روایت مستندی از مصائب کودکان سوری

هنردستان :ساخت مستند«باصبر زندگی» که به روایت مصائب تکان دهنده مردم فوعه و کفریا می‌پردازد در روزهای گذشته به پایان رسیده و طی روزهای آینده، رونمایی خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی، وحید فراهانی کارگردان مستند «با صبر زندگی» از اتمام فرایند تولید این مستند خبر داد 

به نقل از روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی، وحید فراهانی کارگردان مستند «با صبر زندگی» از اتمام فرایند تولید این مستند خبر داد و گفت: بعد از تجربه اثر «بامرگ زندگی» که روایتی از آزادسازی شهرهای نبلوا لزهرا بود؛ تصمیم گرفتیم مستندی با موضوع آزادسازی شهرهای «فوعه» و «کفریا» هم بسازیم. «فوعه» و «کفریا» در جنوب غرب حلب قرار دارند و دوسال و نیم در محاصره کامل بودند و هیچ کمکی مگر از طریق هوایی به آنها نمی‌رسید تا اینکه مطلع شدیم قرار است خانواده‌ها و اهالی فوعه و کفریا باخانواده‌های گروه‌های مسلح تبادل شوند.

فراهانی افزود: پیش فرض ما برای ساخت این مستند این بود که یک اثر حماسی از شور و شوق مردمی بسازیم که بعد از دوسال نیم مقاومت و پایداری حالا قرار است طعم شیرین آزادی را بچشند. ما رفته بودیم تا راوی شادی مردم مقاوم فوعه و کفریا باشیم اما با اتفاق شومی که در انفجار اتوبوس‌ها افتاد، راویان اندوه بی‌پایان و عمیق این مردم شدیم.

کارگردان«با صبر زندگی» اضافه کرد: مدت پانزده روز درحلب بودیم چون قرار بود درروز اول تبادل صورت بگیرد اما به خاطر اختلافات داخلی گروهک‌ها تبادل مکرراً به تعویق افتاد و ما مجبور بودیم در محل تبادل حاضر شویم و منتظر بمانیم تا تبادل صورت بگیرد. چند روز هم در کمپ‌ها درکنار مردم فوعه و کفریا بودیم.

فراهانی تاکید کرد: باتوجه به اینکه حادثه‌های فوعه و کفریا آنطور که باید مورد پوشش خبری رسانه‌های جهان قرار نگرفت ما تمام تلاش خود را کردیم که این مستند هرچه سریعتر آماده پخش شود تا بتوانیم ذره‌ای از مشکلات و مصائب مردم این دوشهر را به تصویر بکشیم. تمام لحظات ساخت این فیلم و پلان به پلان آن عنایت خدا بود که به اتمام رسید. پیشنهاد من به تمامی مستندسازان این است که به‌ صورت میدانی از وضعیت شهرهایی که روزی در تصرف تکفیری‌ها بوده‌اند دیدن کنند تا بتوانند حقیقت را آنگونه که هست باتمام جوانبش به مخاطبان خود منتقل کنند.

مستند«باصبر زندگی»که مراحل تولید را پشت سرگذاشته است به تهیه‌کنندگی سیدهاشم موسوی و کارگردانی وحیدفراهانی درموسسه روایت فتح تولید شده و مجری طرح این اثر خانه مستند انقلاب اسلامی است.

منبع :ایسنا 

امتیاز دهید