«جاده لغزنده است»

هنردستان :گروه «داماهی» پس از دوری یک ساله از انتشار آخرین تک‌آهنگش، قطعه «جاده لغزنده است» را منتشر کرد، قطعه‌ای که این گروه، آن را ادای دینی به موسیقی خیابانی می‌داند.

شاعر این اثر که پیش از این در کنسرت‌های اخیر «داماهی» نیز اجرا شده، محمود طلوعی است.

 

شاعر این اثر که پیش از این در کنسرت‌های اخیر «داماهی» نیز اجرا شده، محمود طلوعی است.

رضا کولغانی -خواننده گروه- درباره «جاده لغزنده است» گفت: این قطعه بیان‌کننده حال و هوای این روزها و ادای دینی به موسیقی خیابانی و بچه‌هایی است که کنار خیابان ساز می‌زنند و از این راه نان در می‌آورند. در واقع، فضایی اجتماعی و انتقادی دارد که حرفش را به طور مستقیم بیان می‌کند. ما امیدواریم با توجه به روندی که در این 4 سال طی کرده‌ایم، بتوانیم در آینده هم نسبت به اتفاقات اجتماعی، فعال‌تر باشیم.

او درباره بخش موسیقایی این اثر که فضای اینسترومنتال (سازی) کمتری در آن شنیده می‌شود و توجه ویژه‌ای روی لحن و کلام دارد، توضیح داد: موسیقی این کار نسبت به آثار گذشته کمی پاپیولارتر شده و نزدیک به موسیقی راک است. در حقیقت اولین کار ترکیبی راک و فیوژن ما محسوب می‌شود و با صدایی که تا الان از «داماهی» شنیده‌اید تفاوت زیادی دارد. عودنوازی ابراهیم علوی در این قطعه، فضای عجیب و غریبی را خلق کرده و نقش گیتار الکتریک را ایفا می‌کند. حمزه یگانه هم با سینتی‌سایزر و کیبورد فضاسازی متفاوتی انجام داده است. در کنار آنها، دارا دارایی (گیتارباس) و آرش پژندمقدم (درامز) هم بستر مناسبی را برای ارائه یک موسیقی متفاوت از داماهی آماده کرده‌اند.

این خواننده درباره بازخوردهایی که از این قطعه در کنسرت گرفته‌اند بیان کرد: خوشبختانه در کنسرت‌ها استقبال خیلی خوبی از این قطعه شد؛ مخصوصاً وقتی آن را برای اولین‌بار در فضای باز نیاوران اجرا کردیم. در واقع بیشترین بازخورد را از قطعات «جاده لغزنده است»، «دیوانه» و «مُردن مردانه» گرفته‌ایم و مدت زمان زیادی است که یک عده منتظر انتشار این قطعه هستند.

بنا بر این گزارش، اساس موسیقی داماهی که این روزها مشغول آماده‌سازی دومین آلبوم گروه هستند، بر مبنای الهام و اقتباس از موسیقی نواحی جنوبی کشور است اما آنها این‌بار با تغییراتی، از گرایشات فولکلوریک بیرون آمده و بیشتر به سمت موسیقی پاپ رفته‌اند.

 کولغانی درباره این آلبوم اظهار کرد: آلبوم دوم هم مثل همین قطعه، کلام‌محور است. خودمان تجربه‌های جدیدی را در کنار مردم داشته‌ایم و به این واسطه کارها یک مقدار پاپیولارتر شده‌اند. البته همچنان در آنها شناسنامه و امضای «داماهی» حفظ شده است. اگر بخواهم کمی ملموس‌تر درباره آن توضیح بدهم، می‌توانم به قطعه «دیوانه» اشاره کنم که خودش می‌تواند مثالی برای این داستان باشد؛ قطعه‌ای کلام محور که سازها در آن، کلام را همراهی کرده و بستر مناسبی برای بهتر شنیده شدن آن مهیا می‌کنند. در واقع قصد داشتیم در آلبوم بعدی، هم به کلام و هم به موسیقی توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا هم حرفی برای گفتن داشته باشند و هم بتوانند تا حدی موسیقی خوب را به گوش مردم برسانند. البته تهیه‌کننده ما هم تأثیر زیادی در این ماجرا داشت؛ او ایده‌های جذابی داشت که مثلا در قطعه «دیوانه» نمود پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، آلبوم دوم «داماهی» ظرف شش ماه آینده، روانه بازار موسیقی می‌شود اما قرار است تا پیش از انتشار آلبوم، داماهی چند تک‌قطعه دیگر هم منتشر کند و علاوه بر آن با مخاطبانش در سالن‌های کنسرت تهران و شهرستان دیدار داشته باشد که به زودی برنامه این اجراها نیز اعلام خواهد شد.

منبع :ایسنا

امتیاز دهید