پرفورمنس “وِین” در گالری کوچه باغ اجرا می‌شود

هنردستان:  پرفورمنس “وِین” روز جمعه 29 اردیبهشت‌ماه در گالری کوچه باغ انزلی اجرا می‌شود.

 

به گزارش هنردستان،  پرفورمنس “وِین” روز جمعه 29 اردیبهشت ماه توسط علیرضا بخشی استوار در گالری کوچه باغ انزلی اجرا می‌شود.

این پرفورمنس در جریان “پروژه جهانی LRT 360” اجرا می‌شود و موضوع آثار این پروژه تقابل و تاثیرات مخرب انسان بر محیط زیست است. علیرضا بخشی استوار در این پروژه مجموعه‌ای تحت عنوان “Aporia” را در غالب ویدئو آرت و ویدئو پرفورمنس با موضوع بیابان‌زایی، تخریب جنگل و انبوه‌سازی مسکن اجرا می‌کند.

 

این پروژه به صورت همزمان توسط 10 هنرمند در 10 منطقه از جهان به صورت موازی اجرا خواهد شد که هنرمندان حاضر فرصت دارند در مدت زمان محدودی از 20 مارچ 2017 ( 29 اسفند 95) تا 20 جولای 2017 (29 تیر 96 ) آثار خود را تولید و برای این بنیاد ارسال کنند.

 

در این پروژه به جز علیرضا بخشی استوار، سلین رنو و ژانیوس فری از کشور فرانسه،  کاملیا موراویا از مجارستان، شارلی یوهانسون از آمریکا، کیم دونگ وو از کره جنوبی، سام دگوبه آ از سنگال، کارلوس خوآدوراس از برزیل، ایتوشی ساگووا از ژاپن و ژان مارک ونگر از بلژیک حضور دارند.

 

این هنرمندان از سوی بنیاد لایف آرت برای حضور در این پروژه دعوت شده‌ و این آثار به صورت غیررقابتی و به صورت همزمان در 20 دسامبر 2017 (29 آذر 96) در سه شهر بروکسل، مادرید و نیویورک به نمایش در می‌آید.

 

علیرضا بخشی استوار در بیانیه این پرفورمنس نوشته:”بخش عمده‌ای از مردم احساس می‌کنند، بریدن و قطع درختان در مناطق معتدل، مرطوب و جنگلی (به دلیل بارش فراوان و امکان رشد سریع و انبوه درختان) به زیست بوم این منطقه آسیبی نمی‌رساند. برخلاف این تصور، قطع درختان جنگلی یکی از عوامل موثر در تغییر شرایط و تخریب زیست بوم‌هایی است که به دلیل بارش باران معتدل و مرطوب به حساب می‌آیند. این تغییر زیست بوم موجب بر هم خوردن تعادل زندگی گونه های جانوری و تا حدودی خود انسان در این مناطق می شود.قطع درختان و تغییری که در این زیست بوم به وجود می آید بیش از هر چیز زندگی پرندگان و موجوداتی را که حیاتشان به نوعی وابسته به این درخت هاست را تهدید می کند.در حقیقت قطع درختان به عنوان شاهرگ های اصلی یک زیست بوم و به عنوان نبض حیات و تنفس زیست بوم ، آن منطقه را دچار مرگ تدریجی می کند.گونه گیاهی “توسکا” به عنوان شاهرگ اصلی حیات منطقه گیلان امروز بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید است.

 

پرفورمنس “Vein” ، در ادامه پروژه ای است که از سال 2016 و تحت عنوان پروژه”Aporia”  ، با حمایت  بنیاد لایف آرت صورت گرفته است.اساس این بنیاد در ایجاد پیوند میان هنر و محیط زیست است.این پرفورمنس در ادامه اجرای مشترکی است که با همکاری “کارین ون در مولن” هنرمند محیطی اهل کشور هلند ، تحت عنوان “My first attempt” در  منطقه “Coos boy”  ایالت اُرِگِن در کشور ایالات متحده آمریکا در سال 2016 اجرا شده است.

 

این پرفورمنس روز 29 اردیبهشت ساعت 17 در نگارخانه کوچه باغ واقع در  منطقه آزاد انزلی ، گواربجیر صحرا ، کوچه سیار شماره 74 برگزار می شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید