رجزخوانی صدام با انتشار عکس‌ها تمام شد

هنردستان :امیرعلی جوادیان عکاسی است که از آغاز عملیات «بیت‌المقدس» تا فتح خرمشهر را به چشم دیده و به ثبت رسانده است؛ او می‌گوید: «وقتی وارد شهر شدیم صدام همچنان پافشاری می‌کرد که ایرانی‌ها دروغ می‌گویند و هنوز شهر دست عراقی‌هاست اما به محض اینکه عکس‌ها مخابره شد؛ رجزخوانی صدام تمام شد.»

این هنرمند عکاس با بیان اینکه «فتح خرمشهر، نوروز جنگ و مرکز ثقل دفاع مقدس ما بود» همزمان با 3 خرداد ماه سالروز فتح خرمشهر اظهار کرد

 

این هنرمند عکاس با بیان اینکه «فتح خرمشهر، نوروز جنگ و مرکز ثقل دفاع مقدس ما بود» همزمان با 3 خرداد ماه سالروز فتح خرمشهر اظهار کرد: فتح خرمشهر پیروزی قدرتمندی بود زیرا شهری که در اختیار دشمن بود را پس گرفتیم. من از ابتدای عملیات بیت‌المقدس تا آزادسازی خرمشهر در آن شرایط حضور داشتم بود.

او یادآور شد: این کار معجزه‌وار بود؛ زیرا عملیات یک ماه طول کشیده بود و همه نیروها خسته بودند و توان ادامه دادن نداشتند. ما در آن عملیات نزدیک به ۱۹ هزار اسیر گرفته بودیم، این فوق العاده بود و ابعاد وسیعی داشت. امکانات رزمی ما در مقابل آن‌ها که حمایت چند کشور را داشتند؛ واقعا ناچیز بود.

جوادیان ادامه داد: امکانات و تجهیزات نظامی ما خیلی کم شده بود ما نفهمیدیم چه اتفاقی افتاد، این کار یک معجزه الهی و دستاورد بسیار خوبی برای ما بود. همه کشورهای دنیا به قدرت ایران پی بردند و متوجه شدند توان رزمی ما چقدر بالاست. اولین عکس‌هایی که از آزادسازی خرمشهر مخابره شد، عکس‌های من بود. آن زمان عکس‌ها را به شکل تله‌فوتو می‌گرفتیم و به همه دنیا و خبرگزاری ها مخابره می‌کردیم.

این عکاس یادآور شد: وقتی وارد شهر شدیم صدام همچنان پافشاری می‌کرد که ایرانی‌ها دروغ می‌گویند و هنوز شهر دست عراقی‌هاست اما به محض اینکه عکس‌ها مخابره شد؛ رجزخوانی صدام تمام شد. او پس از این تصویرها دو شرط از سه شرط ما را برای پایان جنگ پذیرفت؛ او گفت از خاک ایران بیرون می‌رود و خسارت جنگ را می‌پردازد اما شرط سوم ما که محاکمه شدن وی بود را نپذیرفت.

او با تاکید بر اثرگذاری عکاسی جنگ، بیان کرد: بعد از جنگ ضرورت عکاسی خبری بیشتر احساس شد، زیرا این عکس‌ها، سندهای تصویری گویایی بودند و تحریف تاریخ را کم می کردند.

جوادیان به بیان خاطره‌ای از آزادسازی خرمشهر پرداخت و گفت: زمانی که ما وارد خرمشهر شدیم یکی از افراد نظامی به دلایل امنیتی اصرار می‌کرد عکس گرفته نشود اما یکی از افراد سپاه آمد و گفت که این پیروزی است بگذار عکس گرفته و مخابره شود، اینگونه همه دنیا می‌فهمند ما شهر را پس گرفتیم.

این عکاس اظهار کرد: عکس‌های زیادی از دوران جنگ گرفتیم که هنوز منتشر نشده است؛ در آن شرایط به دلایلی صلاح نبود برخی عکس‌ها منتشر شود اما حالا وضعیت فرق کرده و من قصد دارم در کتاب‌هایی که منتشر می‌کنم، این عکس‌ها را چاپ کنم.

امیر علی جوادیان با اشاره به یکی از کتاب‌هایش با عنوان «حماسه‌ای زیبا» گفت: این کتاب دو سال است حاضر شده و شامل مقایسه عکس‌های من از دوران جنگ و تصاویری است که روی دیوارها نقاشی شده است. یکی از عکس‌هایی که من روز فتح خرمشهر گرفتم عکس فردی است که کنار سنگر به سجده رفته که یکی از بیشترین تعداد نقاشی‌ها را به خود اختصاص داده است.

منبع :ایسنا 

امتیاز دهید