خوشنویس ایرانی جایزه‌اش را از رئیس‌جمهور ترکیه گرفت

هنردستان : سومین دوره سمپوزیوم خوشنویسی و حلیه شریفه (متن معروف در ستایش پیامبر مکرم اسلام) با حضور رجب طیب اردوغان – رئیس‌جمهور ترکیه – در استانبول برگزار شد.

 به نقل از روابط عمومی این برنامه، در این دوره که غلامحسین امیرخانی به‌عنوان مهمان ویژه، علی شیرازی به‌عنوان داور در آن حضور داشتند 

 به نقل از روابط عمومی این برنامه، در این دوره که غلامحسین امیرخانی به‌عنوان مهمان ویژه، علی شیرازی به‌عنوان داور در آن حضور داشتند و هنرمندانی از عراق، مصر، سوریه، ترکیه، ایران و … در چهار رشته نسق، نستعلیق، ثلث و شکسته با هم رقابت کردند، «جواد خوران» جایزه ویژه ۵۰ هزار دلاری هیات داوری و لوح سپاس جشنواره را از رجب طیب اردوغان گرفت.

رئیس‌جمهور ترکیه که جمعی از وزرای کابینه، او را در این مراسم همراهی می‌کردند در سخنرانی‌اش ضمن تقدیر از برگزارکنندگان جشنواره خوشنویسی «حلیه شریفه» بویژه محمد چبی – مجموعه‌دار بزرگ ترک و طراح این سمپوزیوم جهان اسلام – خوشنویسی را هنری ممتاز دانست که نقشی مهم در ترویج دین مبین اسلام دارد.

در این دوره، مانند دوره‌های قبل خوشنویسان از سراسر جهان اسلام در این رویداد رقابتی حضور یافتند که جایزه نخست بخش خط نستعلیق به یک ایرانی رسید. همچنین حبیب رمضان‌پور جایزه ۲۰ هزار دلاری را از آن خود کرد و ۱۰ خوشنویس دیگر از ایران نیز رتبه‌های برتر را کسب کردند.

در این مراسم محمد چبی – مدیر گالری آنتیک صنعت استامبول و بنیانگذار سمپوزیوم حلیه شریفه – روند شکل‌گیری این رویداد و اهمیت آن را یادآوری کرد.

او در ادامه از استاد غلامحسین امیرخانی – استاد ارشد انجمن خوشنویسان ایران – به‌عنوان هنرمندی بزرگ و فیلسوفی روشنفکر یاد کرد و از او خواست مقالاتی را برای نشر در مجلات تخصصی خوشنویسی ترکیه قلمی کند.

سپس غلامحسین امیرخانی در سخنانی اهمیت خوشنویسی را در عصر جهانی شدن جهان و فرو ریختن دیوارها، دوچندان قلمداد کرد و گفت: از این رهگذر، ابتکار شکل‌گیری حلیه می‌تواند به بهتر دیده شدن این خط و معنای ژرف آن شود.

او گفت: هر انسان بار امانت الهی دارد که پس از کسب معرفت باید آن را به درستی انتقال دهد، متن حلیه شریفه سرشار از رازهای این بار امانت است که به لطف خوشنویسی به ادوار مختلف به میراث رسیده است. حلیه دو اصل بنیادین اخلاق و تعادل در رفتار را بازتاب می‌دهد که ضرورت زندگی امروز است.

او هنر را نسخه نجات بشر دانست و افزود: خوشنویسی، هنر ناب است، هنری که تنها با احساس پاک و شهود می‌توان در آن رشد کرد.

در ادامه این مراسم، داوران این دوره از جشنواره صاواش چویک، علی طوی هر دو از ترکیه و علی شیرازی از ایران معرفی شدند و علی شیرازی در سخنانی گفت: خوشنویسی، میراث فرهنگی و تمدنی تمام کشورهای اسلامی است. خوشنویسی حلقه وصل و نقطه پیوند تمام کشورهای اسلامی است که حائز اصالت‌ها و بازگوکننده زیبایی‌های ناب اسلامی است. خوشنویسی، اخلاق و معرفتی با خود دارد که هنر و جهان امروز به آن نیازمند است. بنابراین همه کشورهای اسلامی باید بکوشند این پتانسیل بزرگ را به دنیا معرفی کنند. از آنجا که ایران و ترکیه دو مهد خاص خوشنویسی هستند، وظیفه بزرگ‌تری برعهده ماست و سمپوزیوم حلیه به ابتکار آقای چبی، گامی تاثیرگذار در این زمینه است.

شیرازی همچنین پیشنهاد کرد: در سمپوزیوم پیشین استاد امیرخانی و من از ایران و سه داور هم از ترکیه بودند، در این دوره هم من و دو داور ترک این افتخار را داشتیم. پیشنهاد می‌کنم در آینده داورانی از طیف‌های متنوع‌تر و دیگر کشورها هم حاضر باشند تا زمینه گسترش هرچه بیشتر این رویداد شکل گیرد.

آثار برندگان حلیه سوم، در کتاب نفیس ۱۵۵ صفحه‌ای به چاپ رسیده است. جوایز نقدی هنرمند برتر ایرانی هم در مراسمی در تهران اهدا خواهد شد.

حلیه‌نویسی از دیرباز در میان خوشنویسان عثمانی راهی برای ابراز ارادت به پیامبر مکرم اسلام (ص) بوده، آنان براساس حدیث «استشفوا بالحلیه»، تحریر حلیه شریف را مبارک داشته‌اند و اعتقاد دارند هر جا متن حلیه باشد، نه فقط از گزند آفاتی مانند زلزله، آتش‌سوزی و قحطی در امان است، بلکه موجب آرامش، رفاه و برکت ساکنان آنجا خواهد شد. حتی بر این باورند که حلیه‌نویسی در روز رستاخیز شفیع افراد خواهد شد.

منبع :ایسنا 

امتیاز دهید