تجلی طبیعت و محیط‌زیست در آثار هنرمندان معاصر ایران

مقارن با روز جهانی محیط‌زیست، نمایشگاه گروهی عکس «زاستار» با محوریت عکس‌های زیست‌محیطی در گالری ثالث گشایش یافت.

نمایشگاه گروهی عکس زاستار با رویکرد زیست محیطی جمعه 18 خرداد به کیوریتوری پژمان دادخواه در گالری ثالث گشایش یافت. مهرداد افسری، افشین شاهرودی، محمدرضا شریف‌زاده،کیارنگ علایی، محمود کلاری، عباس کیارستمی، رضا کیانیان، مهدی مقیم‌نژاد، سروش میلانی‌زاده و مهدی وثوق‌نیا از هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند. این نمایشگاه شامل عکس‌هایی از این هنرمندان است که به شکل‌های مختلف به مقوله طبیعت و محیط‌زیست پرداخته‌اند.

در بیانیه نمایشگاه به قلم پژمان دادخواه آمده:

«زیست مدرن و تجربه فرهنگی جدید باعث  شده تا ارتباط انسان با طبیعت کم‌تر و گاه متفاوت‌تر شود و آن رابطه مسالمت‌آمیزی که پیش‌تر میان انسان و طبیعت ـ به مثابه مادر ـ وجود داشت، امروز شکل استثماری و سلطه طلبانه پیدا کند. در چنین وضعیتی آن طبیعتِ بکر، یا فراموش‌شده یا پس از تخریب، جایش را به محیط‌زیست تصنعی داده است. در واقع تفکر انسان‌محوری به عنوان عامل ویرانی، واقعیت را منحصراً از چشم‌انداز انسان بررسی می‌کند و انسان امروزی با نگرش و رویکرد انسان‌محورانه خود را مرکز عالم دانسته و با سلطه بر طبیعت در راستای مصرف‌گرایی و صنعتی‌شدن، به بهره‌کشی از طبیعت و تخریب محیط‌زیست می‌پردازد. از طرفی دیگر، نگاه زیست‌بوم‌محور بر این باور است که انسان جزیی از طبیعت است و طبیعت و محیط‌زیست ارزشمند هستند و می‌توان به  طبیعت و محیط‌زیست در مقام مادری که انسان در دل آن پرورش می‌یابد، نگریست و به حفاظت از آن پرداخت.گرچه از ابتدای تاریخ هنر، طبیعت در آثار هنری و ادبی همه اقوام تجلی یافته و منبع الهام بسیاری از هنرمندان بوده است اما در جهان کنونی مشکلات و دغدغه‌های زیست‌محیطی توجه هنرمندان را بیش از پیش به خود جلب کرده و واکنش هنرمندان نسبت به این مساله مهم در آثار هنری نمود یافته است. در این راستا شاهد نگرش اخلاق‌محورانه، دغدغه‌مندانه و آگاه‌سازی بشریت در حوزه اخلاق‌زیست محیطی هستیم. به عبارتی یکی از راه‌های بازگشت به طبیعت و دوستی و محافظت از محیط‌زیست در مقابل تهدیدات سلطه‌طلبانه، نمایش مضامین مربوط به طبیعت در آثار هنری است. هنر و در این‌جا عکاسی محملی می‌شود برای بازتاب پدیده‌های طبیعی، ارتقای رابطه ما با طبیعت، ستایش طبیعت، بازنگری رابطه فرهنگ و طبیعت، زمینه‌سازی نگرش جدید نسبت به طبیعت و بیان آموزه‌های اخلاق زیست‌محیطی. حال می‌تواند این نمایش دارای تطابق مکانی باشد و ارتباطی واضح و مبرهن میان امر بازنمایی شده و مرجع مکانی وجود داشته باشد، می‌تواند استعاری و شاید غیرمکانی باشد و به ناکجاآباد و فرامکان اشاره کند و تفسیری نو از رابطه انسان و طبیعت به دست دهد».

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت 10 تا 21 و جمعه‌ها 16 تا 22 به گالری ثالث واقع در خیابان کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره 148 مراجعه کنند. همچنین اختتامیه این رویداد هنری 29 خردادماه از ساعت 10 تا 18 برگزار خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »