نکوداشت پرویز کلانتری در خانه هنرمندان ایران

تهران-هنردستان- در آستانه نخستین سالگرد درگذشت پرویز کلانتری، نکوداشت این هنرمند فقید، شنبه 30 اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می ‌شود.

به گزارش هنردستان از خانه هنرمندان، در این مراسم آیدین آغداشلو، محمدرضا اصلانی، جمال الدین اکرامی، غلامرضا امامی، محمد سریر، علیرضا سمیع آذر، اکبر عالمی و ناصر فکوهی درباره شخصیت و فعالیت هنری پرویز کلانتری سخن خواهند گفت.

 

به گزارش هنردستان از خانه هنرمندان، در این مراسم آیدین آغداشلو، محمدرضا اصلانی، جمال الدین اکرامی، غلامرضا امامی، محمد سریر، علیرضا سمیع آذر، اکبر عالمی و ناصر فکوهی درباره شخصیت و فعالیت هنری پرویز کلانتری سخن خواهند گفت.

پرویز کلانتری؛ نقاش، طراح، تصویرگر و نویسنده متولد 1310 زنجان بود و 31 فروردین 1395 پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت. کلانتری در سال 1338 در رشته هنرهای تجسمی دانش‌آموخته شد. آشنایی او با همایون صنعتی‌زاده موجب راهیابی او به مؤسسه انتشاراتی فرانکلین ناشر کتاب‌های درسی و نشریه پیک شد و به تصویرگری کتاب‌های درسی روی آورد.
کلانتری در مراکز هنری از جمله دانشکده هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا کار کرد و مدتی نیز مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بود. وی نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج از ایران برگزار کرد. از سال 1353 با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دوره تازه‌ای را در زندگی هنری خود آغاز کرد و تا پیش از بیماری آن را ادامه داد.
تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر و ساحل را در خود دارد. او بیش‌تر با تابلوهای کاهگلیش شناخته می‌شود. کلانتری هم‌چنین از هنرمندان بنام مکتب سقاخانه بود. پرویز کلانتری به نویسندگی و روزنامه‌نگاری نیز پرداخت و چند مجموعه داستان منتشر کرد، کتاب‌های «ولی افتاد مشکل ها»، «چهار روایت» و «نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل» ازجمله آثار او به شمار می‌روند.
مراسم نکوداشت پرویز کلانتری شنبه 30 اردیبهشت از ساعت 18 در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و حضور در این مراسم برای عموم آزاد است.

** بازدید از نمایشگاه آثارگنجینه موزه هنرهای معاصر تهران رایگان است
منتخبی از آثار ایرانی و خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران با 61 اثر تا 26 خرداد ماه در معرض دید علاقه مندان قرار دارد و به مناسبت روز جهانی موزه ها ( 28 اردیبهشت ماه – 18 ماه می ) بازدید از این نمایشگاه رایگان است.
شورای بین المللی موزه ها ایکوم برای روز جهانی موزه ها (18 ماه می) سال 2017 میلادی که مقارن با 28 اردیهشت ماه سال 96 است، شعار « موزه ها و وقایع تاریخی مورد مناقشه: گفتن، نا گفتنی ها در موزه ها» را مشخص و اعلام نموده است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه در روز جهانی موزه ها می توانند بصورت رایگان از ساعت 10 صبح تا 6 عصر به موزه هنرهای معاصر تهران واقع خیابان کارگرشمالی مراجعه کنند. 

منبع :ایرنا

امتیاز دهید