افتتاح نمایشگاه آثار کودکان اوتیسم و کم‌توان ذهنی در فرهنگسرای نیاوران

هنردستان: نمایشگاه نقاشی کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم و کم توانی ذهنی ، با عنوان ” آفتابی در میان سایه ای ” در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران گشایش یافت.

 

به گزارش هنردستان، نمایشگاه نقاشی کودکان دارای اختلال طیف اتیسم و کم توانی ذهنی ، با عنوان ” آفتابی در میان سایه ای ” در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران با نمایش 121 تابلوی نقاشی در حال برگزاری است .

حسین مفیدی، مسئول برگزاری نمایشگاه در همین زمینه گفت: ما با برگزاری  این نمایشگاه ،  دو رویکرد اساسی را دنبال نموده ایم ، نخست  ایجاد فرصت مساوی با دیگر افراد و هنرمندان ، برای  حضور در عرصه اجتماع و معرفی هنر و توانمندی های خود در زمینه هنر نقاشی و دوم  الگوسازی برای تدوین شیوه های ارائه فاخر و در خور شأن آنان مانند دیگر افراد جامعه .

 

وی در ادامه افزود:این نمایشگاه تجربه متفاوتی از رویکردهای کاربردی هنر درمانی در حوزه هنرهای تجسمی  را برای بازدید کنندگان فراهم خواهد آورد . 121 تابلوی به نمایش در آمده در این نمایشگاه ، آثاری هستند که دیدن آنها ، شاید بتواند نگاه ما به دنیای این طیف از افراد جامعه را اصلاح نماید.

 

نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان کم توان ذهنی در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران

در مراسم افتتاحیه که با حضور علاقمندان ، خانواده ها و  خالقان کوچک و صادق این آثار برگزارشد ؛ رضا غلامی ، معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور طی سخنان کوتاهی ، فعالیت های انجام شده توسط سازمان بهزیستی در زمینه ارائه خدمات برای طیف اتیسم را تشریح نمود و از مسئولان برگزاری نمایشگاه تقدیر نمود. در ادامه شیوا اکبری معاونت توانبخشی استان البرز با اشاره به نقش و جایگاه هنر و هنر درمانی در توانبخشی  ، از فعالیت های انجام شده توسط موسسه روان پژوهان مفید در این زمینه قدر دانی نمود.

 

محمدرضا اسدی معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران  و دکتر فاطمه فخری مسئول امور هنری معلولان سازمان بهزیستی ، از دیگر مسئولانی بودند که با حضور خود در این نمایشگاه ضمن  بازدید از نمایشگاه ؛ برگزاری چنین رویدادهایی را ارزشمند شمرده وبر تداوم چنین فعالیت هایی تاکید ورزیدند.

 

برگزاری کارگاه عملی آموزش نقاشی  در آیین افتتاح نمایشگاه

در طول برگزاری نمایشگاه و در گوشه ای زیبا از گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران ، بچه ها مشغول نقاشی روی بوم های بزرگ هستند ؛ جذابیت کار ، طراحی های روان و راحت ؛ تاش های رنگی آزاد و بی پروا و … همه بازدید کنندگان را به سوی خود جلب نموده است .

 

به گفته مسئول برگزاری نمایشگاه : به طور طبیعی ،کسانی  که تابلوها و نقاشی های این بچه ها را می بینند ، با نوعی از عدم باور نسبت به این توانمندیها روبرو هستند . آنچه که از ظاهر این کودکان می بینند ، با آنچه که بر روی دیوارهای نمایشگاه نصب شده ، به نظرشان انطباق ندارد ! هدف ما  آشنا نمودن با شیوه های اجرائی و عملی به کار گرفته شده در طرح های آموزشی و  نشان دادن توانمندی های بچه ها بود.

نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان کم توان ذهنی در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران

حسین مفیدی،  افزود: همین تصور که،  افراد از دیدن تابلوهای نقاشی نصب شده بر دیوارهای نمایشگاه شگفت زده می شوند و گاه ، باور نمی کنند که این کار کودکی باشد که با حواس نامتمرکز در سالن نمایشگاه و کنارشان به این سو و آنسو می دود ؛ تاکید و تائیدی بر زیبا شناسی آثار ارائه شده در این نمایشگاه است.

 

 ما در کارگاه هائی که در طول برگزاری نمایشگاه داریم ؛ تلاش نموده ایم که کمی این نگاه را باور پذیر تر نمائیم . ازسوئی دیگر حضور بچه ها در جمع و اجرای کار عملی در حضور این جمعیت کثیر ، اثرات مثبتی بر روند درمانی و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آنان دارد . تشویق و توجه تماشاگران باعث خود باوری بیشتر در آنان می شود .

 

با هدف آشنا سازی با  کاربرد های آزمون طرح هما و روشهای اجرائی طرح ؛ چند کودک  عادی بازدید کننده نیز مورد آزمون قرار گرفته و با روشهای کوتاه مدت آموزشی آثار بسیار زیبائی را در حضور جمع خلق نمودند.

 

این نمایشگاه تا 24 اردیبهشت ما در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران میزبان بازدید کنندگان خواهد بود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید