طراحی مفهومی، متأثر از کهن‌ الگوی خانه ایرانی

هنردستان: تأثیرپذیری از کهن‌ الگوی یک خانه ایرانی و تبدیل آن به خانه ای به عنوان استخر خارج از تهران، دستور کار بنایی با طراحی حبیبه مجدآبادی است.

 

به گزارش هنردستان، طرح مفهومی دگرگون شده “خانه استحمام” (حمام خانه) نمونه ای است که به لحاظ عملکردی و کاربردی جهش یافته و به نوعی تحول ساختمان سازی در آینده ای نامشخص را به نمایش گذاشته است. حبیبه مجدآبادی عنوان کرده است:”دایره واژگان روزمره ما به کلمه خسته کننده منتهی می‌شود. من می‌خواهم فرمی خلق کنم که هم نمایدن باشد، هم استثنایی.” 

او وظیفه یک معمار را تبدیل ویژگی عادی به غیر عادی و فوق العاده می‌داند.

 

 کانسپت خانه-حمام در حومه شرقی تهران واقع شده که به نوعی با خاطره ما از تصویر یک خانه گره خورده است. این طرح دارای فرمی مکعبی شکل است که سقف شیب داری به آن الصاق شده است.

 

حمام-خانه تعریف سنتی از یک استخر به همراه عرصه‌های یک حمام است که به شیوه ای مدرن طراحی شده است. ورودی اصلی توسط یک دیافراگم راست زاویه از مرکز ساختمان می‌باشد که به سمت بالا گسترش پیدا کرده و حجم کلی بنا را به دو بخش تقسیم کرده است.

 

اما اصلی‌ترین ویژگی پروژه حمام خانه مربوط به ضلع جنوبی آن است. انتهای پروژه یک استخر تعبیه شده که از یک طرف به نمای بیرونی دید دارد. نورگیر بودن یک استخر سرپوشیده از دیواره‌ها ویژگی جسورانه ای است که در پروژه مشابهی تا کنون ندیده‌ایم. سقف بنا از یک قسمت به سمت پایین قوس شده و به صورت اورچین به سطح صافی رسیده است. انتهای قوس سقف هم شاهد شفاف شدن پوسته هستیم جهت نورگیری بیشتر تعبیه شده است. 

 

طراحی مفهومی حبیبه مجدآبادی از حمام-خانه

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید