پرده نقره ای؛ دبرا وینگر

هنردستان :دبرا وینگر متولد ۱۶ مه ۱۹۵۵ بازیگر ۶۲ ساله آمریکایی است.

او بازیگر فیلم‌های دیگری نیز بوده که بازی در فیلم‌های «گاوچران شهری»، «سلحشوران»، «ای. تی. موجود فرازمینی»، «آسمان سرپناه»، «ساخت بهشت»، «خیانت»، «ریچل ازدواج می‌کند» و «رادیو» از جمله آنان است.

وی که از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است، برای بازی در فیلم‌های «یک افسر و یک جنتلمن» در سال ۱۹۸۲، «شرایط مهرورزی» در سال ۱۹۸۳ و «سرزمین سایه‌ها» در سال ۱۹۹۳ نامزد جایزه اسکار برای بهترین بازیگر زن شده است. او جایزه جامعه ملی منتقدان فیلم را برای بهترین بازیگر زن دریافت کرده و جایزه فستیوال فیلم توکیورا برای بازی در فیلم «یک زن خطرناک» در سال ۱۹۹۳ کسب کرده است.
او بازیگر فیلم‌های دیگری نیز بوده که بازی در فیلم‌های «گاوچران شهری»، «سلحشوران»، «ای. تی. موجود فرازمینی»، «آسمان سرپناه»، «ساخت بهشت»، «خیانت»، «ریچل ازدواج می‌کند» و «رادیو» از جمله آنان است.
سال ۲۰۱۲ وی نخستین نقش‌آفرینی‌اش را در صحنه برادوی درتولیدی از دیوید ممت با نام «آنارشیست» تجربه کرد.
این بازیگر در کلیولند متولد شده و وقتی ۱۸ سال داشت بر اثر تصادف رانندگی دچار جراحت سختی شد و بینایی‌اش را برای ۱۰ ماه از دست داد. گفته می‌شود او دیگر هرگز نمی‌تواند ببیند. وی در این مدت به تفکر درباره زندگی‌اش مشغول بود و در نهایت به این نتجه رسید که باید بهبود پیدا کند و راهی کالیفرنیا شود و آنجا به عنوان بازیگر مشغول کار شود.
او اولین نقشش را سال ۱۹۷۶ در فیلم «مهمانی چرت زدنی ۵۷» ایفا کرد و بعد در سه اپیزود از سریال «زنان شگفت‌انگیز» شبکه ای‌ب‌سی جلوی دوربین رفت. در حالی که از نقش وی استقبال شده بود اما او نپذیرفت که این نقش را ادامه دهد و گفت این کار به وجهه او آسیب می‌زند. به جای آن او به عنوان نقش مهمان در فصل ۴ درام تلویزیونی «زن پلیس» در سال ۱۹۷۸ بازی کرد. اولین فیلم مشهور او «خدا رو شکر که جمعه ‌است» بود و بعد از آن با حضور در «گاوچران شهری» در کنار جان تراولتا در سال ۱۹۸۰ شهرت زیادی کسب کرد و یک نامزدی بفتا و چند نامزدی گلدن‌گلوب به دست آورد. سال ۱۹۸۲ او در کنار نیک نولتی در «راسته کنسروسازی» و در کنار ریچارد گر در «یک افسر و یک جنتلمن» ظاهر شد و نامزدی اسکار را برای فیلم دوم به دست آورد.
این بازیگر یک بار دیگر در عمرش بر اثر تصادف چند ماهی از صحنه برکنار ماند و نتوانست در فیلم «پگی سو ازدواج کرد» بازی کند.
او بازی در نقش اصلی فیلم «یک لیگ برای خودشان» را هم از دست داد؛ هر چند بعدها گفته شد او چون نمی‌خواست در کنار مدونا در این فیلم بازی کند؛ از این تصادف بهره گرفت.
ونیگر بازیگر تلویزیون هم بوده و یک نامزدی جایزه امی برای نقش اصلی‌اش در فیلم «طلوع کن آنا» کسب کرد.
او بازیگر نمایش «ایوانف» چخوف هم بود که از نوامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ روی صحنه بود.
این بازیگر که سال ۲۰۱۴ در یک فیلم و سال ۲۰۱۵ نیز در یک فیلم ظاهر شده بود، برای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز در هر سال، یک فیلم در دست اکران داشته است که عبارتند از:
«مزرعه» ساخته جیم پترسون و دان رئو/ The Ranch
زمان اکران: ۲۰۱۶
این سریال تلویزیونی درامی درباره پسر یک مزرعه‌دار کلرادویی است که پس از این که مدتی به کار فوتبال می‌پردازد، به خانه باز می‌گردد تا شغل خانواده را دنبال کند. دنی مسترسون و اشتون کوچر دیگر بازیگران این سریال هستند.
«عاشقان» ساخته عزازیل جیکوبز/ The Lovers
زمان اکران: ۲۰۱۷
این کمدی رمانتیک بر مبنای فیلمنامه‌ای به قلم کارگردان ساخته شده که در آن یک زوج میان‌سال فکر می‌کنند باید زندگی جدیدی را شروع کنند. تریسی لتس و ایدن گیلن دیگر بازیگران فیلم هستند.

منبع :بانی فیلم 

امتیاز دهید