دعوتی برای ابراهیم حاتمی‌کیا

هنردستان :برای کسانی که تجربه تماشای نمایش‌های زنده را دارند، شاید بیشتر در تعزیه ها بوده که صدای گریه و لعن و نفرین بعضی تماشاگران را در مقابل بعضی کاراکترها شنیده باشند

اما این روزها تئاتر معاصری روی صحنه است که حین دیدن آن حتما صدای همدردی و گریه‌های بلند تماشاگران را می‌شنوید.

مدتی است در سالن سایه مجموعه تئاترشهر نمایشی با نام «هفت روز از تیر شصت» اجرا می‌شود که به ماجرای ترور بیش از ۷۰ تن از اعضای حزب جمهوری اسلامی از جمله آیتالله بهشتی می‌پردازد.

این نمایش مستند در شب‌های اجرای خود میزبان تعدادی از خانواده‌های شهدای این واقعه بوده و فرزندان شهید بهشتی نیز چند شب قبل به تماشای این اثر نشسته و از آن ابراز رضایت کردند. 

این مسئله شاید از آن جهت جالب توجه و حائز اهمیت باشد که در تولید چنین آثار مستندی معمولا اعتراض‌هایی نسبت به برداشت‌های شخصی یا دقیق نبودن روایات مطرح می‌شود.

علیرضا بهشتی پس از دیدن این نمایش گفته بود: «روایت این نمایش در به تصویر کشیدن رویدادها و ماجرای انفجار حزب جمهوری اسلامی، کاملا منطبق با جزییات این واقعه بود. بسیاری از گروه‌ها از جمله منافقین در آن زمان بسیار منتقد پدر من بودند و دشمنی آشکاری داشتند و بعد از بمب‌گذاری هفتم تیر ماه متنبه و پشیمان شدند.»

با این حال مستند سیاسی کامران شهلایی و محمد لارتی که علاوه بر پرداختن به ماجرای ترور، روایت جداگانه‌ای از یکی از مرموزترین چهره‌های سیاسی ایران معاصر یعنی عامل ترور با نام محمدرضا کلاهی دارد که هنوز هیچ اطلاع دقیق از سرنوشت او و اینکه کجاست و چه می‌کند در دست نیست.

«هفت روز از تیر شصت» در بسیاری از شب‌های اجرای خود با حضور تعداد مختلفی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران به صحنه رفت و همین چند شب قبل از اعضای خانواده شهید درخشان (یکی از شهدای ترور شده در هفتم تیرماه) هم بدون هیچ دعوت قبلی در سالن سایه حضور داشتند که در نهایت اجرا به این شهید و خانواده‌اش تقدیم شد.

در بخشی از این نمایش طبق گفته کامران شهلایی ـ نویسنده و یکی از دو کارگران اثر ـ با همسر جواد سرافراز ـ رییس دفتر شهید بهشتی ـ صحبت شده و بازیگر این نقش در جایی از نمایش روایت می‌کند که همسر شهید سرافراز برای اینکه سرگذشت این شهدا و اتفاقی که در سال 60 رخ داده مورد توجه قرار گیرد، قصد داشته سراغ ابراهیم حاتمی‌کیا هم برود تا لااقل این کارگردان سینما فیلمی دراین باره بسازد اما گویا به نتیجه نمی‌رسد.

در این باره کارگردان نمایش با اشاره به گله‌مندی خانواده‌های شهدای هفتم تیر گفته است: وقتی با برخی از همسران این شهدا صحبت می‌کردم ابراز ناراحتی می‌کردند که در تمام این سال‌ها هیچ اقدامی در جهت تولید یک فیلم یا سریال و نگارش یک کتاب نشده است.

همین ناراحتی‌ها سبب شد که در یکی از این اجراها یکی از تماشاگران از صاحبان اثر و بازیگران آن تشکر کند که در برهوت هنر، چنین نمایشی در تئاترشهر به صحنه می‌رود.

رامین سیار دشتی (محمدرضا کلاهی) ، فرزین محدث، مژگان خالقی، فرهاد تفرشی، احمد جعفری و هدیه رضایی بازیگران نمایش «هفت روز از تیر شصت» به کارگردانی مشترک محمد لارتی و کامران شهلایی هستند. این نمایش که زمان آن حدود 80 دقیقه است، از روز هفتم تیرماه در سالن سایه مجموعه تئاترشهر در حال اجراست.

علی نصر (مدیر تولید)، سعید حسنلو (طراح صحنه)، الهه حاجی زاده (مشاور امور رسانه)، سینا افشار (طراح گرافیک)، شاهین رحمان علی (طراح نور) و علی سینا رضانیا (موسیقی) دیگر عوامل این نمایش هستند.

منبع :ایسنا

امتیاز دهید