نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی -سیاسی را بشناسید

هنردستان : گاردین خبر از 6 نامزد نهایی جایزه جورج اورل داد.

جایزه ادبی جورج اورل، که  به آثار ادبی/سیاسی که به نوعی پیش بینی شوم آینده سیاست است اختصاص دارد، نامزدهای نهایی خود را شناخت. 

 

جایزه ادبی جورج اورل، که  به آثار ادبی/سیاسی که به نوعی پیش بینی شوم آینده سیاست است اختصاص دارد، نامزدهای نهایی خود را شناخت. “شهروند کلِم” اثر جان بیو، “هفت” نوشته روث دودلی ادواردز، “همه برای جنگ” نوشته تیم شیپمن، “داستان جزیره” نوشته جی دی تیلور، ” و اکنون خورشید می‌درخشد” اثر آدریان تمپنی و “روزی دیگر در مرگِ آمریکا” اثر گری یانگ 6 نامزد نهایی جایزه جورج اورل هستند.

این کتاب‌ها موضوعاتی همچون کنترل اسلحه، سیاست‌های جهانی، مسئله برکسیت و فاجعه هیلزبورو را موضوع اثر خود کردند. از میان معرفی شدگان جایزه ادبی 2017 جورج اورل برنده آن در ماه آتی برگزیده می‌شود. پاداش مالی این جایزه 3000 پوند است اما در اعتبار آن در محافل ادبی در فروش آثار این نویسندگان به شدت قابل توجه و تاثیر گذار است.

بیشتر شهرت  جورج اورول، نویسنده و شاعر انگلیسی،  به خاطر به دو رمان پادآرمان‌شهری‌اش “مزرعه حیوانات” و “هزارونهصدوهشتادوچهار” است که تحت کنترل درآمدن زندگی و حتی افکار مردم را در جهان آینده توصیف می‌کند. او در این کتاب مدل حکومتی اتوپیامحورانه (آرمان‌شهری) که در نیمه نخست سده بیستم بسیار محبوب بود را به چالش کشیده و نشان می‌دهد که چگونه بهشت ادعایی انقلاب‌های مردمی نهایتا به دوزخی ابدی و غیرقابل تحمل تبدیل می‌شود.

 در واقع هر دو کتاب مزرعه حیوانات و هزارونهصدوهشتادوچهار دارای یک محتوا و به‌ویژه در نقدِ مدلِ حکومتی کمونیستی است و تنها فرم دو کتاب متفاوت است. کتابِ نخست، غیرمستقیم‌تر و کتاب دوم که چهار سال پس از آغاز جنگ سرد چاپ شد، صریح‌تر سیستم‌های توتالیتر (تمامیت خواه) را به نقد می‌کشد.

منبع : هنرآنلاین 

امتیاز دهید