برگزیدگان ایرانی جایزه بین‌المللی ریبا ۲۰۲۴ معرفی شدند

برندگان جایزه بین‌المللی ریبا در حالی اعلام شد که دو پروژه ایرانی «مدرسه ابتدایی جدگال» و «میدان‌گاه ایستگاه مترو جهاد تهران» در میان آن‌ها دیده می‌شود.

اسامی برندگان «جایزه موسسه سلطنتی بریتانیا» با حضور پروژه‌های معماری از سراسر جهان از جمله ایران، استرالیا، اسپانیا، هلند، هند، آلمان، چین، مکزیک و بنگلادش اعلام شد.

این مؤسسه جوایز بین‌المللی معماری خود را هر سال به پروژه‌هایی اعطا می‌کند که از مرزهای معماری و استانداردهای عالی موجود فراتر می‌روند. این پروژه‌ها نمایانگر یک تغییر فرهنگی عمده در شیوه طراحی و ساخت در معماری برای نسل‌های امروز و آینده است. دو پروژه ایرانی در رقابت جهانی جایزه بین‌المللی ریبا برنده جایزه شدند که عبارتند از:

مدرسه ابتدایی جدگال/ دفتر معماری داز

«مدرسه ابتدایی جدگال» در سیستان و بلوچستان اثر اداره معماری داز برنده جایزه بین‌المللی ریبا شد.

مدرسه‌ روستای سید‌بار با زیربنای ۴۷۰ مترمربع شامل چهار کلاس ابتدایی با ابعاد متفاوت و با قابلیت همپوشانی و ادغام در هم است. این بنا شامل یک کتابخانه و یک سالن چند‌منظوره (سالن اجتماعات، امتحانات، کارگاه سوزن‌دوزی بانوک) و حیاط‌های فرعی و اصلی‌ست که در نهایت با هدف تبدیل‌شدن به مرکز محله، آموزش و فرهنگ‌سازی کل روستا طراحی شده است.

در بیانیه هیات داوران درباره مدرسه ابتدایی جدگال آمده:«مدرسه جدگال بازسازی «خیال‌انگیز» یک مدرسه محلی است که در خارج از روستایی دورافتاده در جنوب شرق ایران واقع شده است. دیوار دایره‌ای در اطراف این مدرسه کلاس‌های درس آن را که دارای سیستم تهویه طبیعی است احاطه کرده. فضای بازی که در نتیجه معماری ساده آن ایجاد شده جایگزین مناسبی برای مسجد روستا جهت ادای نماز از سوی مردم در هنگام عصر نیز است».

طراحی این پروژه با مدیریت آرش علی‌آبادی و طراحی مهسا حسینی و نازنین مجاهد صورت گرفته است. مینا کامران، تسهیل‌گری اجتماعی این پروژه را بر عهده داشته است. بودجه بازسازی این مدرسه از کارزار جمع‌آوری کمک‌های مردمی «ایران من» تامین شده است.

میدان‌گاه ایستگاه مترو جهاد تهران/ دفتر معماری کا

پروژه «میدان‌گاه مترو جهاد» تهران اثر دفتر معماری «کا» با مدیریت محمد خاوریان برنده جایزه بین‌المللی ریبا ۲۰۲۴ شد.

این میدانگاه دارای یک عرصه معادل ۲۵۰۰ مترمربع بود که ۸۰۰ مترمربع از این فضا یک بنای خاص با معماری ایرانی ـ اسلامی است. این بنا با طاق‌ها و قوس‌های آجری ساخته شده که به عنوان بخشی از ورودی مترو جهاد محسوب می‌شود. آجرهای به‌کاررفته در این پروژه با استفاده از خاک محلی و با کمک کارگاه‌های سنتی مناطق روستایی اطراف ساخته شده است. در این میدانگاه یکسری سکوهای نشیمن و فضای گفت‌وگو در نظر گرفته شده  است. در بیانیه هیات داوران این جایزه درباره این بنا آمده:«میدان‌گاه ایستگاه مترو جهاد بازسازی ایستگاهی در یک تقاطع شلوغ و پرترافیک در تهران است که به طرز فریبنده‌ای ساده به نظر می‌رسد. در این پروژه یک زیرساخت حمل و نقل به یک محل دیدنی و فضای عمومی جدید تبدیل شده است».

3.3/5 - (6 امتیاز)
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »