نیم قرن درخشش یکی از برجسته‌ترین مراکز اپرای جهان

هنردستان : جشن پنجاه سالگی اپرای متروپولیتن نیویورک برگزار شد.

 تالار اپرای متروپولیتن نیویورک پنجاهمین سالگرد آغاز اجرای برنامه‌های خود در مرکز هنرهای نمایشی لینکلن را روز پنجم ماه مه سال ۲۰۱۷ با اجراهایی منحصر به فرد و شکوهمند جشن گرفت.

 

تالار اپرای متروپولیتن نیویورک پنجاهمین سالگرد آغاز اجرای برنامه‌های خود در مرکز هنرهای نمایشی لینکلن را روز پنجم ماه مه سال ۲۰۱۷ با اجراهایی منحصر به فرد و شکوهمند جشن گرفت.

جشن پنجاه سالگی اپرای متروپولیتن نیویورک در حالی به تازگی برگزار شد که این اپرا نیم قرن پیش به مرکز هنرهای نمایشی لینکلن منتقل شد. با این مرکز جدید، دوران نوینی آغاز شد که امکانات نمایشی جدیدی را در اختیار اپرای متروپولیتن گذاشت و این اپراخانه را به یکی از بزرگترین مراکز اپرای جهان تبدیل کرد. برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت هنری تالار اپرای متروپولیتن نیویورک برخی از بزرگترین خوانندگان اپرا گزیده هایی از اجراهای گذشته و آینده اپرای متروپولیتن را روی صحنه آورند.

بیش از چهل چهره شاخص اپرا بخشهایی از اجراهای گذشته و آینده اپرای متروپولیتن را روی صحنه آوردند.

اپرای متروپولیتن به روایت چهره های موسیقی

پلاسیدو دومینگو خواننده مشهور اسپانیایی یکی از کسانی بود که در جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن نیویورک حضور داشت. خواننده ۷۶ ساله صدای تنور و رهبر ارکستر در این برنامه قطعاتی از اپرای “آندرآ شنیه” اثر امبرتو جوردانو، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم و بیستم میلادی، و قطعاتی از اپرای “تائیس” اثر ژول ماسنه، آهنگساز فرانسوی را اجرا کرد.

وی می‌گوید: “طی ۵۰ سال گذشته، من در ۲۱ فصل گشایش اپرا در اینجا حضور داشتم. در بیش از ۷۵۰ اپرا آواز خوانده‌ام و در چندین اجرا هم رهبری ارکستر را هم بر عهده داشتم. صحبت از یک عمر است. اینجا مثل خانه من است.”

جیمز لواین، رهبر ارکستر آمریکایی و مدیر هنری افتخاری تالار اپرا متروپولیتن نیویورک از دیگر چهره های مشهور در این برنامه بود. لواین ۷۳ ساله که به خاطر بیماری همکاری اش با اپراخانه متروپولیتن را قطع کرده بود، با صندلی چرخدار برای رهبری ارکستر اپرای “تائیس” و رهبری گروه کر اپرای “آیدا” اثر وردی، آهنگساز ایتالیایی، در مراسم حاضر شد.

سونیا یونشوا، خواننده صدای سوپرانو هم در جشن نیم قرن فعالیت هنری اپرای متروپولیتن دو آریا از اپرای “لابوهم” اثر پوچینی را اجرا کرد. او می گوید: “با نورپردازی کار فوق العاده زیبایی به انجام رساندند. در اپرای “لابوهم” طوری ظاهر می شدیم که انگار در فیلم هستیم. جلوی ما این پرده توری بود و با تصویر پروژکتور حاضران در سالن به دنیای زفیرلی سفر می کردند.”

خواننده بلغار که اولین بار با اجرای نقش در اپرای “ریگولتو” اثر وردی روی صحنه اپرای متروپولیتن نیویورک ظاهر شده است، درباره اولین تجربه حضورش می گوید: “اولین بار که در سال ۲۰۱۳ میلادی روی صحنه اپرای متروپولیتن آواز خواندم، احساس می کردم بودن روی چنین صحنه ای، بی باکی می طلبد. موضوع فقط این نیست که در یکی از شگفت انگیزترین اپراخانه های جهان آواز می خوانید، بلکه باید اعتماد به نفس داشته باشید. باید بدانید که چقدر قوی هستید و آیا می توانید از پس این کار بربیایید یا نه؟”

جویس دیدوناتو خواننده آمریکایی صدای متزو سوپرانو هم از تجربه حضورش در این جشن می گوید: “هیجان آور بود، اجراهای استثنایی یکی پس از دیگری. پشت صحنه بودیم و همدیگر را تشویق می کردیم. این ملغمه شگفت انگیزی را که جوهر اپراست، یعنی سلام به سنت با رویکردی مدرن، در شب جشن بخوبی حس کردیم. امشب همه خانواده اپرا در اینجا بودند.”

اپرای موفق در قرن بیست و یکم اپرایی با رویکرد زیباشناختی معاصر است

پیتر گلب از سال ۲۰۰۶ میلادی مدیر اپرای متروپولیتن نیویورک است و می گوید که خاطرات اولین باری را که در سالن این اپرا حضور پیدا کرد به روشنی در ذهن دارد.

او می افزاید: “وقتی ۱۳ سال داشتم، پدر و مادرم مرا به اپرای متروپولیتن آوردند. در لژ رودولف بینگ نشستیم که آنموقع همان سمتی را داشت که من امروز دارم. طی اجرای برنامه یک نفر از میان جمعیت سوت کشید. بینگ از جایش بلند شد از لژ بیرون رفت تا تماشاچی خاطی را توبیخ کند. من آن موقع فکرش را هم نمی کردم که یک روز سر جای بینگ بنشینم و همان شغلی را داشته باشم که بینگ داشت.”

پیتر گلب ۱۱ سال است که حالامدیر  یکی از مجلل ترین اپراخانه های جهان است و می گوید:”فکر می کنم از نظر موفقیت اجراها اپرای متروپولیتن سابقه خوبی داشته است. این روزها بیش از هر زمان دیگر در تاریخ اپرای متروپولیتن، با ارسال زنده برنامه ها به سینماها افراد مختلف در سراسر جهان برنامه های ما را می بینند. افتخار می کنم به این که اهمیت و تعداد مخاطبین اپرای متروپولیتن در سراسر جهان تحت نظارت من بیشتر شده است.”

وی می افزاید: “در دبیرستان که بودم در اپرای متروپولیتن راهنما بودم. مدتهاست که تهیه کننده فیلم و برنامه تلویزیونی در باره موسیقی کلاسیک هستم و با برخی از بزرگترین هنرمندان قرن گذشته کار کرده ام. مدیر برنامه های “ولادیمیر هوروویتز” بودم و با “هربرت فون کارایان” از نزدیک کار کرده ام. زندگی من وقف برقراری ارتباط بین هنر و مخاطبان هر چه بیشتر بین مردم شده است. تهیه کننده خوب که امیدوارم من هم باشم یا دست کم در تلاش باشم که تهیه کننده خوبی بشوم، کسی است که با هر دو نیمکره مغزش کار کند یعنی کسی است که باید هم خلاق باشد و هم مسئول و پاسخگو.”

پیتر گلب از طرفداران اجرای مدرن اپرا در قرن بیست و یکم است و در این باره می گوید: “خوشبختانه در دنیا یا بهتر بگویم زمانی زندگی می کنیم که هنرمند می داند اپرای موفق در قرن بیست و یکم اپرایی با رویکرد زیباشناختی معاصر است. البته معنی چنین رویکردی این نیست که صحنه پردازی باید لزوما مدرن باشد اما باید برای حس زیباشناختی مدرن جذبه داشته باشد. همانطور که تولید فیلم و تولید نمایش تئاتر در ۵۰ سال گذشته تغییر کرده است تولید اپرا نیز باید تغییر کند.”   منبع: یورونیوز

منبع : هنرآنلاین

امتیاز دهید