مدیر نشر روشنگران مطرح کرد؛ دلیل استقبال مردم از آثار بیضایی به‌رغم عدم حضورش در ایران چیست؟

هنردستان: «سفر به شب» بهرام بیضایی؛ کتاب پرفروشِ نشر روشنگران در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شد.

 

به گزارش هنردستان،  شهلا لاهیجی (مدیر نشر روشنگران) در یادداشتی به چرایی رکورد فروش آثار بهرام بیضایی در ایران پرداخته است.

در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچون بیست‌و‌نه نمایشگاه پیشین، آخرین کتابِ بهرام بیضایی رکورد بیشترین فروش و بیشترین خواستار را داشت. چند عنوان بعدی هم باز آثار او بود: «حقایق درباره‌ی لیلا دختر ادریس»، «نمایش در ایران» و «هزار افسان کجاست؟».

 

استقبال مردم از آثار بیضایی علیرغم عدم حضور او در ایران به کدامین عامل وابسته است؟ چگونه است که جوانانی که به هزاران دلیل و نادلیل کتابخوان نیستند وقتی پای بیضایی در میان است هم دست‌تنگی مالی و هم غیبت کتاب از سبد خانوار را فراموش می‌کنند و با آخرین موجودی خود که شاید باید صرف نان و آبِ فرداها شود آثار این استادِ راستینِ هنر و ادبیات نمایشی را با عشقی برآمده از دل و جان می‌خرند. راستی چرا؟

 

پاسخش معلوم است. با وجود فقدان حضور او در این سرزمین، آثارش پیوسته چیزی می‌آموزد. ادبیات، سینما، تئاتر، زبان نمایش. بهرام بیضایی نابغه‌ای است که خوشبختانه مردمان او را به‌جا آورده و قدرش را می‌دانند. چه غم که اندکی نیز قدر و ارزشش را نشناسند.

 

منبع: ایلنا

امتیاز دهید