قولی که رییس هیات مدیره خانه سینما نداد

هنردستان :رییس هیات مدیره خانه سینما با بیان اینکه خانه سینما  بنا ندارد فعالیت‌ها و پیگیری‌هایش را در بوق و کرنا کند تاکید کرد: امنیت شغلی سینماگران چیزی نیست که قول دهیم تا ۶ ماه آینده حل می‌شود.

صبح سه شنبه 20 تیرماه نشست خبری اعضای هیات مدیران خانه سینما با حضور همایون اسعدیان، فاطمه معتمدآریا و علی قائم مقامی در خانه سینما تشکیل شد.

صبح سه شنبه 20 تیرماه نشست خبری اعضای هیات مدیران خانه سینما با حضور همایون اسعدیان، فاطمه معتمدآریا و علی قائم مقامی در خانه سینما تشکیل شد.
اسعدیان در این نشست درباره واکنش نشان ندادن این نهاد صنفی به برخی اتفاقات بیان کرد: حرکت آقای شمقدری باعث شد خانه سینما به صفحه اول مطبوعات بیاید تا جایی که در انتخابات ریاست جمهوری جزو برنامه‌های نامزدها بودیم، این در حالی است که جای ما روی جلد نیست حتی پشت جلد نیست. ما باید به وسط صفحه برگردیم.

وی ادامه داد: در مقطعی من به عنوان رییس کانون کارگردانان نسبت به هر حرفی واکنش داشتم چون آن موقع ضرورت داشت ولی ما آدم‌های صلح‌ هم هستیم.‌ الان زمان صلح هست و باید به وسط مطبوعات برگشت.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما همچنین با اشاره به شیطنت‌هایی که در رابطه با دو شغله بودن خودش عنوان شده بود که بعد به ۱۱ شغله بودن مدیرعامل خانه سینما رسید، توضیح داد: باور ما این است که هر فعالیت سینمایی که صورت می‌گیرد با خانه سینما مرتبط است و ما تلاش می‌کنیم در این فعالیت‌ها حضور داشته باشیم. در واقع به دنبال این هستیم در جاهایی که خانه سینما کرسی ثابت ندارد هم یک کرسی ثابت به دست آوریم. در این راستا مدیرعامل خانه سینما به عنوان مدیرعامل خانه، در موزه سینما و صندوق اعتباری هنر حضور دارد نه به عنوان منوچهر شاهسواری. بنابراین از این حرکت دفاع می‌کنیم و امیدواریم این کرسی‌ها را برای مدیرعامل خانه سینما یا اصناف بتوانیم ایجاد کنیم.

از پیچیدگی‌های طرح امنیت شغلی تا تنظیم قرارداد تیپ

او در ادامه با اشاره به اینکه هیأت مدیره فعلی در ابتدای کار خود به بررسی فعالیت‌های هیأت مدیره قبلی پرداخته است و یکی از آن‌ها طرح امنیت شغلی بود، خاطر نشان کرد: این مسئله در دوران جدید هم پیگیری می‌شود اما پیچیدگی‌های زیادی دارد چون جهش تکنولوژی در سینما و ورود نیروهای جوان در طرح امنیت شغلی بسیار مهم است. به همین دلیل باید نگاه کلانی به موضوع داشت.

او افزود: امنیت شغلی به رونق سینما ارتباط دارد و وقتی سینما رونق نداشته باشد نمی‌توان از امنیت شغلی حرف زد.

اسعدیان در این باره اضافه کرد: یک مسئله‌ای که هیأت مدیره قبلی پیگیری کرد تنظیم قرارداد تیپ بود که متأسفانه هر تهیه‌کننده‌ای در سینما به یک شکلی قرارداد می‌بندد. این قراردادهای ناهمگون مسئله‌ای است که در حال بررسی است و امیدواریم به لحاظ قانونی منافع افرادی که این قراردادها را می‌بندند تأمین شود.

آخرین جزییات جشن خانه سینما

رئیس هیأت مدیره خانه سینما در ادامه با اشاره به جشن خانه سینما و اینکه پذیرفته شد آکادمی تشکیل شود گفت:‌ در آکادمی تشکیل شده و هیأت مدیره آن، نماینده‌ای از خانه سینما حضور دارد و کار تماشای فیلم‌ها دیگر به شیوه سال‌های قبل نخواهد بود. الان بیش از ۴۰۰ نفر به آکادمی ملحق شده و طبق فرآیندی که تصویب شده کارها دنبال می‌شود.

وی در این باره خاطر نشان کرد: جشن خانه سینما دیگر دبیر ندارد و رئیس آن توسط هیأت مدیره آکادمی مشخص و اعلام خواهد شد.

بودجه صرف شده برای بیمه اصناف

همایون اسعدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئله‌ای که از دوره هیأت مدیره قبل شروع شده و منوچهر شاهسواری به عنوان مدیرعامل همچنان آن را دنبال می‌کند، گفت: این مسئله طرح شفاف‌سازی صنوف است چرا که برخی صنوف آیین‌نامه عضوگیری درستی ندارند و اصلا مشخص نیست کدام یک از اعضا عضو واقعی سینما هستند که تا وقتی این مسائل مشخص نشود در بحث بیمه و تأمین بودجه آن با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.

او افزود: سال گذشته بیمه تکمیلی چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه برده که ۷۰۰ میلیون تومان آن از طریق اعضای خانه سینما تأمین شده و مابقی یعنی سه میلیارد و  ۷۰۰ میلیون تومان از طریق سوبسیدی تأمین شده که خانه سینما داده در حالی که بودجه خانه سینما در سال قبل کمی بیش از پنج میلیارد تومان بود.

وی تأکید کرد: وقتی طرح شفاف‌سازی صنوف انجام شود می‌توانیم سرویس سالانه بیمه تکمیلی اعضا را بپردازیم.

او با اشاره به مطالبی که گاهی از سر بی‌اطلاعی مطرح می‌شود، عنوان کرد: تلاش ما این است که حتی آن‌هایی که رقم ۱۲۰ هزار تومانی بیمه را هم نمی‌توانند بپردازند، پرداخت کنیم.

رییس هیات مدیره خانه سینما در این بخش در پاسخ به سوال درباره صندوقی که قرار بود برای مسئله امنیت شغلی سینماگران تشکیل شود، توضیح داد: نمی‌توان صندوقی را بر این اساس پایه‌گذاری کرد که یک سال دولت پول بدهد و سال دیگر ندهد مگر اینکه مجلس برای آن بودجه مشخصی تعریف کند.

اسعدیان با بیان اینکه اعضای خانه سینما باید خودشان به نحوی پایه‌گذار این مسئله باشند، گفت: اگر منِ همایون اسعدیان بر این باور نباشم که درصدی از دستمزدم را برای دوران بیکاری‌ام به صندوق ندهم نمی‌توان کاری از پیش برد چون آن وقت هر آنچه انجام می‌شود برای کوتاه مدت است. با این حال اگر کمی کارها کُند پیش می‌رود اشکالی ندارد و بهتر است چون پابرجا خواهد بود.

در این نشست که منوچهر شاهسواری مدیرعامل حضور ندارد، اسعدیان توضیح داد که این مسئله به دلیل اشتباه او در تاریخ برگزاری نشست بوده چرا که شاهسواری سه‌شنبه‌ها در جلسات خانه سینما در ارشاد باید حضور داشته باشد.

این خبر در حال بروز رسانی است.

منبع :ایسنا

امتیاز دهید