حرف‌های مجری برنامه‌های مناظره در خندوانه

هنردستان :مرتضی حیدری امشب در برنامه خندوانه حضور یافت و درباره اجرای برنامه‌های مناظره و خاطراتش در این راستا سخن گفت.

مرتضی حیدری، مجری برنامه‌های مناظره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در برنامه خندوانه درباره کارهای خود بعد از برنامه‌های مناظره بیان کرد: من گوینده خبر هستم و برنامه‌های اقتصادی و سیاسی اجرا می‌کنم و بعد از مناظرات نیز مانند سابق اجرای این برنامه‌ها را برعهده دارم.

مرتضی حیدری، مجری برنامه‌های مناظره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در برنامه خندوانه درباره کارهای خود بعد از برنامه‌های مناظره بیان کرد: من گوینده خبر هستم و برنامه‌های اقتصادی و سیاسی اجرا می‌کنم و بعد از مناظرات نیز مانند سابق اجرای این برنامه‌ها را برعهده دارم.

حیدری درباره احساس اضطراب و نگرانی در اجرای برنامه‌های مناظره گفت: من در اجرای برنامه‌های مناظره اضطراب زیادی نداشتم به دلیل اینکه تمرین زیادی برای این اجرا انجام داده بودم. قبل از برگزاری مناظره تمام دکوپاژهای صحنه را نوشته بودیم و با عوامل برنامه و کارگردان اجرا می‌کردیم. در واقع می دانستیم که قرار است روند برنامه چگونه باشد. مدیریت عالی و درجه یک معاونت سیما، معاونت سیاسی و ستاد انتخابات سازمان باعث شد که برنامه مناظره به صورت عالی اجرا شود. علی رغم اینکه صدها نفر در پشت صحنه برنامه‌های مناظره تلاش می‌کردند تا برنامه به خوبی اجرا شود اتفاق تنش‌زا و استرس‌زایی به وجود نیامد.

وی افزود: در سه برنامه زنده مناظره که تقریبا ده ساعت بود و حساسیت بالایی نیز داشت حتی یک نفر هم در طول این ساعات درباره نحوه اجرا و گفتارم از گوشی حرفی به من نزد که این اتفاق به دلیل مدیریت بسیار خوب آقایان میرباقری و آخوندی بود که در بیرون از برنامه تلاش می‌کردند که آرامش جریان داشته باشد.

این مجری با اشاره به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در برنامه مناظره اظهار کرد: نامزدهای برنامه طبیعتا به دلیل قرار گرفتن در موقعیت حساس و تعیین کننده استرس داشتند اما به دلیل اینکه چندین دهه در حوزه‌های ارشد مدیریتی و سیاسی کار کردند به نظرم توانستند بر احساسات خود مسلط باشند.

وی با بیان اینکه مجری برنامه مناظره نباید گرایش سیاسی خود را نشان دهد گفت: فاجعه بارترین اتفاق برای مجری مناظره این است که مخاطبان بفهمند گرایش به کدام نامزد انتخابات ریاست جمهوری دارد، زیرا مجری نماینده آحاد مردم است و باید حرفه‌ای کار کند. براساس اصول حرفه‌ای،‌ اخلاقی و قانونی مجری حق ندارد گرایش خود را به نامزد خاصی ابراز کند. برای نامزدهای ریاست جمهوری برنامه مناظره بازاریابی رای است و آن‌ها علاقه‌مند هستند که بعد از مناظره‌ها تعداد رای‌شان بالا رود. این اتفاق برای مجری هم صدق می‌کند. مجری مناظره تصویری در ذهن مخاطب دارد که اگر گرایش به نامزد خاصی از خود نشان دهد آن تصویر خراب می‌شود بنابراین مجری هم به دنبال بازاریابی میان مخاطبان است و برای اینکه تصویر درستی از او در ذهن مخاطبان قرار بگیرد مستلزم بی‌طرفی مطلق اوست.

حیدری با اشاره به اتفاقی که در برنامه مناظره پیش آمد و باعث شایعه شد اظهار کرد: من زمانی که کاغذ را برای خواندن شماره نامزد مورد نظر بیرون آوردم متوجه شدم که دو پاکت در داخل هم رفته است به همین دلیل به نظرم منطقی‌ترین کار این بود که دو پاکت را به داخل جام برگردانم چون شرایط حساس بود و برخی فکر می‌کردند تقلبی انجام شده است و برخی هم بدشان نمی‌آمد که مظلوم نمایی کنند چون یک رقابت بود. در واقع هیچ اتفاق خاصی نیفتاد زیرا تا زمانی که پاکت را باز نکنی و کاغذ را باز نکنی امکان ندارد شماره نامزد مورد نظر را ببینی.

مجری برنامه‌های مناظره در ادامه با اشاره به رفتار خود برابر نامزدهای ریاست جمهوری گفت: ما آنقدر وسواس داشتیم که با رفتارمان در پشت صحنه گرایشی به نامزد خاصی صورت نگیرد. من معمولا چهار دقیقه قبل از شروع مناظره به جایی می‌رفتم تا با نامزدها روبه‌رو نشوم زیرا ممکن بود که این شائبه پیش بیاید که با نامزدی بیشتر گرم می‌گیرم و صمیمی هستم. حتی یکبار در وقت استراحت دیدم که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری با مشاورش از راهروی روبه‌رویی می‌آید. برای اینکه با آن‌ها برخورد نکنم به راهروی دیگری رفتم تا شائبه به وجود نیاید و اصل بی‌طرفی رعایت شود.

وی افزود: من بعد از برنامه‌های مناظره نوارهای ضبط شده را نگاه می‌کردم. حتی بین سه مناظره هم با همکاران و کارگردان برنامه تمرین می‌کردیم و اشکالات برنامه را گوشزد می‌کردیم تا اصلاح شود.

مرتضی حیدری با اشاره به تحصیلات خود گفت: من فیزیوتراپی خواندم و یک کلینیک داشتم و در بیمارستان هم کار می‌کردم اما در حال حاضر در این راستا کاری انجام نمی‌دهم. من از دوره بچگی همزمان با برنامه‌های کودک اخبار می‌دیدم، گاهی روزنامه می‌گرفتم و برای بچه‌های همسن و سال خودم روزنامه می‌خواندم. من بسیار دوست داشتم تا به تلویزیون بیایم. در آن زمان ما با بیوک میزایی همسایه بودیم و یکبار از او خواستم که من را به تلویزیون ببرد. او من را سر ضبط یکی از برنامه‌هایی برد که به کارگردانی حسین پناهی اجرا می‌شد و خودش در آن نقش آفرینی کرده بود. بعد از آن به تلویزیون نرفتم تا سال 74 از مجله سروش که آگهی برای گویندگی خبر داده بودند به من زنگ زدند و خواستند که بروم. در آن زمان 26 سالم بود.

وی با اشاره به برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بیان کرد: برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری را سال 78 راه اندازی کردیم که هنوز هم ادامه دارد. من 7 سال و نیم هر شب به تنهایی این برنامه را اجرا کردم و در همین راستا سفر و مهمانی نرفتم. از ساعت یازده صبح تا دوازده شب در سازمان حضور داشتم و حتی سه سال هم از دوازده شب تا شش صبح سردبیر جام جم بودم که برای ایرانیان خارج از کشور بود. در واقع ما 2500 شب برنامه بدون وقفه داشتیم.

این مجری درباره مصاحبه‌هایی که تاکنون با مقامات داخلی و خارجی انجام داده است گفت: من در ایران تقریبا با همه سیاسیون و مقامات مصاحبه داشتم و بسیار دوست داشتم که در خارج از ایران هم با برخی از مقامات مصاحبه داشته باشم و این جز برنامه و اولویت‌های من است. من طرحی دارم که اگر بتوانم آن را اجرایی کنم بسیار خوب می‌شود. این طرح شامل این است که با صدکارآفرین بزرگ دنیا مصاحبه تلویزیونی داشته باشم و آن‌ها از خاطرات زندگی و رموز موفقیت خود صحبت کنند. من در ایران هم با 120 کارآفرین مصاحبه داشتم. همه این افراد تلاش،‌پشتکار و داشتن افق را از رموز موفقیت خود می‌دانستند. من از این 100 کارآفرین برتر دنیا لیستی تهیه کرده‌ام تا اقدامات لازم را انجام دهم.

وی ادامه داد:‌ من مصاحبه‌هایی با سیاسیون کشورهای دیگر نیز داشته‌ام. برای مثال با بشار اسد و سیدحسن نصرالله گفت‌وگو داشتم. همچنین برای مصاحبه با مرسی به قاهره رفتم اما به دلیل اینکه در آن جا پاسپورت ما را به رسمیت نمی‌شناختند دیر به قرار رسیدم و مصاحبه انجام نشد. من حتی با اوباما نیز قرار مصاحبه داشتم اما به دلایلی این گفت‌وگو انجام نشد.

حیدری درباره اشتغال جوانان اظهار کرد: دولت مسئولیت دارد که زمینه اشتغال جوانان را ایجاد کند اما باید بدانیم که این چند میلیون بیکار تقصیر خودشان هم هست. زیرا اگر بخواهند کار بسیار وجود دارد و می‌توانند درآمدهای بسیار بالایی داشته باشند من در بازار کارآفرینی می‌شناسم که دنبال فردی است که بتواند مسئولیت پذیر باشد و حال کار کردن داشته باشد اما نتوانسته است این فرد را پیدا کند.

وی در پایان این برنامه نیز به پنج نفر از کسانی که علاقه‌مند هستند که مجری و گوینده شوند قول داد که کمک کند.

منبع :ایسنا

امتیاز دهید