جایگزین بابک حمیدیان در «ماجرای نیمروز» شدم/ فرار از کلیشه‌ها

هنردستان: یکی از بازیگران فیلم «ماجرای نیمروز» با اشاره به دغدغه های حضورش در این اثر و جایگزینی به جای بابک حمیدیان در این نقش، ابراز امیدواری کرد داوران فیلم فجر این اثر را به خوبی قضاوت کنند.

 

به گزارش هنردستان، مهدی زمین پرداز بازیگر نقش «مسعود» در فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمد حسین مهدویان که این روزها در چارچوب برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با استقبال مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شده است، با اشاره به همکاری دوباره خود با این کارگردان جوان سینما اظهار کرد: اولین آشنایی من با محمدحسین مهدویان به تولید مستند «آخرین روزهای زمستان» بازمی‌گردد که نقش شهید باقری را بازی کردم.

 

این بازیگر درباره فضای کار با مهدویان توضیح داد: او از جمله کارگردانانی است که به گروه خود بسیار اهمیت می دهد. او علاوه بر اینها در عرصه پژوهش نیز به شدت با دقت و ریزبینانه به کار خود ادامه می دهد. چه بسا بارها پیش آمده که برای پژوهش آثارش نزدیک به یک سال پروژه را متوقف می کند تا به نتیجه لازم برسد.

وی ادامه داد: پژوهش های قبل از تولید مهدویان به گونه ای است که یک فیلمنامه کامل و پخته به دست بازیگر می رسد که دیگر نیازی به تحقیق و  پژوهش نیست و اگر بازیگر، یک بازیگر باشد تنها کاری که در مواجهه با این فضا انجام می دهد اضافه کردن یکسری جزییات است. البته ابراهیم امینی فیلمنامه نویس و هنرمندی است که در جریان انتخاب بازیگران به مهدویان کمک موثری می کند. او با مشاوره هایی که می دهد دست روی سوژه هایی می گذارد که می تواند برای همه جالب توجه باشد به عنوان نمونه در همین فیلم «ماجرای نیمروز» شاید خیلی ها این پرسش را داشته باشند که چرا احمد مهران‌فر و جواد عزتی که در نقش های طنز و تیپیکال حضور پررنگی دارند به عنوان یکی از بازیگران اصلی معرفی شده اند، اما ما می بینیم این دو هنرمند توسط کارگردان در جایی قرار می گیرند که اصلا قابل مقایسه با نقش های قبلی خود نیستند.

زمین‌پرداز درباره دلیل انتخابش برای پروژه سینمایی «ماجرای نیمروز» عنوان کرد: من نیز چون دو تجربه مشترک با محمدحسین مهدویان داشتم از سوی وی دوباره دعوت به کار شده و به عنوان ایفاگر نقش مسعود حضور پیدا کردم. روزی هم که با او برای بازی نقش صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که اجازه ندهیم شخصیت مسعود دچار کلیشه های رایج این گونه شخصیت ها در سینمای ایران شود. این بازجو نه داد می زند و نه شخصیت عصبی دارد. او صدای سنگین و با طمانینه ای دارد که شاید مخاطب فکر کند، چقدر بی حال است. مسعود در این فیلم شخصیتی خسته با صدای خش دار و سنگین است که حرکات بدنی کمتر و رفتار درونی تری دارد. شما اگر دقت کنید این تفاوت در ایفای نقش در بقیه شخصیت ها نیز وجود دارد و هر یک از بازیگران تلاش کرده اند تا شخصیت متفاوتی را به مخاطب معرفی کنند.

 

 

بازیگر «ایستاده در غبار» با اشاره به اینکه تمامی شخصیت های فیلم ما به ازای واقعی دارند، بیان کرد: شخصیت مسعود تا زمانی که با پیکر سوخته و ویران شده برادرش مواجه نمی شود از درونیاتی آرام و سنگین برخوردار است و عصبانی نمی شود، اما وقتی با این صحنه فجیع مواجه می شود می بینیم که این نرمی و دموکراتیک بودن جای خود را به فضایی تندتر می‌دهد.

این بازیگر که درباره پیشنهاد تولیدکنندگان حوزه سینما به وی برای بازی در فیلم‌ها گفت: بنا به دلایلی که همه می دانیم پیشنهاد آنچنانی برای حضور در پروژه های دیگر نداشتم. فقط الان غیر از حضور در پروژه های تئاتری که همواره جزو دغدغه های همیشگی من بوده، درگیر پروژه ای به کارگردانی عباس عمرانی به نام «مونالیزا» هستم. در همین فیلم «ماجرای نیمروز» ابتدا قرار بود بابک حمیدیان نقش مسعود را ایفا کند و من قرار بود نقش کوتاه تری بازی کنم که بنا به دلایل شخصی نپذیرفتم اما صبر کردم و این اتفاق افتاد که جایگزین بابک حمیدیان عزیز بشوم.

وی تصریح کرد: من امیدوارم تهیه کننده های سینما به بازیگران تئاتری اعتماد بیشتری کنند و مطمئن باشید اگر بستر لازم برای آنها فراهم شود می توانند نسبت به بسیاری از ستاره های سینما بهتر باشند. چه بسا در همین جشنواره سی و پنجم از یکسری دوستان کارهایی دیدیم که تفاوت چندانی با نقش های قبلی خود نداشتند و به دلیل کثرت حضوری که در عرصه سینما دارند، فرصتی هم برای متفاوت ندارند.

زمین پرداز در پایان گفت: امیدوارم اتفاقات خوبی برای فیلم «ماجرای نیمروز» بیفتد و مسئولان نگویند چون حسین مهدویان در دوره گذشته جشنواره فجر دیده شده است امسال نباید به او توجه کرد. من فقط امیدوارم هیات داوران به حق نسبت به قضاوت آثار بپردازند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید