“غبار” با نام آتش‌نشانان شهید عجین شد

هنردستان: نشست خبری فصل دوم نمایش آیینی “غبار” با ادای احترام به روح آتش‌نشانان شهید در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش هنردستان، نشست خبری بخش دوم نمایش آئینی “غبار” با نام “مرگ و ابریشم” امروز یکشنبه ۱۰ بهمن با حضور محمدرضا مداحیان؛ کارگردان، اردلان شجاع‌کاوه و میرطاهر مظلومی؛ بازیگران، محمد فرشته‌نژاد؛ آهنگساز و طاهر ده‌پهلوان؛ مجری طرح در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، محمدرضا مداحیان؛ کارگردان نمایش با اشاره به تجربه خوب بخش نخست نمایش “غبار” در سال ۹۳، گفت: این امر سازمان فرهنگی و هنری بشارت را به عنوان تهیه‌کننده مجاب کرد تا به فکر تولید فصل دوم این نمایش باشد.

وی ادامه داد: انوش معظمی، نویسنده هر دو فصل نمایش “غبار” در فصل دوم آن به نام “مرگ و ابریشم” سعی در تکامل موضوع این نمایش که در فصل نخست شاید به دلیل شتابزدگی و فرصت کم نتوانستیم آنچنان که باید و شاید به آن قوام و پختگی بدهیم، داشت.

مداحیان تصریح کرد: “غبار” در هر دو فصل به ویژه فصل دوم به معاصرسازی موضوعات دینی و ارزشی توجه ویژه‌ای نشان داده است و بر این اصل معتقد و معترف هستیم که در پرداختن به موضوعات دینی و ارزشی دیگر روایت تاریخی محض نمی‌تواند کارساز باشد.

کارگردان نمایش “شعله در زمهریر” در ادامه گفت: دلیل این امر آن است که دیگر مخاطب کنونی آثار نمایشی علاقه و حتی فرصت و حوصله‌ای برای قرار گرفتن در معرض چنین روایت‌هایی ندارد و لذا باید با استفاده از اقتباس نمایشی و همانطور که اشاره شد معاصرسازی، موضوعات روز جامعه را نیز که مردم بیشتر درگیر آن هستند مورد توجه و اهمیت قرار دهیم.

وی افزود: باید از سازمان فرهنگی و هنری بشارت، مجری طرح و تهیه‌کننده این نمایش که با همدلی و رفاقت فضایی را مساعد و مناسب برای تولید چنین اثر نمایشی فراهم ساختند نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم، امری که بیش از هر مؤلفه دیگر موجب شد در فضایی کاملاً صمیمانه شاهد تولید اثر باشیم که به نظر می‌رسد در زمینه آثار دینی و ارزشی اتفاق خوبی را رقم خواهد زد.

مداحیان در پایان سخنان خود گفت: داستان این نمایش در مورد سرزمینی به نام غدیران است که همچون فصل نخست این نمایش که در آن شخصیت اصلی نمایش درگیر دو راهی‌ها و انتخابات و شاید هم انحرافات و لغزش می‌شد در نهایت با تمسک و توسل به همان عقاید و باورهای دینی خود را از کج راهه‌ها به مسیر درست و صواب رهنمون می‌سازد.

در ادامه این نشست اردلان شجاع‌کاوه، بازیگر نمایش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان گفت: بار دوم است که با این گروه و به کارگردانی محمدرضا مداحیان به ایفای نقشی در تئاتر می‌پردازم و سال گذشته نمایش “نسیان” را در خدمت گروه بودم.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم چنین آثار نمایشی که به موضوعات دینی و ارزشی می‌پردازد، لازمه جو کنونی جامعه فرهنگی ما هستند. نمایش‌هایی که به موضوعاتی که مورد علاقه مردم هستند می‌پردازند و موجب می‌شوند مردم مشتاقانه در سالن‌های نمایشی حضور به هم رسانند.

شجاع کاوه با اشاره به اینکه در این نمایش، نقش اصلی را ایفا خواهد کرد و شخصیتی به نام میرزا مشفق ادیب‌الممالک را بازی می‌کند، تصریح کرد: تئاتر پدیده هنری زنده است و تفاوت آن با سایر هنرها، اجرای زنده آن است که براین اساس اگر به آئین‌ها و موضوعات باوری و اعقتادی مردم توجه نشان دهد، لذا تأثیر عمیق‌تر و شگرفی در فرهنگسازی جامعه داشته باشد و لذا در زمینه تولید چنین آثاری که تجربه هم نشان داده است، با اقبال عمومی نیز مواجه می‌شوند باید سرمایه‌گذاری و حمایت مؤثری صورت گیرد.

میرطاهر مظلومی، دیگر بازیگر فصل دوم نمایش “غبار” در ادامه و طی سخنانی گفت: ابتدا باید از آتش‌نشانان شهید که در جریان حادثه ساختمان پلاسکو به درجه رفیع شهادت نائل آمدند یاد کنم؛ من چون در جریان ضبط مسابقه “آب و آتش” شبکه نسیم همکاری دارم قصد دارم از شهیدعلی مستوفی از آتش‌نشانان جان بر کف شهرمان یاد کنم که در این مسابقه شرکت کرد و در جریان حادثه پلاسکو به شهادت رسید.

وی ادامه داد: باید اعتراف کنم که سازمان فرهنگی و هنری بشارت مجموعه‌ای شریف است که ما افتخار همکاری با آن را داریم و همانطور که از نام آن پیداست همواره با مجموعه فعالیت‌های خود سعی در نوید و بشارت دادن ارزش‌های والای فرهنگی و ارزشی داشته و دارد.

وی تصریح کرد: به این امر نیز باید اذعان کنم که تولید نمایشی در شکل و شمایل نمایش “غبار” از بسیاری از متون نمایشی غربی نیز سخت‌تر است، چرا که این اثر نمایشی به تدریج و طی فرایندی کاملاً تخصصی متحول و جزء به جزء به آن افزوده شد که خروجی آن را حتماً تا چند روز دیگر در تالار وحدت خواهید دید.

مظلومی با اشاره به اینکه این نمایش برخلاف آنچه که ممکن است تصور شود فارغ از شعارزدگی است گفت: نمایش”غبار” و در حقیقت فصل دوم آن با نام “مرگ و ابریشم”  بر یک بستر تاریخی در حال روایت است و لذا واجد لایه‌های عمیق دراماتیک بوده که ذهن مخاطب را به منظور گره‌گشایی منتج به نتیجه در پایان نمایش درگیر خواهد کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: در این نمایش نقش فرد و یا بهتر بگویم جسمی شبیه به مغز انسان را دارم که البته با دو پای کوچک در صحنه قرار می‌گیرد و نام او”شیدا مرام” است.

طاهر ده‌پهلوان؛ مجری طرح نمایش نیز دیگر سخنران این نشست بود که در سخنان کوتاهی گفت: سازمان بشارت بنا بر برنامه‌های راهبردی که در دستور کار دارد، حمایت از نمایش‌های آئینی و ارزشی را در اولویت قرار داده است.

وی ادامه داد: سال ۹۳ نمایش”غبار” با استقبال خوبی از سوی مردم و مخاطب عام مواجه شد و با تصمیم‌گیری‌های نهایی که به عمل آمد قرار بر این شد تا فصل دوم این نمایش نیز ویژه ایام فاطمیه پیش رو تولید و اجرا شود که قطعاً با نگاه نو نویسنده و کارگردان این نمایش از کیفیت بالاتری نسبت به فصل نخست برخوردار خواهد بود.

یادآور می‌شود، فصل دوم نمایش آئینی “غبار” با عنوان “مرگ و ابریشم” از ۱۹ بهمن تا ۲۶ اسفند در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
تئاتر

نقد و نظری بر نمایش «نازگل» به کارگردانی «میثم یوسفی»/ در نکوهش ظلمِ تاریخی بر زنان ایرانی

احمدرضا حجارزاده: نمایش‌های سنتی ایرانی گرچه تنوع گسترده‌ای ندارند و به چند مورد محدود می‌شوند، ولی میان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی محبوبند، به‌ویژه نمایش‌های تخته‌حوضی یا سیاه‌بازی از دیرباز تا امروز محبوبیت فراوان داشته و خوش‌بختانه توانسته این محبوبیت را

ادامه مطلب »
سینما

«جنگل سوگوار» در خانه هنرمندان نمایش نقد و بررسی می‌شود

هفتمین برنامه مرور فیلم‌های تاریخ معاصر سینمای ژاپن با نمایش «جنگل سوگوار» ساخته نائومی کاواسه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی خانه هنرمندان ایران، پانصدوسومین برنامه و هفتمین جلسه از نمایش فیلم‌های تاریخ سینمای معاصر ژاپن با

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

قصه آدم‌های خاص روی موج رادیوسلامت

برنامه «با نخبگان» روزهای یکشنبه ساعت 20 به تهیه‌کنندگی مرتضی میلانی و مجری کارشناسی زهرا حاجی‌زاده از رادیوسلامت پخش می‌شد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، زهرا حاجی‌زاده، مجری این برنامه توضیح داد: برنامه «با نخبگان» یکشنبه ساعت 20 تا 20:30 از

ادامه مطلب »
رادیو و تلویزیون

روایت زندگی شهید مدافع سلامت در رادیو

برنامه «سپیدجامگان آسمانی»،که به تهیه‌کنندگی مرجان قندی از رادیوسلامت پخش می‌شود، روایتی از مجاهدت‌ها و ایثار کادر درمان است که جمعه 6 خردادماه به زندگی شهید خدمت دکتر عقیلی اختصاص دارد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده در این‌باره

ادامه مطلب »
ادبیات

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» در سلیمانیه برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» و با حضور ادیبان، شاعران، مترجمان و منتقدان کشورهای مختلف جهان در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. یوبیل برنزی جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» نویسنده

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی آغاز شد

نمایش «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی اجراهای خود را از شب سه‌شنبه 3 خردادماه در تماشاخانه سپند آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش‌نامه‌ی «شب بخیر، مادر» نوشته‌ی «مارشا نورمن» با کارگردانی احسان حسینخانی، نخستین شب اجرای خود

ادامه مطلب »
تئاتر

نقدی بر نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی «علی نجفی»/ شنبه روزِ بدی بود

احمدرضا حجارزاده: نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی علی نجفی برداشتی آزاد است از نمایش‌نامه‌ی «یرما» نوشته‌ی فدریکو گارسیا لورکا (شاعر و نمایش‌نامه‌نویس اسپانیایی) اما کارگردان در متنی که همراه با «احسان فکا» نوشته، در این برداشت آزاد، دنیای شخصی و

ادامه مطلب »
سینمای جهان

نگاهی به پوشیدنی‌ها در جشنواره‌ی کن 2022/ وقتی طراحان لباس به نشانی جشنواره‌ها مُد سازند

عطیه پژم: یکی از نکات مهم در جشنواره کن 2022، کم‌توجه‌ای اغلب بازیگران به خرده‌فرهنگ‌های پوششی بومی مختص کشورهای‌شان بود و از این‌رو، چنین رویدادی را نمی‌توان فرصتی به منظور تلاقی فرهنگ‌ها از مسیر پوشیدنی‌ها به شمار آورد. به گزارش

ادامه مطلب »