خبرهایی از بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن کریم

هنردستان: حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا حشمتی رییس نمایشگاه قرآن از نمایشگاه قرآن بازدید کرد.

 

به گزارش هنردستان به نقل از ستاد خبری بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی رییس نمایشگاه قرآن و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه شنبه دوم خرداد از نمایشگاه قرآن بازدید و در جریان روند راه اندازی و تجهیز بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن قرار گرفت.

در این بازدید ریاست نمایشگاه ابتدا از بخش اصلی و شبستان بازدید کرده و مدیران کمیته‌ها در مورد نقشه و جاگذاری غرفه‌ها توضیحات لازم را ارائه کردند.

 

در این بازدید علیرضا حشمتی، رییس دبیرخانه و مدیر کمیته حقوق و قراردادها، امیر اشراقی، رییس کمیته مالی، ابوالقاسم ایرجی دبی شورای برنامه ریزی، اصغر امیرنیا مدیر کمیته هنری، عباس نظری راد مدیر کمیته نهادها و مؤسسات دولتی و سید مهدی جعفری مدیر روابط عمومی حضور داشتند.

 

لازم به توضیح است بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن از 8 تا 27 خرداد در مصلی حضرت امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

 

تصویب برنامه‌های کمیته بانوان برای حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن کریم

برنامه‌های کمیته بانوان برای حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن کریم تصویب شد.

 

به گزارش ستاد خبری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم،”ملیحه سادات موسوی”، مدیر کمیته بانوان گفت:کمیته بانوان از قسمت‌هایی همچون”گنجینه نور عرضه و نمایش 21هزار پایان­نامه قرآنی)”، “یاسین، قلب قرآن”،”بانوی ایرانی، هنر قرآنی”، برگزاری پنجمین دوره همایش بانوی فضیلت حامی رسالت حضرت خدیجه کبری(س)، “مشاوره و پاسخگویی به سؤالات”،”برگزاری نشست‌های علمی،پژوهشی، ترویجی و تبلیغی توسط بزرگان و مفسران و بانوان شاخص عرصه پژوهش و هنر”،”بانوی آب و آفتاب” و “قرآن و نابینایان” تشکیل شده است.

 

وی درمورد قسمت “گنجینه نور عرضه و نمایش 21هزار پایان­نامه قرآنی)” اظهارداشت:  در این قسمت،متن کامل 21هزار پایان­نامه قرآنی به صورت دیجیتال به نمایش گذاشته می­شود و مراجعه کنندگان می­توانند از طریق 6 ایستگاه مطالعاتی به مطالعه­ی آثار ارزشمند فوق  بپردازند و به مطلوب خود دسترسی پیدا کنند. همچنین در این قسمت بانک اطلاعاتی و نرم­افزاری پایان نامه‌های قرآنی به صورت CD آماده و تکثیر شده که تقدیم مراجعه کنندگان و علاقه مندان می­شود.

 

موسوی خاطرنشان کرد: از آنجایی که سوره مبارکه یاسین قلب قرآن است، چند سالی است که در مراکز قرآنی و هنری این سوره به طور خاص مورد توجه، پژوهش و آفرینش آثار هنری قرار گرفته است و در ذیل آن خانواده یاسین تشکیل یافته است که به طور مرتب افراد بسیاری حداقل در روز یک مرتبه سوره یاسین می­خوانند و به حضرت زهرا(س) اهداء می‌کنند و لذا به نظر می‌رسد که این بخش درخشش خاصی را در نمایشگاه ایجاد می‌کند و مراجعه کنندگان بسیاری را به خود جذب خواهد کرد.

 

وی افزود:در قسمت “یاسین، قلب قرآن”چند فعالیت انجام می‌گیرد:1-عرضه کتاب‌ها، پایان نامه‌ها و مخطوطات مستقل درباره سوره مبارکه یاسین.2-به نمایش گذاردن آثار هنری و تابلوهای نفیس هنرمندان (30اثر) در باب این سوره مبارکه.3-میز مطالعه و مسابقه.4- میز ثبت­نام از اعضای خانواده یاسین. 5-کارگاه روزانه فهم، حفظ و قرائت سوره مبارکه یاسین از طریق تشکیل جلسات روزانه.

 

موسوی درخصوص قسمت “بانوی ایرانی، هنر قرآنی”گفت: این قسمت شامل چند فعالیت هنری از سوی بانوان خواهد بود: 1-به نمایش گذاشتن آثار هنری قرآنی بانوان هنرمند.2-تشکیل هشت کارگاه ورک شاپ هنری با حضور اساتید و بانوان هنرمند شاخص از قبیل: کارگاه خوشنویسی، معرق، قلم زنی، تذهیب، سه بعدی، سفال و…3- میزهای مشاوره‌های هنری قرآنی که اساتید هنرهای قرآنی عهده دار آن خواهند بود. 4- داوری و انتخاب آثار برتر جشنواره و برگزاری آیین اختتامیه­ی جشنواره هنری بانوی ایرانی، هنر قرآنی و تقدیر و تکریم از هنرمندان نمونه.

 

وی با بیان اینکه در برگزاری پنجمین دوره همایش بانوی فضیلت حامی رسالت حضرت خدیجه کبری(س) ،از سخنرانی دانشمندان و مدیحه­سرایی شاعران اهل بیت(ع) استفاده می­شود،افزود: همچنین با توجه به فراخوان صورت گرفته، تعدادی از مقالات برتر ارائه خواهند شد و در پایان به 5نفر از منتخبین همایش جوایزی اهدا می‌شود. این همایش که با حضور شخصیت‌های قرآنی خواهد بود، بیش از 500نفر از بانوان همانند سال­های قبل شرکت خواهند کرد.

 

موسوی درخصوص قسمت “مشاوره و پاسخگویی به سؤالات” اظهارداشت: در این قسمت از حضور کارشناسان جهت مشاوره اسلامی و پاسخگویی به سؤالات و احکام و نیز نشست‌های مشاوره ای و کارگاهی مهندسی مفاهیم سوره حمد با توجه به ظرفیت‌های بانوان جوان در موضوعات تداعی عصبی در قرآن، مهندسی آیات قرآن و مهندسی سوره حمد بهره خواهیم گرفت و به طور یقین مراجعه کنندگان به نمایشگاه در راه یادگیری بیشتر و حل مشکلا کمک خواهند­ شد.

 

وی با اشاره به قسمت “برگزاری نشست‌های علمی،پژوهشی، ترویجی و تبلیغی توسط بزرگان و مفسران و بانوان شاخص عرصه پژوهش و هنر”، خاطرنشان کرد:از آن جایی که حضور چهره‌های قرآنی موجب جاذبه­دار شدن نمایشگاه است و از طرفی بازدیدکنندگان به بهره علمی و قرآنی نائل می‌شوند، ضرورت دارد که از وجود اساتید و قرآن پژوهان شاخص در این بخش استفاده گردد و لذا در هر روز از یک یا چند چهره معنوی حضور خواهند داشت که تعداد پنج جلسه نشست در سالن نشست­ها و 12نشست در داخل کمیته برگزار خواهد شد.

 

موسوی با اشاره به اینکه قسمت “بانوی آب و آفتاب”با محوریت شناخت فضایل و مناقب حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار می‌شود ،تصریح کرد: سعی خواهد شد برای دختران و بانوان جوان مطالبی از زندگی آن حضرت عرضه شود تا آن وجود مقدس را الگوی خویش قرار دهند.

 

وی افزود:اهم فعالیت‌های قسمت “بانوی آب و آفتاب”عبارت است از: 1-عرضه بیش از 180 عنوان پایان نامه تخصصی با محوریت و موضوع حضزت فاطمه زهرا(س). 2-نمایش آثار هنری و تابلوهای نفیس با محتوای احادیث و نام مبارک حضرت زهرا (س). 3-نشست‌های تخصصی درباره حجاب و عفاف و تبیین رابطه بین شخصیت حضرت زهرا(س) و قرآن کریم. 4-عرضه لوح شنیداری فاطمی‌ات با محتوای کتاب فاطمی‌ات علامه محمدرضا حکیمی درباره خطبه حضرت زهرا(س). 5-عرضه تابلوی صلوات خاصه حضرت زهرا(س) نصب شده بر روی فوم و در قطع 70*50 که توسط بانوان هنرمند قرآنی کتابت و تذهیب شده است. 6-نمایشگاه احادیث حضرت فاطمه زهرا(س) توسط هنرمندان سایر کشورها که به همت جناب آقای مسجدجامعی سفارش و تهیه شده است.

 

موسوی تأکید کرد:قرآن کریم بزرگ‌ترین مدافع نابینایان است و نابینایان در پیشگاه خدا از مقام بالایی برخوردارند و از این رو در نمایشگاه سال جاری قسمت قرآن و نابینایان تأسیس و تشکیل گردیده است تا مؤسسات به عرضه محصولات فرهنگی و قرآنی خود به نابینایان بپردازند و در جنب آن نشست‌هایی جهت فرهنگ سازی و بیان مطالبات این قشر مظلوم برگزار می‌شود.

 

وی افزود: مدیریت قسمت”قرآن و نابینایان”  با دکتر نجله خندق است که در طول زمان برگزاری نمایشگاه ایشان ضمن دعوت از اساتید نابینا و بینا، به برگزاری جلسات نشست و ارائه مقاله می‌پردازند که جلوه­ای خاص به نمایشگاه می‌بخشد و در گذشته نیز نشان داده مورد استقبال و توجه مقامات عالی رتبه کشوری قرار می‌گیرد.

 

اعلام برنامه‌های بخش ویژه فهم قرآن برای حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن کریم

برنامه‌های بخش ویژه فهم قرآن برای حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اعلام شد.

 

به گزارش ستاد خبری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم،”محمد مهدی عزیززاده”، مدیر بخش ویژه فهم قرآن بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: بخش مربوط به شعار نمایشگاه (قرآن، اخلاق، زندگی)، یک قطره از از اقیانوس نام دارد که هدف از ایجاد آن، نمایش آموزه‌های اخلاقی از قرآن کریم و پیامبر(ص) به عنوان نمونه و اسوه اخلاق قرآنی است.

 

وی درمورد زیربخش‌ها گفت: بخش مربوط به پیامبر با عنوان (من هم شبیه تو … ) که برگرفته از حدیث شریف نبوی “شبیه‌ترین شما به من خوش اخلاق‌ترین شماست” اجرا می‌شود و بخش مربوط به آموزه‌های اخلاقی قرآنی با عنوان ( اخلاق= دین)که برگرفته از از روایت شریفه “الدین کلله خُلُق” است.

 

عزیززاده درخصوص پلن 1 اظهارداشت: در این بخش و در ابتدای ورود به هر نفر یک هدفون داده می‌شود. به جهت کنترل ازدحام و تراکم مراجعین، 4 مسیر مختلف برای تردد و همچنین فضای بینابینی کافی پیش‌بینی شده است. 25 مانیتور 47 اینچ هوشمند مجهز به سنسور تشخیص ایستادن بازدیدکننده در مقابل و همچنین قابل ورق زدن با لمس صفحه نمایش وجود دارند.

 

وی تصریح کرد: برای هر مانیتور 4 اسلاید طراحی شده که در ابتدا یک طرح گرافیکی خام شامل انواع کتابت آیه شریفه “انّک لعلی خُلُقٍ عظیم” است بر روی صفحه قراردارد. بیننده به محض قرار گرفتن در مقابل صفحه، صفحه پر نور شده و فعال می‌شود. در هدفون‌ها برای هر مانیتور یک نریشن مجزا شامل صدا و افکت‌های صوتی با موضوعی که قرار است بدان پرداخته شود گنجانده شده و آن‌ها نیز با قرار گرفتن در مقابل هر مانیتور فعال می‌شوند و شروع به خواندن متن تنظیم شده می‌کند.

 

عزیززاده در ادامه اظهارداشت: ابتدا در اسلاید اول سلام و یک متن ورودیه و از بازدیدکننده تقاضا می‌شود صفحه را لمس کند. اسلاید 2 باز می‌شود که یک طرح گرافیکی است که به تدریج یایکجا بخش‌های آن نمایش داده شده یا رنگی می‌شوند. همزمان در هدفون نیز داستان کوتاه 1 دقیقه ای از زندگی پیامبر و اخلاق نیکوی آن حضرت در مواجهه با یک موضوع یا ماجرا بیان می‌شود.

 

وی افزود: پس از آن از بازدید کننده خواسته می‌شود دوباره صفحه را لمس کند. این بار یک حدیث از پیامبر مرتبط با آن موضوع که تصویر سازی گرافیکی هم شده نمایش داده می‌شود و با صدایی آن حدیث خوانده می‌شود. در اسلاید چهارم نیز تاپیوگرافی پیام داستان و علامت ویژه بخش که شامل علائمی در قالب تابلوهایی شبیه تابلوهای راهنمایی و رانندگی است نمایش داده می‌شود و از بیننده خواسته می‌شود او هم به عنوان یک مسلمان بیشتر خود را شبیه پیامبر خود کند و در رفتار و کردار از او متابعت کند.

 

عزیززاده گفت:در بخش مربوط به آموزه‌های قرآنی نیز  25 مانیتور به نمایش آیات و فرازهای اخلاقی از قرآن می‌پردازند که لیست آیات در ضمیمه است و همچنین برای هر کدام یک متن ادبی متناسب نوشته و اجرا خواهد شد و در پایان نیز مانند همان بخش با پیام مشترکی که عبارت است از “بیشتر قرآن را بخوانیم….. بیشتر قرآن را بفهمیم” پایان می‌پذیرد.

 

وی درمورد پلن 2 اظهارداشت: اگر امکان تهیه و تدارک مانیتورهای مولتی تاچ بدلایلی همچون بودجه یا زمان فراهم نشد، اسلایدها با تنظیم زمانی و به صورت خودکار با قرار گرفتن فرد مقابل مانیتور ورق خواهند خورد.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید