علاقه‌مندان برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره این نمایشگاه می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی این موسسه به نشانی  www.ketabshahr.com مراجعه کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید