ادای دین “داماهی” به موسیقی خیابانی

هنردستان:گروه “داماهی” تگ‌آهنگ “جاده لغزنده است” را به عنوان ادای دین به موسیقی خیابانی منتشر کرد.

گروه “داماهی” پس از گذشت یک سال از انتشار آخرین تک‌آهنگ‌اش، قطعه “جاده لغزنده است” را منتشر کرد. این اثر که پیش از این در کنسرت‌های اخیر “داماهی” نیز اجرا شده بود، یکی از قطعات پرطرفدار این گروه است.

 

گروه “داماهی” پس از گذشت یک سال از انتشار آخرین تک‌آهنگ‌اش، قطعه “جاده لغزنده است” را منتشر کرد. این اثر که پیش از این در کنسرت‌های اخیر “داماهی” نیز اجرا شده بود، یکی از قطعات پرطرفدار این گروه است.

 

قطعه‌ “جاده لغزنده است” با شعری از “محمود طلوعی” که به لحاظ کلام و موسیقی، فضای متفاوتی نسبت به کارهای پیشین گروه “داماهی” دارد.

رضا کولغانی (خواننده گروه “داماهی”) درباره این قطعه گفت: قطعه “جاده لغزنده است” بیان‌کننده حال و هوای این روزها و ادای دینی به موسیقی خیابانی و بچه‌هایی است که کنار خیابان ساز می‌زنند و از این راه نان درمی‌آورند. در واقع، فضایی اجتماعی و انتقادی دارد که حرفش را به‌طور مستقیم بیان می‌کند. ما امیدواریم باتوجه به روندی که در این ۴ سال طی کرده‌ایم، بتوانیم در آینده هم نسبت به اتفاقات اجتماعی، فعال‌تر باشیم.

کولغانی درباره بخش موسیقایی این اثر که فضای اینسترومنتال (سازی)، کمتری در آن شنیده می‌شود و توجه ویژه‌ای روی لحن و کلام دارد، عنوان کرد: موسیقی این کار نسبت به آثار گذشته کمی پاپیولارتر شده و نزدیک به موسیقی راک است. در حقیقت اولین کار ترکیبی راک و فیوژن ما محسوب می‌شود و با صدایی که تا الان از “داماهی” شنیده‌اید تفاوت زیادی دارد. عودنوازى ابراهیم علوی در این قطعه، فضای عجیب و غریبی را خلق کرده و نقش گیتار الکتریک را ایفا می‌کند. حمزه یگانه هم با سینتی‌سایزر و کیبورد فضاسازی متفاوتی انجام داده است. در کنار آنها، دارا دارایی (گیتارباس) و آرش پژندمقدم (درامز) هم بستر مناسبی را برای ارائه یک موسیقی متفاوت از داماهى آماده کرده‌اند.

اساس موسیقی داماهی که این روزها مشغول آماده‌سازی دومین آلبوم گروه است، بر مبنای الهام و اقتباس از موسیقی نواحى جنوبی کشور شکل می‌گیرد اما آنها این‌بار با تغییراتی، از گرایشات فولکلوریک بیرون آمده و بیشتر به سمت موسیقی پاپ رفته‌اند. کولغانی درباره این آلبوم جدید گفت: آلبوم دوم هم مثل همین قطعه، کلام‌محور است. خودمان تجربه‌های جدیدی را در کنار مردم داشته‌ایم و به این واسطه کارها یک مقدار پاپیولارتر شده‌اند. البته همچنان در آنها شناسنامه و امضاى “داماهی” حفظ شده است. اگر بخواهم کمی ملموس‌تر درباره آن توضیح دهم می‌توانم به قطعه “دیوانه” اشاره کنم که خودش می‌تواند مثالی برای این داستان باشد؛ قطعه‌ای کلام محور که سازها در آن، کلام را همراهی کرده و بستر مناسبی برای بهتر شنیده شدن آن مهیا می‌کنند. در واقع قصد داشتیم در آلبوم بعدی، هم به کلام و هم به موسیقی توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا هم حرفی برای گفتن داشته باشند و هم بتوانند تا حدی موسیقی خوب را به گوش مردم برسانند. البته تهیه‌کننده ما هم تأثیر زیادی در این ماجرا داشت؛ او ایده‌های جذابی داشت که مثلا در قطعه “دیوانه” نمود پیدا کرده است.

آلبوم دوم “داماهی” تا شش ماه آینده، روانه بازار موسیقی مى‌شود اما قرار است تا پیش از انتشار آلبوم، داماهى چند تک‌قطعه دیگر هم منتشر کند و علاوه بر آن با مخاطبانش در سالن‌های کنسرت تهران و شهرستان دیدار داشته باشد.

منبع :ایلنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »