نوازندگان ارکستر برای حفظ روحیه رزمندگان به جبهه رفتند

هنردستان: چهارمین شب از اجراهای ارکستر سمفونیک تهران در کنار آب‌های اروند برگزار شد.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، ارکستر سمفونیک تهران که سفر خود را از شهر عسلویه آغاز کرده بود، در چهارمین شب به ساحل رود اروند رسید تا مردم آبادان و خرمشهر شاهد اجرای زنده آن‌ها باشند.

 

شهرداد روحانی – رهبر ارکستر سمفونیک تهران – درباره حضورشان در آبادان گفت: امشب قطعه خلیج فارس را اجرا می‌کنیم. این قطعه را بارها در تهران و همین‌طور در اروپا و کشورهای دیگر اجرا کرده‌ایم، اما خیلی خوشحالم که حالا به فاصله نزدیکی از خلیج فارس آن را برای شما اجرا می‌کنیم.

مخاطبان بعد از اشاره روحانی به این موضوع، با شور و شوق به تشویق پرداختند. در ادامه این برنامه، قطعه «فریاد تهی» از ساخته‌های روحانی اجرا شد. رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره این قطعه گفت: فریاد تهی در بحبوحه جنگ و به احترام کسانی ساخته شد که با فداکاری و رشادت اجازه ندادند ایران به دست دشمن بیفتد و من اینجا باز هم این قطعه را به این عزیزان تقدیم می‌کنم.

در میانه تشویق حاضران، روحانی با اشاره به تاریخچه ارکستر سمفونیک تهران گفت: این ارکستر نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد و در تمام وقایع تاریخی با مردم همراهی کرده و در صحنه حضور داشته است.

روحانی درباره حضور نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در جبهه، گفت: جالب است بدانید که در زمان جنگ تحمیلی هم ارکستر سمفونیک برای روحیه دادن به رزمندگان، فعال بود و خوشحالم بگویم که ما امشب در جمع نوازندگان خود کسانی را داریم که در زمان جنگ در جبهه‌ها حاضر شدند و با اجرای موسیقی تلاش کردند روحیه رزمندگان حفظ شود.

روحانی با دعوت از حسین تاجیک و سیامک میردادیان، آن‌ها را به حاضران معرفی کرد و توضیح داد: این دو عزیز از جمله کسانی بودند که در آن زمان، در جبهه‌ها حاضر شدند و یکی از خاطرات شگرف آن‌ها این است که در زمان‌هایی که حتی آبی برای نوشیدن نبود یا غذایی برای خوردن نبود، آن‌ها ماندند و به رزمندگان با نواختن موسیقی روحیه بخشیدند. می‌خواهم بگویم موسیقی‌دان‌ها در آن زمان برای حمایت از رزمندگان از هیچ‌چیز روی‌گردان نبودند.

علی اصغر کاراندیش – معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد – نیز که در این برنامه حضور داشت، با اشاره به اجرای قطعه «خلیج فارس» گفت: اجرای این قطعه برای کسانی که امشب شاهد این برنامه بودند، تصویرگر شکوه و عظمت همیشگی ایران و خلیج فارس بود.

او با اشاره به این‌که هنر، گویاترین زبان برای انتقال مفاهیم فرهنگی است، اظهار کرد: اجرای این قطعه برای جمعیت انبوهی که امشب گرد هم آمده بود، کمک می‌کند مفهوم عظمت خلیج فارس به مردم منتقل شود و این مایه خوشحالی ما است که عده زیادی بتوانند از این اجرا بهره ببرند.

کاراندیش همچنین درباره برنامه‌های در پیش رو در حوزه موسیقی در وزارت ارشاد، توضیح داد: با پیگیری‌های مداومی که در مجموعه وزارت ارشاد صورت گرفت، ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران که مدت‌ها بود فعالیت نداشتند، بار دیگر راه‌اندازی شد و برنامه‌هایی ترتیب داده‌ شده است در مجموعه بنیاد رودکی تا این دو ارکستر به شهرهای دیگر سفر کنند و مردم از نزدیک اجرای آن‌ها را شاهد باشند.

فرزاد طالبی – مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد – نیز درباره این برنامه گفت: بسیار خوشحالم که امشب ارکستر سمفونیک تهران در خدمت مردم آبادان است. در حال حاضر این سفر برای جنوب کشور برنامه‌ریزی شده که از عسلویه آغاز شد و سپس به بوشهر و آبادان رسید و در اهواز پایان می‌یابد.

او درباره اجرای تورهای استانی در دیگر نقاط کشور، توضیح داد: برنامه‌ریزی‌هایی شده تا این اتفاق در ایام دیگری ادامه پیدا کند و شاهد اجرای ارکستر سمفونیک در استان‌های دیگر باشیم.

طالبی درباره مناسبت اجرای قطعه «خلیج فارس» در جنوب کشور، اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای انتخاب قطعات متناسب با مکانی است که گروه در آن به اجرا می‌پردازد. به تبع، چون این برنامه برای جنوب کشور ترتیب داده شده بود، قطعه خلیج فارس انتخاب شد. ارکستر سمفونیک رپرتوارهای زیادی در اختیار دارد و این امکان وجود دارد تا در مکان‌های دیگر، رپرتوارهای دیگری متناسب با جایی که ارکستر سمفونیک به اجرا می‌پردازد انتخاب شود.

همچنین قنواتی – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند – درباره اجرای ارکستر سمفونیک در آبادان، گفت: این اجرا که بعد از مدت‌ها خارج از استان تهران اتفاق می‌افتد، شروع حرکتی است برای هرچه بیشتر آشنا شدن مردم سایر شهرها با موسیقی فاخر.

او به تاثیر مثبت چنین برنامه‌هایی اشاره کرد و افزود: مطمئنم که چنین اجراهایی نه‌تنها برای مردم که برای فعالان عرصه موسیقی در این شهر اهمیت دارد. استقبال چشمگیر مردم از اجرای امشب به خوبی گویای این مطلب است. امشب، رخداد باشکوهی برای مردم خرمشهر و آبادان بود.

حسین تاجیک در کنار شهرداد روحانی
حسین تاجیک، نشسته از سمت راست نفر سوم
منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید