پایان جشنواره تئاتری به یاد جانباختگان حملات تروریستی تهران

هنردستان : نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر «me» (من) آلمان در حالی شب گذشته با حضور نمایندگانی از شهر آلمان و ایران به پایان رسید که این اختتامیه تحت تاثیر حملات تروریستی تهران قرار داشت.

در این مراسم که تحت تاثیر وقایع تروریستی تهران قرار داشت، شهردار وورزبورگ نیاز جهان امروز را توجه به موضوع صلح و گفتمان جهانی خواند و گفت

نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر «me» روز یکشنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خردادماه) با حضور موچاتار ال قوساین (Muchtar Al – Ghusain) شهردار شهر وورزبورگ، جعفر مهیاری دبیر این جشنواره، اسون هونکه (Sven Honke) مدیر جشنواره و جمعی از هنرمندان ایرانی، آلمانی، فرانسوی، هلندی و بلژیکی در سالن اصلی تئاتر نیونرپلاتس (Neunerplatz) آلمان برگزار شد.

در این مراسم که تحت تاثیر وقایع تروریستی تهران قرار داشت، شهردار وورزبورگ نیاز جهان امروز را توجه به موضوع صلح و گفتمان جهانی خواند و گفت: هنر زبان صلح است و تراژدی و کمدی می‌خواهند انسان را با خود آشنا سازند. جهان امروز نیازمند نمایش‌واره‌هایی است که در یونان باستان اجرا می‌شد، نمایش‌واره‌هایی که انسان‌ها را به اندیشیدن، نوع دوستی و دوری از خشونت دعوت می‌کردند اما امروز به خاطره وسعت جهان باید شرایط این گفتمان فرهنگی را با فستیوال‌های نمایشی در همه شهرهای جهان فراهم کرد.

قوساین، هنر تئاتر را بهترین زبان برای ایجاد فضای فرهنگی خواند و گفت: تئاتر یک رویکرد چند وجهی دارد. اینکه ارتباط بی‌واسطه‌ای بین هنرمند و مخاطب به وجود می‌آورد و نیازی نیست که آنها هم زبان یا هم فرهنگ باشند بلکه در روی صحنه فضایی شکل می‌گیرد که انسانیت معنا می‌شود. از سوی دیگر در کنار این ارتباط، هنرمندان سایر کشورها در کنار هم به گفتمان فرهنگی می‌پردازند و نتیجه آن رشد هنرمندان در سراسر دنیا خواهد بود.

وی ادامه داد: به همین دلایل ما در شهرداری وورزبورگ از فستیوال «me» حمایت کردیم و قصد داریم تا سالیان سال این حمایت را ادامه دهیم. این جشنواره دبیری از فرهنگ شرق و مدیری از فرهنگ غرب دارد و این دو به یک نقطه اشتراک رسیده‌اند و فستیوالی را برگزار کردند که می‌تواند سال‌ها ادامه داشته باشد. ما نیز از همین امروز حمایت خود را برای ادوار آینده این رویداد اعلام می‌کنیم و از مدیران این فستیوال می‌خواهیم که سال آینده این فستیوال با گروه‌های بیشتری برگزار شود.

 در ادامه این مراسم، اسون هونکه رییس این جشنواره نیز گفت: جشنواره تئاتر «me» می خواهد پایگاهی باشد برای گروه‌های نمایشی مستقل که زبان تئاتر را برای ایجاد رابطه بین انسان‌ها انتخاب کردند. این جشنواره سیاسی نیست ولی می‌خواهد هنرمندان کشورهای مختلف را گردهم آورد تا درباره انسانیت و فرهنگ‌ها سخن بگویند.

وی افزود: اولین دوره این فستیوال اگرچه با جمعی کوچک پدید آمد، اما ما هدف‌های بزرگی را دنبال می‌کنیم و به آینده این جشنواره خوش بین هستیم. جشنواره تئاتر «me» به طور منظم هرساله در همین زمان در نیونرپلاتس برگزار خواهد شد

جعفر مهیاری، دبیر جشنواره تئاتر «me» نیز در این مراسم ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های عزادار ایرانی گفت: متاسفانه ما جشنواره تئاتر «me» را زمانی آغاز کردیم که حادثه بمب‌گذاری در شهر کابل بسیاری را داغ دار کرده بود و امروز درحالی جشنواره را به پایان می‌بریم که توحش دنیای معاصر جان بسیاری از هموطنان من را گرفت و بسیاری را عزادار کرد. همین موضوع خود نشان می‌دهد که دنیای امروز نیازمند گفتگو و باز شدن دریچه‌های گفتمان فرهنگی است، راهی که هنر به ویژه تئاتر می‌تواند آن را هموار کند.

مهیاری افزود: رویکرد اصلی ما در این جشنواره این است که گروه‌های مستقل نمایشی تجربیات و تفکرات خود را در یک گردهمایی به اشتراک بگذارند. این اتفاق می‌تواند برای همه، هنرمندان و مخاطبان آن یک تجربه فرهنگی باشد و شاهد بودیم که در نخستین جشنواره تئاتر «me» نیز این رویکرد شکل گرفت. اینکه در این جشنواره ما میزبان مخاطبان مختلفی بودیم، از شهروندان آلمانی، ایرانی، فرانسوی و حتی مهاجران سوری و افغان، خود نشان می‌دهد که هنر تئاتر حتی در شکل تجربه‌گرای خود نیز می‌تواند با تمامی فرهنگ‌ها ارتباط برقرار کنند و خوشحالیم که اولین قدم را محک برداشتیم.

مهیاری در پایان گفت: جشنواره تئاتر «me»  به صورت ثابت هرسال در نیونرپلاتس برگزار خواهد شد، اما ما این فستیوال را در زمان‌های دیگری در کشورهای مختلف نیز برگزار خواهیم کرد، زیرا ما معتقدیم هرچه گردهمایی هنرمندان بیشتر باشد تبادل فرهنگی و تجربیات تئاتری نیز بیشتر خواهد شد.

نخستین جشنواره تئاتر «me» با حضور گروه‌های نمایشی از کشورهای فرانسه، هلند، بلژیک، آلمان و ایران برگزار شد و مدیر کمپانی‌های مختلف و نمایندگان کشورهای اروپایی و آسیایی در این رویداد نمایشی حضور داشتند. از ایران نیز علاوه بر گروه تئاتر زندگی، امیرحسین حریری مدیر تئاتر دانشگاهی و مدیر تالار مولوی به عنوان مهمان از آثار این جشنواره دیدن کرد.

این فستیوال از سوی دو کمپانی، تئاتر زندگی از ایران و نیونرپلاتس (Neunerplatz) آلمان برنامه‌ریزی و اجرا شد و سازمان خلاقیت جوانان شهر وورزبورگ و شهرداری این شهر از این رویداد حمایت کردند.

نمایش‌های «وارونه» به کارگردانی اسون ریجنبرگ از هلند، «هاستل» به کارگردانی ساندرا کاروتا از بلژیک، «خانه» به کارگردانی جولی دبلیس و «فراتر از کلمات» به کارگردانی دیزی فل از فرانسه، «اعماق هنر» به کارگردانی انوشکا سراف‌زاده و «آلمانبیکس ان» به کارگردانی لیزا کاتنر از آلمان و نمایش‌های «فرستنده‌ها» و «گل» از تولیدات گروه تئاتر زندگی در این رویداد هنری به صحنه رفتند.

منبع :خبرگذاری مهر 

امتیاز دهید