زوم چند ماهه‌ بر سینمای ایران در کانادا

هنردستان : یک مرکز فرهنگی نمایش فیلم در کانادا در ماه‌های آینده میزبان حمید فرخ‌نژاد،لیلا حاتمی و علی مصفا خواهد شد.

به گزارش هنردستان ، مرکز فرهنگی «فونیکس» به مدیریت امیر گنجوی، در ماه‌های اخیر به عنوان یکی از نهادهای سینمایی ایران در خارج کشور، فیلم‌های ایرانی را در کانادا پخش می‌کند.

 

به گزارش هنردستان ، مرکز فرهنگی «فونیکس» به مدیریت امیر گنجوی، در ماه‌های اخیر به عنوان یکی از نهادهای سینمایی ایران در خارج کشور، فیلم‌های ایرانی را در کانادا پخش می‌کند.

هسته اصلی این مرکز ۲ سال پیش در تورنتو زده شده و اکنون این مرکز فرهنگی در تمامی شهرهای اصلی کانادا ( مونترال، ونکوور، ادمونتون ، کلگری ، اتاوا ، ونکوور ) فعالیت دارد.

در این مدت چند ماهه‌ی اخیر، فیلمهای مختلفی از ایران با حضور عوامل آنها در کانادا در این مرکز پخش شده است، مانی حقیقی با (‌اژدها وارد می‌شود و پنجاه کیلو البالو)، حامد بهداد با (هفت ماهگی  و نیمه شب اتفاق افتاد)، نیکی کریمی با ( شیفت شب و ربوده شده) ، فاطمه معتمد اریا با (اباجان) ، شهاب حسینی با (خانه پدری و اپارتمان طبقه وسط)  ، لوون هفتوان با ( دراکولا )  از جمله هنرمندانی بودند که در این برنامه حاضر شدند و حسین معززی‌نیا منتقد سینما نیز از مهمان‌های ۶ ماهه اخیر این مرکز بوده‌ است. 

همچنین طبق اعلام امیر گنجوی قرار است که در ماه جون  (خرداد ماه) حمید فرخ نژاد مهمان این مرکز باشد و لیلا حاتمی، علی مصفا و زری خوشکام دیگر مهمانهای ویژه این مرکز در ماه جولای و اگوست هستند.

بیش از ۵۰ عنوان از فیلمهای مطرح و شناخته شده سینمای ایران در این مرکز و در شهرهای مختلف کانادا به نمایش در آمده است.

طبق گفته‌ی گنجوی؛ «هدف اصلی فونیکس پخش فیلم‌های تحسین شده و برجسته سینمای ایران است. برگزاری جلسات نقد و بررسی با حضور عوامل از دیگر فعالیت‌های این مرکز است. ارتباط بسیار نزدیکی ما بین این مرکز و فضای نقد سینمایی برقرار شده است و در ضمن بطور اختصاصی در ونکوور، برنامه‌های سینمایی و نمایش فیلم به مدیریت دکتر امیر هوشنگ هاشمی، منتقد و نویسنده‌ی قدیمی سینما و عضو هیات داوران جشن سینمایی حافظ، و مدیر شرکت پسفیک یونایتد پروداکشنز برگزار می‌شود.»

در تورنتو این برنامه مورد حمایت  دانشگاههای «تورنتو» و «یورک» است  و جلسات پرسش و پاسخ معمولا با حضور اساتید دانشگاهی  و یا منتقدین شناخته شده ایرانی برگزار می‌شود.  

نیکی کریمی اخرین مهمان  این مرکز ( و جشنواره سینه-ایران) از سطح کیفی/ فرهنگی برنامه‌های این مرکز در صفحه شخصی‌اش نوشت و از آن تعریف کرده است.

طبق اعلام مدیر مرکز فرهنگی «فونیکس»؛« با وجود آن که هزینه برگزاری و پخش فیلم در خارج کشور بسیار سنگین است، از همان ابتدای پیدایش، این مرکز هدف اصلی خود را حمایت از دانشجویان اعلام کرد، قیمت نسبت پایین بلیت‌های این مرکز یکی از روش‌هایی بوده که مرکز فرهنگی  فونیکس برای جذب مخاطبین استفاده کرده است، همچنین تا امروز مرکز فوق بدون هیچ گونه کمکی از هیچ نهادی و کاملا مستقل عمل کرده و با گرفتن اسپانسر از بخش خصوصی سعی کرده که هزینه‌های برنامه‌های خود را تامین کند.»

منبع : ایسنا

امتیاز دهید