«کورها» در هوای سرد تهران رها شدند!

هنردستان: در حالی که هوای تهران بسیار سرد بود و باد می‌وزید، گروه تئاتری «لهستان» نمایشی را برگرفته از رمان «کوری» در فضای باز اجرا کرد.

به گزارش هنردستان، نمایش «کورها» براساس رمان «کوری» نوشته «ژوزه ساراماگو» شامگاه گذشته (یکشنبه، ۱۰ بهمن‌ماه) در فضای باز تالار «حافظ» و در قالب جشنواره تئاتر فجر اجرا شد.

بخش‌های مختلف رمان «کوری» در این اجرا، با موسیقی‌هایی قدرتمند و زیبا و همچنین نورپردازی و صحنه‌سازی از یکدیگر جدا می‌شدند. تفاوت‌ها در هر فصل از داستان که بازیگران به‌خوبی از عهده انتقال حس و حال آن برمی‌آمدند، با صدای موسیقی و ریتم نمایش، برای مخاطبان خیلی واقعی‌تر می‌شد.

در ابتدای نمایش، چند نفر از بازیگران به سراغ تماشاگران ایرانی آمدند و از آن‌ها برای حضور در حرکات دسته‌جمعی دعوت کردند. سپس که داستان به قسمت کور شدن مردم شهر رسید، کسانی که از میان تماشاگران به صحنه آورده شده بودند، با آمبولانس به بیرون برده شدند.

با وجود آن‌که این نمایش در فضای باز برگزار می‌شد، اما صندلی یا وسیله‌ی گرمایش و … برای تماشاگران در نظر گرفته نشده بود. به همین دلیل، بیشتر مخاطبانی که از ساعت ۱۹ (ساعت اعلام‌شده برای آغاز نمایش) در محوطه باز منتظر بودند، شرایط دشواری را تجربه کردند. نمایش «کورها» با ۳۵ دقیقه تاخیر آغاز و درباره دلیل تاخیر عنوان شد که صدای اجرا در فضای باز، روی کار گروهی که در تالار «حافظ» اجرا دارد، تاثیر منفی می‌گذارد.

گروه نمایشی «تئاتر کتو» که برای اجرا به تهران آمده بود، پیش از این در کشورهایی مانند اتریش، بلژیک، اسپانیا، کلمبیا، کره جنوبی، مکزیک، آلمان، پرتغال، روسیه، شهرهای مختلف کشور لهستان و … نمایش بی‌کلام «کورها» را اجرا کرده است. نخستین نمایش آن‌ها نیز ژوئن سال ۲۰۱۰ در شهر کراکوف لهستان بوده است. «یژی ژون» کارگردان، نویسنده و طراح موسیقی این اجرا بود.

در بروشور معرفی نمایش «کورها» این‌گونه آمده است: «آن چیزی که امروز خیال است، فردا می‌تواند واقعیت باشد. به‌طور مرموزی مردم نابینا می‌شوند. این مرض سریع همه‌گیر می‌شود و باعث هرج‌ومرج در نظم به ظاهر جهانی می‌شود … نمایش کورها یک مطالعه تکان‌دهنده از وضعیت انسانیت است.»

به گزارش ایسنا براساس اعلام جشنواره تئاتر فجر، نمایش «کورها» برگرفته از رمان «کوری» امروز (دوشنبه، ۱۱ بهمن‌ماه) از ساعت ۱۹ در محوطه تالار حافظ به آدرس خیابان انقلاب، خیابان حافظ‌، خیابان محمدحسین شهریار، روبه‌روی تالار وحدت برای دومین‌بار اجرا می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »