«وصیت‌نامه خانم سارا» فانتزی و معناگراست/ رِندی کردم

هنردستان : کارگردان نمایش «وصیت نامه خانم سارا» با اشاره به اینکه این نمایش اثری فانتزی، ساده و معناگرا است درباره همزمانی کارگردانی و بازیگری در این نمایش توضیح داد.

زری اماد بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «وصیت نامه خانم سارا» را روی صحنه دارد در این باره  گفت: این اثر نمایشی نوشته نغمه ثمینی است که از ۲۴۴ اردیبهشت ماه اجرای عمومی خود را در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان آغاز کرده است. 

زری اماد بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «وصیت نامه خانم سارا» را روی صحنه دارد در این باره  گفت: این اثر نمایشی نوشته نغمه ثمینی است که از ۲۴۴ اردیبهشت ماه اجرای عمومی خود را در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان آغاز کرده است. من پیش از این سال ۸۶ این نمایش را با فرمتی دیگر در جشنواره تئاتر ماه به صحنه برده بودم و در طول این سال ها مدام به دنبال اجرای عمومی آن بودم تا بالاخره این اجرا میسر شد.

وی ادامه داد: «وصیت نامه خانم سارا» جزو نمایشنامه های اولیه نغمه ثمینی است و با کارهای متاخر او تفاوت دارد. این نمایشنامه اثری ساده، فانتزی و معناگرا است. در زمینه اجرا نیز من به عنوان کارگردان فضای کار را فانتزی دیدم. در این نمایش از موسیقی، طراحی صحنه و لباس گرفته تا بازی ها و گریم همگی در راستای هم و به شکل منسجمی هستند و یک نمایش مدرن امروزی را در قالب فانتزی برای مخاطب به نمایش می گذارند.

این بازیگر تئاتر درباره داستان نمایش توضیح داد: نمایش درباره یک شب از زندگی پیردختری است که به او الهام شده که امشب آخرین شب زندگی اش است به همین دلیل از خانه سالمندان بیرون می آید و به دنبال جای مناسبی برای شب آخر زندگی‌اش است که در این حین با پسر کوکاکولافروش آشنا می‌شود و … این نمایش قصه ای کاملا غربی دارد و ارتباطی به بافت سنتی شرقی ندارد.

اماد درباره کارگردانی و بازی کردن همزمان در این نمایش یادآور شد: بازی کردن و کارگردانی همزمان یک نمایش کار بسیار سختی است اما من ابتدا همه وظایفم در پشت صحنه مثل طراحی صحنه و کار با بازیگران را انجام می دهم و بازیگرها را مثل مهره های شطرنج می چینم پس از آن خودم آخرین نفری هستم که به عنوان بازیگر روی صحنه می روم.

این هنرمند درباره نقشی که در این نمایش برعهده دارد، بیان کرد: من نقش کودک درون شخصیت اصلی نمایش یعنی سارا را ایفا می کنم و در طول نمایش نیز تنها با مرضیه صدرایی بازیگر نقش سارا ارتباط دارم بنابراین همزمانی کارگردانی و بازیگری مشکلی برایم به وجود نمی آورد. در واقع این نقش در نمایشنامه وجود ندارد و من به نوعی رندی کردم و این نقش را برای خودم در کار اضافه کردم. البته این نقش به درستی پیش می رود و در روند اصلی قصه جا می افتد.

کارگردان «پوکه های برنجی» در پایان درباره استقبال از این اثر نمایشی گفت: خوشبختانه تا امروز از استقبال مخاطبان با توجه به اینکه زمان امتحانات دانشجویان است و انتخابات را هم پشت سرگذاشته ایم، راضی بودم. امیدوارم در ماه رمضان نیز با توجه به همزمانی اجرای ما با اذان مغرب و زمان افطار استقبال خوبی از کار شود.

مرضیه صدرایی، شهرام مسعودی، زری اماد و ارسلان قاسمی بازیگران نمایش «وصیت‌نامه خانم سارا» هستند.

دیگر عوامل این نمایش که عبارتند از آهنگساز و ترانه‌سرا: سینا دستخوش، نوازندگان: پوریا سلیمانی، سهیل کاظمی، مدیر تولید: علی زارعی، دستیارکارگردان: نیلوفر شکری، مدیر اجرا: نیایش شکری، برنامه‌ریز: مجید یاراحمدی، مدیر صحنه: علی گل کاران، طراح لباس: کوروش مرادطهرانی، طراح گریم: عاطفه ابیضی، طراح پوستر و بروشور: حمید تربتی و عکاس: ماه منیر خاجی.

«وصیت نامه خانم سارا» تا ۱۲ خردادماه ساعت ۲۰:۳۰ در تالار انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است.

منبع :خبرگذاری مهر 

امتیاز دهید
فیلم کوتاه

«تونل» در ایتالیا

فیلم کوتاه «تونل» به نویسندگی و کارگردانی کیارش حقگو در اولین حضور جهانی خود به جشنواره بین المللی تور ایتالیا راه پیدا کرد. به گزارش

ادامه مطلب »