“خیام‌خوانی” با اجرای ۳۴ خواننده بررسی می‌شود

هنردستان :آلبوم”خیام‌خوانی” که به تازگی با آهنگسازی پیمان سلطانی و با همکاری ۳۴ خواننده منتشر شده به مناسبت روز جهانی خیام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیمان سلطانی گفت: معرفی و بررسی آلبوم “خیام خوانی” با همکاری خانه موسیقی، خانه هنرمندان و موسسه رهگذر هفت اقلیم روز ۳۱ اردیبهشت از ساعت ۱۶ در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

 

پیمان سلطانی گفت: معرفی و بررسی آلبوم “خیام خوانی” با همکاری خانه موسیقی، خانه هنرمندان و موسسه رهگذر هفت اقلیم روز ۳۱ اردیبهشت از ساعت ۱۶ در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر ابو محمد، حمید‌رضا شعبانی و خود من سخنرانی خواهیم داشت.

 در ادامه افزود: همچنین در این مراسم مجتبی عسگری، مهدی امامی، رضا طیبی، اشکان کمانگری، علی‌رضا وکیلی‌منش و علی یاری‌پور به عنوان خواننده، و طینوش بهرامی، علیرضا دریایی، آرش زمانی، نوا سلیمانی، امیر شریفی، سپهر شهبازی، هوشمند عبادی، رضا صدرالدینی، میثم کشاورز‌ملکی، فرید مظفرزاده و سعید همتیان به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

وی عنوان کرد: این اثر مجموعه‌ای از آهنگسازی‌های من است که روی اشعار خیام انجام شده است. در این آلبوم ۳۴ خواننده که هر کدام یک رباعی از خیام را با همراهی یک ساز اجرا کرده‌اند با ما همکاری داشته‌اند.

این آهنگساز در ادامه افزود: بخشی از آلبوم “خیام‌خوانی” براساس نظریات خیام فیلسوف به نام “خیام هست و نیست” ساخته شده است. این اثر با نوازندگان ارکستر فیلارمونیک ارمنستان ضبط شده است. بخش دیگری از این آلبوم نیز برای آنسامبل سازهای ملی به نام “خیام رازها” تالیف شده که براساس خیام شاعر ساخته شده است.

وی همچنین عنوان کرد: ۵۵ رباعی از خیام هم در این کار دکلمه شده که این دکلمه‌ها را خودم اجرا کرده‌ام. این ۵۵ رباعی را براساس ۱۸ نسخه معتبر از خیام تطبیق داده‌ام و تصحیح مجددی از خیام را عرضه کرده‌ام.

پیمان سلطانی درمورد نحوی اجرای قطعات آوازی توسط ۳۴ خواننده این اثر گفت: من با خواننده‌ها گفتگو کردم و نگرشم را نسبت به خیام و راه و روش او را برای این دوستان شرح دادم؛ در واقع قصد داشتم خود این دوستان، مولف آوازهای‌شان در آلبوم “خیام‌خوانی” باشند. باز در مورد نحوی گزینش و انتخاب ملودی‌ها نیز با هر یک از خواننده‌ها حدود یک ساعت صحبت کردم و تفکرم در زمینه ملودی و ساختار را توضیح دادم؛ در نهایت نیز خواننده‌ها براساس توضیحات من طراحی‌های آوازهای‌شان را انجام دادند.

این آهنگساز در ادامه افزود: آوازها در دستگاه‌ها و مایه‌های مختلفی اجرا شده است؛ در بخش‌های مختلف نیز نوازنده‌های مختلفی در اجرای این پروژه همکاری کردند؛ در طول کار نیز از تونالیته‌های متفاوتی نیز استفاده شده است و هر کدام از دوستان در انتخاب دستگاه، مد و تنالیته آزاد بودند.

منبع :ایلنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »