نور زمین و آسمان بر دیوار نیاوران

هنردستان :آیین گشایش نمایشگاه انفرادی آثار عکاسی داریوش محمدخانی با عنوان «نور زمین و آسمان‌ها» با حضور شهربانو امانی مشاور معاون رئیس جمهور، عصر جمعه 19 خرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی ازعکاسان صاحب‌نام و علاقه‌مندان برگزار شد، پس از پخش نماهنگی کوتاه با عنوان اسماء الحسنی؛ امانی با حضور در جایگاه با ذکر این مطلب که امروز به خاطر تشیع شهدای وقایع اخیر در مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام با حزن بسیاری گرد هم آمده‌ایم

 آیین گشایش نمایشگاه انفرادی آثار عکاسی داریوش محمدخانی با عنوان «نور زمین و آسمان‌ها» با حضور دکتر شهربانو امانی مشاور معاون رئیس جمهور، عصر جمعه 19 خرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی ازعکاسان صاحب‌نام و علاقه‌مندان برگزار شد، پس از پخش نماهنگی کوتاه با عنوان اسماء الحسنی؛ امانی با حضور در جایگاه با ذکر این مطلب که امروز به خاطر تشیع شهدای وقایع اخیر در مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام با حزن بسیاری گرد هم آمده‌ایم؛ خاطر نشان کرد: عنوان این نمایشگاه اشاره زیبایی به آیه‌ای از سوره  نور دارد. خداوند نوری است که آسمان و زمین را نورانی می‌کند و این نور است که همه چیز را آشکار می‌کند و ضمیر پنهان همه را نشان می‌دهد. اگر ما بتوانیم پیوند میان رحمانیت دین اسلام و آفرینش آثار هنری، هم‌چون کاری که جناب محمدخانی به خوبی از پس آن برآمده‌اند را انجام بدهیم و آن را سرلوحه تربیت برای همه عصرها و نسل‌ها قرار دهیم قطعاً گروه‌های تروریستی‌ای چون داعش و طالبان به وجود نمی‌آید.

وی در ادامه افزود: ماه رمضان ماه رحمت الهی است. هنر وجوهی از وجه الله است. باید بتوانیم با استفاده از هنرهای اساتید امروز هم‌چون محمدخانی  دست جوانان را بگیریم و راه درست و متعالی را به آنها نشان دهیم.

در ادامه این برنامه و پس از پخش فیلم کوتاهی با عنوان «نظم در طبیعت» داریوش محمدخانی در سخنانی با تشکر از مدیریت و کارکنان فرهنگسرای نیاوران اظهار داشت: چند سال پیش زمانی که برای عکاسی از استاد یوسف علی میرشکاک به منزل ایشان رفتیم هنگام عکاسی، او با ذکر این مطلب که شما برای عکاسی به اینجا آمده‎اید و می‎خواهید از عنصری به نام نور استفاده کنید، از این رو باید وضو بگیرید و از آن بهره ببرید رفتند و وضو گرفتند. این جمله ایشان خیلی من را تکان داد. تا آن روز هرگز به این عنصر مقدس  فکر نکرده بودم و می‌بالم به خودم که با نور سروکار دارم .

محمدخانی با اشاره به این مطلب که شگفتی نور همیشه روی کارهایش  بوده است؛ گفت: سعی کرده‌ام که مجموعه‎ای ارائه بدهم که تأثیرگذار باشد. در تمامی نمایشگاه‌هایی که تاکنون در ترکیب‌بندی و ارائه داشته‌ام سعی کرده‌ام بهترین نمره را بگیرم . از میان سی هزار قطعه عکس این تعداد عکس برای نمایش انتخاب شد. برایم چیدمان نمایشگاه از نظر بصری بسیار مهم بود. یکی از اهدافم در این نمایشگاه چگونگی ارائه مجموعه عکس به دانشجویان و علاقمندان به عکاسی بود.

وی ادامه داد: هدف دیگرم از برگزاری این نمایشگاه معرفی چیزی به عنوان ریم‌ لایت و های‌ لایت به عنوان یک سبک در عکاسی بود. های لایت و ریم لایت نورهایی بسیار ضعیفی هستند که در پیش زمینه سیاه بر روی گیاهان به وجود می‌آیند. من گیاهان واشیا را به نور تبدیل کرده‌ام و عکاسی کرده‌ام. های لایت نور جانبی است که بر شی می‌تابد و ریم لایت نوری است که از منبع نوری در پشت شی قرار دارد ایجاد می‌شود.

محمدخانی در پایان صحبت‌هایش نیز  گفت: کارگاه‌های آموزشی در مدت زمان برگزاری نمایشگاه «نور زمین و آسمان‌ها» حتما برگزار خواهد شد تا این سبک جدید بتواند به خوبی به علاقمندان معرفی شود.

در پایان این مراسم و پس از اکران فیلمی با عنوان “نور زمین و آسمان” نمایشگاه «نور زمین و آسمان‌ها» افتتاح شد.

گفتنی است در این نمایشگاه ٩٠ اثر از ١٥ مجموعه عکس از آثار عکاسی داریوش محمدخانی در معرض دید عموم قرار گرفته است. محمدخانی در این مجموعه با توجه به آیات قرآن کریم و به ویژه آیه ٣٥ سوره مبارکه نور به ثبت لحظه‎های نابی از های‎ لایت‎ها و ریم لایت‎ها در طبیعت پرداخته است.

نمایشگاه «نور زمین و آسمان ها»  از ١٩ خرداد تا ٤ تیر در گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران برقرار است و علاقه‌مندان جهت بازدید از آن می‌توانند در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢١ و در روزهای تعطیل از ساعت ١٤ الی ٢١ به گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

photo_2017-06-13_14-37-07

photo_2017-06-13_14-37-11

منبع :ایلنا

امتیاز دهید