«قصه ندیمه» صدرنشین پرفروش‌های «آمازون» شد

هنردستان: «قصه ندیمه» رمان ضدآرمانشهری «مارگارت اتوود» نویسنده سرشناس کانادایی، در صدر فهرست پرفروش‌ترین آثار سایت «آمازون» قرار گرفت.

 

به گزارش هنردستان، «هافینگتون پست» نوشت: «قصه ندیمه» کتاب معروف «مارگارت اتوود» هم به جمع دیگر رمان‌های ضدآرمانشهری که پس از رئیس جمهور شدن «دونالد ترامپ» پرفروش‌ شده‌اند، پیوست.

 

بالا آمدن «قصه ندیمه» در لیست پرفروش‌ترین‌های «آمازون»، پس از نمایش تیزر سریال اقتباسی آن در جشنواره «Super Bowl» مشاهده شد. این اثر که اولین‌بار در سال ۱۹۸۵ منتشر شد، همچون رمان‌های «۱۹۸۴» جورح اورول و «دنیای قشنگ نو» اثر آلدوس هاکسلی، تمی ضدآرمانشهری دارد و درباره حکوتی خودکامه است که جامعه‌ای را در خفقان فرو برده است.

از زمان رسیدن «ترامپ» به سمت ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، فروش کتاب‌هایی از این دست به شدت افزایش یافته است. «۱۹۸۴» شاهکار «جورج اورول»، رمان «دنیای قشنگ نو» نوشته «آلدوس هاکسلی» و «مردی در قلعه بالا» به قلم «فیلیپ کی. دیک» از کتاب‌هایی هستند که طی این مدت مورد توجه بیشتر مخاطبان قرار گرفته‌اند.

«قصه ندیمه» به حکومتی آمریکایی می‌پردازد که زن‌ها را از داشتن هرگونه قدرت، شغل،‌ مال یا ثروت محروم هستند و حتی در تعیین سرنوشت خود نقشی ندارند. در «قصه ندیمه»،‌ زن‌ها برده‌هایی در دست مردان هستند. شخصیت اصلی قصه زنی به نام «آفرد» است که باید برای همسر یک مقام بالای دولتی که نازاست، فرزند بیاورد و بزرگشان کند.

اقتباس تلویزیونی «قصه ندیمه» از ماه آوریل به روی آنتن شبکه «هولو» می‌رود. برخی از کلاس‌های ادبیات انگلیسی و گروه‌های کتاب‌خوانی فمینیست، رمان «اتوود» را در لیست مطالعه خود قرار داده‌اند.

«مارگارت اتوود» شاعر، داستان‌نویس و نویسنده هشت کتاب کودک است. او که اکنون یکی از سرشناس‌ترین نویسندگان و منتقدان ادبی کاناداست، جایزه‌های ادبی فراوانی را در کارنامه ادبی خود ثبت کرده است. «اتوود» تاکنون پنج‌بار نامزد دریافت جایزه ادبی «بوکر» شده و یک‌بار در سال ۲۰۰۰ موفق شد برای رمان «آدمکش کور» آن را به دست آورد .او در سال ۱۹۸۵ جایزه ادبی «آرتور سی. ‌کلارک» را از آن خود کرد. جایزه دولتی ادبیات کانادا، جایزه «گیلر» و جایزه «ایمپک دوبلین» از دیگر جایزه‌های ادبی هستند که در کارنامه حرفه‌ای «اتوود» به چشم می‌خورند.

از این نویسنده آثار متعددی منتشر شده که بسیاری از آن‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. رمان‌های «قصه‌ ندیمه»، «عروس فریبکار»، «گریس دیگر»، «آدمکش کور» و «اوریکس و کریک» از جمله آثاری هستند که از او به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید