نگاهی دوباره به آثار رضا مافی

هنر بومی راه را بر نفوذ فرهنگ غرب می‌بندد

بعد از ۴۱ سال نگاهی دوباره به آثار رضا مافی شد تا نمایشی نو در معرض دید عموم قرار گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، این روزها موزه هنرهای معاصر تهران میزبان نمایشگاهی از آثار رضا مافی است که به همت محبوبه کاظمی (کیوریتور) آن هم بعد از گذشت چهار دهه از مرگ این هنرمند برگزار شده و بیش از صد اثر از آثار خط، خوشنویسی، دستخط‌، مشق‌ و نقاشی‌خط‌های رضا مافی در کنار بخشی از مجموعه شخصی او در معرض دید عموم گذاشته شده است.

مافی از خط به عنوان عنصری برای بیان مفاهیم خود بهره می‌گیرد.کار  مافی بیش از هر چیز برای ما آشناست چراکه ریشه در هنرهای ملی و بومی ما دارد و هویت بنیان است.

رضا مافی در توضیحاتش می‌گوید: خط به تنهایی می‌تواند نوعی زیبایی را فاش کند، ولی من تنها بر خط بدین خاطر تکیه نمی‌کنم که خوشنویسی کرده باشم.

سنت به عنوان ریشه 

آثار مافی در حقیقت از هنر فولکلوریک ما بهره‌مند شده است، زیرا که تا چند قرن پیش هر کس که خط خوش داشت، به مثابه نقاشی بود که از او در تهذیب کتاب‌ها، تزیین بناها و یا تابلوها سود بر می گرفتند، اما در آثار رضا مافی خط‌نوشته‌هایی داریم که با تناسب‌ها و کمپوزیسیون شگفت خود می‌توانند از بهترین نمودارهای هنر تجسمی ایران باشند. رضا مافی ادامه‌دهنده چنین سنتی در نقاشی است. اینگونه است که آثار او با ذهن ما و با چشم ما در ارتباط است. (روزنامه کیهان، سال ۱۳۵۱)

رضا مافی می‌گوید: در برابر هجوم فرهنگ غرب در این عصر، در بیش‌تر کشورها نمودهای بومی از یاد می‌رود و رو به نابودی است. از سنت‌های بومی بهره‌گرفتن، در حقیقت، ایستادن در برابر این یورش است و سنت که می‌گویم، قصد تکرار قالب‌های سنتی نیست، بلکه بهره‌گرفتن از سنت به عنوان یک ریشه برای نزدیکی به مردم است، «خط» جنبه فولکلوریک وسیعی در میان مردم ما دارد. تا دیروز مردم ما به خوشنویس هنرمند می‌گفتند، آیا ما با درک همین اصل نمی توانیم از «خط» به عنوان یک خمیر‌مایه برای نقاشی استفاده کنیم؟

او ادامه می‌دهد: هنرمند نباید بگذارد که فرهنگی دیگر به فرهنگ بومی او مسلط شود، زیرا در این صورت فرهنگ از خون و ریشه عاری خواهد شد. یک نقاش برای بیان مفاهیم خود می‌تواند از همه‌گیرترین نمودهای جامعه بهره بگیرد، بی‌آن‌که به خلاقیت و نوآوری او لطمه‌ای وارد شود.

نمایشگاه رضا مافی که با تلاش موزه گالری ترانه باران برگزار شده و تا ۱۰ تیرماه پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

امتیاز دهید