«شاهنامه به روایت بابک گرمچی» در گالری دیپلماتیک

هنردستان : آثار بابک گرمچی با موضوع شاهنامه فردوسی در روز بزرگداشت این ادیب پارسی به نمایش در می‌آید.

به گزارش  هنردستان ، به مناسبت روز بزرگداشت ادیب نامدار پارسی، حکیم فردوسی، مجموعه چاپ های دستی بابک گرمچی در گالری دیپلماتیک اکو در معرض دید عموم قرار می گیرد.

 

به گزارش  هنردستان ، به مناسبت روز بزرگداشت ادیب نامدار پارسی، حکیم فردوسی، مجموعه چاپ های دستی بابک گرمچی در گالری دیپلماتیک اکو در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این نمایشگاه که عنوان آن «شاهنامه به روایت بابک گرمچی» نام دارد، شامل 63 اثر از این هنرمند است که 56 تابلوی آن با تکنیک چاپ دستی و سیلک است و هفت اثر دیگر از مینا و مس است.

گرمچی برای خلق این آثار به مطالعه تمامی نسخ نقاشی و چاپ های سنگی که در ادوار مختلف با موضوع شاهنامه کار شده بود، پرداخت و با تمرکز بر نمونه نسخه های خطی چاپ سنگی میرزا علی اکبر که از نگاه او به لحاظ شخصیت ها و فضاسازی مجالس موفق بود، نسبت به بازسازی و بازخوانی این آثار اقدام کرد.

بابک گرمچی متولد 1338 در شهر اردبیل و تحصیل کرده رشته نقاشی و گرافیک در دانشکده هنرهای تزیینی تهران است. گرمچی خالق هنر نوپدید مس و میناست. او با کاویدن در کتاب‌های ادبی و هنری و آثار قدما در آثار چاپی و دکوراتیو خود از نمادهای فرهنگ و هنر ایرانی به بهترین شکل ممکن بهره می‌گیرد. آثار او سال‌هاست که زینت‌بخش‌موزه‌ها، مراکز و سازمان‌های بزرگ فرهنگی هنری و گردشگری شده است.

گرمچی به مدت چهار دوره برگزیده صنعت چاپ بوده و در کارنامه فعالیت های خود علاوه بر برگزاری نمایشگاه های انفرادی داخلی و خارجی، ۲۷ سال مدرس و خالق آثار هنری به وسیله چاپ های هنری بوده است.

این هنرمند برجسته شانزده سال گذشته را به کار با مس و مینا پرداخته. تجربه های موفق او در این زمینه باعث شد تا دست به طراحی و اجرای شاهنامه فردوسی به ابعاد ۱۴۳ متر مربع در برج میلاد بزند که یکی از آثار ارزنده کشور محسوب می شود.

نمایشگاه شاهنامه به روایت بابک گرمچی از 25 اردیبهشت ماه مصادف با روز بزرگداشت فردوسی افتتاح و به مدت 10 روز از ساعت 10 الی 18 در گالری دیپلماتیک اکو برپاست.

منبع : خبرگزاری خبرآنلاین

امتیاز دهید