آرزویی که بر دل ناشران کودک مانده است

هنردستان : مسئولان غرفه های ناشران کودک از کمبود امکانات سالن های مربوطه در سی امین دوره نمایشگاه کتاب گلایه‌مند هستند و از آماده نبودن شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه می‌گویند.

مهدی درستی: ناشران کودک یکی از حوزه های نشر کتاب هستند که وظیفه آشنایی کودکان با کتاب و مطالعه را از سال های ابتدایی زندگی به عهده دارند و به نحوی عامل فرهنگ سازی این مسئله در کودکان کشور هستند.

 

مهدی درستی: ناشران کودک یکی از حوزه های نشر کتاب هستند که وظیفه آشنایی کودکان با کتاب و مطالعه را از سال های ابتدایی زندگی به عهده دارند و به نحوی عامل فرهنگ سازی این مسئله در کودکان کشور هستند.

مسئله ای که وجود دارد عدم توجه مناسب و دقیق به این حوزه است، به نحوی که حتی جایگاه این ناشران در نمایشگاه کتاب هم از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، جدای از حوادثی که باد و باران ایجاد می کند، این سالن ها فاقد هرگونه امکانات رفاهی مناسب است و شرایط بازدید را برای حاضرین بسیار سخت می کند.

به گفته ناشران کودک سالنی که برایشان در نظر گرفته شده است، به دلیل عدم آمادگی باعث اذیت کودکان و خردسالان می شود و این مسئله بسیار ناراحت کننده است.

این گروه از صنف نشر درخواست دارند که یک بار هم به صورت آزمایشی سالن های ناشران عمومی و کودک تغییر کند، با توجه به اینکه مخاطبان بزرگسال بسیار توان و طاقت بیشتری هم نسبت به کودکان دارند.

آن ها معتقدند که ارزش کودکان در همه جای دنیا بیش تر از این است و همیشه بهترین مکان ها به کودکان اختصاص پیدا می کند، در حالیکه در ایران اینطور نیست.

با بخشی از این ناشران درباره نمایشگاه و روند برگزاری آن گفت و گو کرده ایم:

از تاثیر دوری نمایشگاه بر کاهش مخاطبان تا عدم آمادگی شهر آفتاب

انتشارات مدرسه یکی از ناشران با سابقه در حوزه چاپ کتاب کودک است و آثار بسیار زیاد و متنوعی هم دراین حوزه منتشر کرده است. مسئولان غرفه این انتشارات معتقدند که دوری نمایشگاه در کاهش مخاطبانشان تاثیر داشته است.

حیدر معیری مدیر روابط عمومی انتشارات مدرسه درباره میزان استقبال علاقه‌مندان در این دوره نمایشگاه می‌‌گوید: «حجم بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته تفاوتی نداشته است، مخصوصا در روزهای ابتدایی هفته شاهد استقبال خوبی بوده‌ایم. ما معتقدیم که از سه شنبه موج جدیدی شروع  می شود و تا آخر هفته هم ادامه دارد. دوری نمایشگاه از مرکز شهر هم عامل دیگری برای کاهش مخاطبان بوده است، مصلی به دلیل اینکه مرکزیت داشت کارمندان پس از پایان ساعت کاری خود هم می توانستند به نمایشگاه بیایند ولی این مکان چنین شرایطی را ندارد،»

او درباره آمادگی شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه هم اضافه می کند: «ساختمان های مجموعه ظاهرا امکانات مناسبی دارد، چادرهای موقت بیشتر مشکل استقرار دارند. اگر بناست که مجموعه شهر آفتاب محل دائمی نمایشگاه کتاب باشد، باید برای این مکان ها فکری شود. فضای چادرها اصلا مناسب نیست و باعث اذیت بازدیدکنندگان می شود.»

او درهمین راستا ادامه می‌دهد: «در کل انتقال فضای نمایشگاه به خارج از شهر امری پسندیده و نیک است ولی باید زیرساخت ها و سازو کار لازم جهت برگزاری آن هم وجود داشته باشد. مکان مناسبی برای ناشران کودک هم در نظر گرفته شود.»

معیری درخصوص اردوهای یک روزه بازدید از نمایشگاه مدارس هم توضیح می دهد: «مدارس هم به طور میانگین، دانش آموزانشان را برای بازید به نمایشگاه آورده اند، اما در این دو سال که نمایشگاه به شهر آفتاب آمده است این مسئله خیلی کم رنگ شده است و بخش قابل توجهی از مخاطبین هم از این جهت کاسته شده‌اند که این بخشی از این مسئله هم مربوط به دوری نمایشگاه می‌شود.»

گلایه یک ناشر از حرف و حدیث‌های پشت سرشان

مسئول غرفه انتشارات قدیانی که به نوعی برند کتاب های کودک به شمار می رود و بارها هم به عنوان ناشر برگزیده این حوزه شناخته شده است هم از کاهش مخاطب می گوید و انتقادی هم به حرف هایی دارد که درباره ناشران بزرگ زده می‌شود.

مهدی قدیانی استقبال مخاطبان در این دوره نمایشگاه را قابل قبول می داند و می گوید: «استقبال بد نبوده، ولی چند درصدی افت داشته است. از نظر بازدید مدارس هم با کاهش روبه رو بودیم، اما حضور شهرستانی ها امسال به مراتب بیشتر از گذشته است.»

او مشکلات به وجود آمده در شهر آفتاب را طبیعی می داند و می گوید: «مشکلاتی از قیبل این مسایل که در شهر آفتاب رخ داد، در همه مکان ها وجود دارد و تنها مختص این مکان نیست، ما در سال اولی که نمایشگاه به مصلی آمده بود هم شاهد اتفاقاتی از این دست بودیم و سال به سال که گذشت اوضاع بهتر شد. شهر آفتاب هم برای رسیدن به شرایط مطلوب نیازمند زمان است.»

قدیانی با گلایه از صحبت هایی که در مورد جانمایی پشت سر غرفه های بزرگ زده می شود، توضیح می دهد: «معمولا ناشران بزرگ از در هر مکانی که قرار بگیرند، حرف و حدیثی پشت سرشان وجود دارد، سال گذشته ما آن سر سالن بودیم یکسری حرف زده می شد و امسال که در این قسمت هستیم بازهم حرف های دیگری زده می شود و می گویند که در اصلی سالن این سمت است.»

از تاثیر انتخابات بر استقبال علاقه‌مندان تا خطرات احتمالی شهر آفتاب

مدیر غرفه انتشارات محراب قلم که سال گذشته توانست با دو اثر خود جایزه لاک پشت طلایی که مختص آثار تولید شده در حوزه ادبیات کودک است را به دست آورد، از خطراتی که در آخر هفته گذشته در نمایشگاه رخ داد می گوید و پرده از آرزوی دیرینه ناشران کودک بر می دارد.

خسرو رحمت اللهی عدم افزایش درآمد مردم را عامل کاهش مخاطبان می داند و می گوید: «میزان استقبال افت 15 تا 20 درصدی را دارد، عامل این کاهش هم بحث جیب مردم است، که در واقع میزان درآمد مردم نسبت به گذشته با افزایشی همراه نبوده است.»

او همچنین اضافه می‌کند: «همچنین جو عمومی صداوسیما متمرکز بر انتخابات است و توجه جدی به نمایشگاه نمی شود، در حالیکه سال گذشته همه سازمان‌ها و ارگان های مربوطه به تبلیغات برای نمایشگاه می پرداختند و امسال متوجه انتخابات هستند.»

رحمت اللهی درخصوص مشکلات سالن ناشران کودک و عدم رسیدگی به مشکلات سال گذشته می گوید: «سالن کودک از سال گذشته تا به امروز هیچ تغییری نکرده است و با توجه به توضیحاتی که ناشران درباره مشکلات این بخش داده بودند، بازهم شاهد تغییراتی در جهت بهود اوضاع نیستیم. حتی مکان هایی که در سال گذشته به دلیل باران دچار حادثه شدند هم بار دیگر امسال خسارت دیدند و این نشان از عدم تغییرات دارد.»

او درباره اوضاع ناشران کودک در طول 30 سال گذشته توضیح می دهد: «پس از گذشت 30 سال از عمر نمایشگاه همچنان مکانی در شان حوزه نشر کودک فراهم نشده است، این مسئله مختص این مکان نیست و در مصلی و نمایشگاه ها بین‌المللی هم اوضاع بر همین منوال بود.»

این مدیر غرفه پیشنهادی هم برای برگزار کنندگان نمایشگاه بیان می کند: «یک بار ساختارشکنی شود و مکان ناشران کودک و عمومی تغییر کند و بعد نتیجه آن را ببینیم. با توجه به اینکه مخاطبان ناشران عمومی هم بزرگسال هستند تحمل بیشتری نسبت به کودکان دارند و می توانند در شرایط سالن ناشران کودک حاضر شوند.»

رحمت اللهی همچنین اضافه می کند: «مشکلاتی که در آخر هفته گذشته رخ داده است، بسیار خطرناک بود و ممکن بود خسارات جبران ناپذیری به بار آورد که تا سال ها خاطره‌اش در اذهان مردم بماند. درست است که ستاد بحران خیلی سریع اقدام کرد اما این درست نیست که بازدیدکنندگان برای مشاهده غرفه ها بیایند و با سالن تعطیل روبه رو شوند و این مسئله باعث کاهش مخاطب می شود.»

او در پایان گفت: «آرزو بر دل ما مانده است که یک بار عدالت نسبی برقرار شود و این جابه جایی صورت بگیرد.»

منبع : خبرآنلاین 

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »