برگزیدگان جشنواره جوان در رودکی به صحنه رفتند

هنردستان: در اولین شب اجراهای صحنه‌ای در تالار رودکی، برگزیدگان دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در دو سانس با اجرای موسیقی کلاسیک ایرانی (دستگاهی) روی صحنه رفتند.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در سانس اول (ساعت ۱۸) اجراهای صحنه‌ای برگزیدگان دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، کیارش داودی به تک‌نوازی سنتور در آواز بیات ترک پرداخت. او دوره‌های عالی نوازندگی را نزد اساتید جواد هرمزی‌نژاد، حسین تهذیبی، نسترن هاشمی و سیامک آقایی گذرانده و در حال حاضر دانشجوی رشته‌ی نوازندگی موسیقی ایرانی در دانشگاه هنر تهران است.

 

دومین نوازنده‌ی نوبت اول اجراها، کیارش بکتاشیان بود که به تک‌نوازی در آواز ابوعطا پرداخت که در ادامه، در قسمت اجرای گوشه حجاز اشاره‌ای هم به آواز دشتی کرد. بکتاشیان دو قطعه‌ی ضربی از شادروان استاد حسن کسایی هم در این برنامه اجرا کرد. بکتاشیان زیر نظر خلیل ملکی، عباس شفیعی، زمان خیری، و استاد محمدعلی کیانی‌نژاد ساز نی را فرا گرفته و در حال حاضر دانشجوی رشت موسیقی است. او دو دوره‌ی مقام اول در دهمین و نهمین دوره‌ی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان را از آن خود کرده است.

سومین اجرای به تک‌نوازی تار کامیاب عشقی‌نژاد اختصاص داشت که قطعاتی در دستگاه سه‌گاه اجرا کرد. وی اجرای خود را با پیش‌درآمد سه‌گاه آغاز کرد و در ادامه با اشاره به گوشه‌های زابل، مویه، مخالف، مثنوی مخالف به تک‌نوازی در این مایه پرداخت. پایان‌بخش اجرای این هنرمند اجرای رنگ سه‌گاه درویش‌خان بود. عشقی‌نژاد نفر اول دهمین دوره‌ی جشنواره جوان در رده‌ی سنی ب بوده است.

اجرای پایانی سئانس اول به گروه‌نوازی چهار نفر از برگزیده‌ها اختصاص داشت. در این گروه آرمان توکلی (تار)، فردین میرزا حسینی (کمانچه)، مهسا نساج‌پور (تمبک)، و محمدامین مجیبی (آواز) به اجرای موسیقی در آواز ابوعطا پرداختند. آرمان توکلی، نوازنده‌ی تار و سه‌تار، دانشجوی رشته موسیقی دانشگاه عالی است که نزد اساتید مختلفی از جمله امیر شریفی، حمیدرضا خبازی، داریوش طلایی، بهروز همتی و مجید کیانی به فراگیری موسیقی پرداخته است. فردین میرزاحسینی، نوازنده‌ی کمانچه، فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی است و در حال حاضر در رشته‌ی نوازندگی ساز ایرانی به تحصیل موسیقی اشتغال دارد. مهسا نساج‌پور، نوازنده‌ی تمبک، فعالیت هنری خود را نزد جعفر قاضی‌عسگر آغاز کرده و از سال ۱۳۹۰ نزد نوید افقه به فراگیری این ساز ادامه داده است. این نوازنده‌ی جوان در دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول رده سنی ج شده است. آوازخوان این گروه، محمدامین مجیبی، نزد وحید تاج شروع به فراگیری ردیف کرده و در حال حاضر نزد حمیدرضا نوربخش به فراگیری آواز ادامه می‌دهد. قطعه‌ی پایانی این گروه اجرای رنگ ابوعطای استاد علی‌اکبرخان شهنازی بود.

در سانس دوم (ساعت ۲۱) اجراهای صحنه‌ای برگزیدگان جوان دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، حسین خوش‌چهره، نوازنده‌ی نی، در آواز بیات اصفهان به تک‌نوازی پرداخت که با استقبال خوبی از سوی حاضران در سالن مواجه شد. او از سال ۱۳۸۸ تحصیلات موسیقی در مقطع کاردانی را شروع کرده و در مقطع کارشناسی در همین واحد آموزشی فارغ‌التحصیل شده و در سال ۱۳۹۵ با اخذ رتبه‌ی اول از مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی نوازندگی موسیقی ایرانی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده است.

دومین نوازنده‌ی سانس دوم، رضا ابراهیمی‌ کلاریجانی بود که به تک‌نوازی تار در دستگاه شور پرداخت. این نوازنده‌ تار دانشجوی مقطع کارشناسی نوازندگی ایرانی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و از آموخته‌های اساتیدی مانند مرحوم محمدرضا لطفی، داریوش طلایی، جلال حیدری و مسعود خلیلی بهره برده است.

بعد از اجرای تک‌نوازی تار، فرزین کشاورز روی صحنه آمد تا قطعاتی در دستگاه شور برای حاضران اجرا کند. اگرچه این نوازنده تحصیلات آکادمیک موسیقی ندارد، اما به فراگیری موسیقی نزد فربد ترین‌پیشه، رامین صفایی، سعید ثابت و بهمن بهمرام اشتغال داشته و دوره‌های سلفژ عمومی و هارمونی مقدماتی را نزد فروغ‌الدین ترین‌پیشه گذرانده است. او در دهمین دوره‌ی جشنواره ملی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول ساز سنتور شده و در حال حاضر دانشجوی فوق لیسانس مهندسی مکانیک است.

قسمت پایانیِ سانس دوم اجراهای صحنه‌ای برگزیدگان دهمین دوره‌ی جشنواره ملی موسیقی جوان به گروه‌نوازی رضا اسدی (سه‌تار)، مهسا نساج‌پور (تمبک)، و صادق مرادی (آواز) اختصاص داشت.

این گروه به اجرای قطعاتی در دستگاه سه‌گاه و بازسازی دو تصنیف قدیمی پرداخت. رضا اسدی، نوازنده‌ی سه‌تار این گروه نزد هومان اسعدی، بهداد بابایی، داریدش رضوانی، حمیدرضا خبازی، احسان امامی، و محمدرضا ابراهیمی به فراگیری موسیقی پرداخته است و در دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی جوان موفق به کسب مقام اول شده است. این نوازنده‌ی جوان در گروه‌های مختلفی در حال حاضر فعالیت می‌کند.

صادق مرادی، خواننده این گروه، نزد حمیدرضا نوربخش دوره‌های ردیف و صداسازی را گذرانده و در جشنواره‌های مختلف مقام آورده است. وی نفر اول جشنواره‌ی موسیقی جوان در دهمین دوره شده است. نوازنده تمبک این گروه، مهسا نساج‌پور که در سانس اول هم اجرای گروهی داشت، در این سانس هم به همراه این دو نوازنده‌ی جوان به اجرا پرداخت.

نتیجه این کنسرت‌ها انتخاب تعدادی از همین هنرمندان جوان برای تولید آلبوم «نوبانگ ۲» است که سال آینده ضبط و منتشر می‌شود.

در اجراهای صحنه‌ای برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان در تالار رودکی بهرام جمالی (مدیرعامل انجمن موسیقی ایران)، هومان اسعدی (مدرس دانشگاه تهران و هنر و دبیر جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان)، و وصال عرب‌زاده (مدرس دانشگاه گیلان)حضور داشتند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
تئاتر

نقد و نظری بر نمایش «نازگل» به کارگردانی «میثم یوسفی»/ در نکوهش ظلمِ تاریخی بر زنان ایرانی

احمدرضا حجارزاده: نمایش‌های سنتی ایرانی گرچه تنوع گسترده‌ای ندارند و به چند مورد محدود می‌شوند، ولی میان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی محبوبند، به‌ویژه نمایش‌های تخته‌حوضی یا سیاه‌بازی از دیرباز تا امروز محبوبیت فراوان داشته و خوش‌بختانه توانسته این محبوبیت را

ادامه مطلب »
سینما

«جنگل سوگوار» در خانه هنرمندان نمایش نقد و بررسی می‌شود

هفتمین برنامه مرور فیلم‌های تاریخ معاصر سینمای ژاپن با نمایش «جنگل سوگوار» ساخته نائومی کاواسه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی خانه هنرمندان ایران، پانصدوسومین برنامه و هفتمین جلسه از نمایش فیلم‌های تاریخ سینمای معاصر ژاپن با

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

قصه آدم‌های خاص روی موج رادیوسلامت

برنامه «با نخبگان» روزهای یکشنبه ساعت 20 به تهیه‌کنندگی مرتضی میلانی و مجری کارشناسی زهرا حاجی‌زاده از رادیوسلامت پخش می‌شد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، زهرا حاجی‌زاده، مجری این برنامه توضیح داد: برنامه «با نخبگان» یکشنبه ساعت 20 تا 20:30 از

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

روایت زندگی شهید مدافع سلامت در رادیو

برنامه «سپیدجامگان آسمانی»،که به تهیه‌کنندگی مرجان قندی از رادیوسلامت پخش می‌شود، روایتی از مجاهدت‌ها و ایثار کادر درمان است که جمعه 6 خردادماه به زندگی شهید خدمت دکتر عقیلی اختصاص دارد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده در این‌باره

ادامه مطلب »
ادبیات

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» در سلیمانیه برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» و با حضور ادیبان، شاعران، مترجمان و منتقدان کشورهای مختلف جهان در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. یوبیل برنزی جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» نویسنده

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی آغاز شد

نمایش «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی اجراهای خود را از شب سه‌شنبه 3 خردادماه در تماشاخانه سپند آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش‌نامه‌ی «شب بخیر، مادر» نوشته‌ی «مارشا نورمن» با کارگردانی احسان حسینخانی، نخستین شب اجرای خود

ادامه مطلب »
تئاتر

نقدی بر نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی «علی نجفی»/ شنبه روزِ بدی بود

احمدرضا حجارزاده: نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی علی نجفی برداشتی آزاد است از نمایش‌نامه‌ی «یرما» نوشته‌ی فدریکو گارسیا لورکا (شاعر و نمایش‌نامه‌نویس اسپانیایی) اما کارگردان در متنی که همراه با «احسان فکا» نوشته، در این برداشت آزاد، دنیای شخصی و

ادامه مطلب »
سینمای جهان

نگاهی به پوشیدنی‌ها در جشنواره‌ی کن 2022/ وقتی طراحان لباس به نشانی جشنواره‌ها مُد سازند

عطیه پژم: یکی از نکات مهم در جشنواره کن 2022، کم‌توجه‌ای اغلب بازیگران به خرده‌فرهنگ‌های پوششی بومی مختص کشورهای‌شان بود و از این‌رو، چنین رویدادی را نمی‌توان فرصتی به منظور تلاقی فرهنگ‌ها از مسیر پوشیدنی‌ها به شمار آورد. به گزارش

ادامه مطلب »