کاهش ۱۱ درصدی شمارگان همزمان با افزایش ۹ درصدی قیمت کتاب

شمارگان متوسط کتاب در خردادماه سال جاری با کاهش ۱۱ درصدی رو به رو شده است؛ این در حالی است که قیمت متوسط کتاب از ۱۵ هزار و ۲۳۶ تومان به ۱۶ هزار و ۵۳۳ تومان یعنی ۸.۵۱ درصد افزایش رسیده است.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، ۶۵۰۲ عنوان کتاب در خردادماه سال ۱۳۹۶ منتشر شده است که در این میان سهم کتاب‌های کودک ۱۲۶۸ عنوان،

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، ۶۵۰۲ عنوان کتاب در خردادماه سال ۱۳۹۶ منتشر شده است که در این میان سهم کتاب‌های کودک ۱۲۶۸ عنوان، تعداد کتاب‌های کمک درسی با افزایش ۱۴ درصدی در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته به ۳۴۲ عنوان رسیده است.

از مجموع ۶ هزار و ۵۰۲ عنوان کتاب منتشر شده در خرداد ماه سال جاری، سهم کتاب‌های حوزه کودک هزار و ۲۶۷ عنوان، ادبیات هزار و ۱۰۵ عنوان و علوم عملی هزار و یک عنوان کتاب بوده است. بر همین اساس کتاب‌های حوزه کودک بیشترین آثار ترجمه شده در خردادماه سال جاری را به خود اختصاص دادند و بیشترین آثار تالیفی مربوط به حوزه ادبیات بوده است.

در خرداد ماه سال جاری کتاب‌های حوزه علوم عملی بیشترین میزان کتاب‌های چاپ اولی را از آن خود کردند و کتاب‌های حوزه کودک بیشترین میزان تجدید چاپی را به خود اختصاص دادند.

بر اساس آمار ثبت شده، شمارگان متوسط کتاب در خردادماه سال جاری با کاهش ۱۱ درصدی رو به رو شده است و قیمت متوسط کتاب از ۱۵ هزار و ۲۳۶ تومان به ۱۶ هزار و ۵۳۳ تومان (یعنی افزایش ۸.۵۱ درصدی) رسیده است.

آمار مقایسه ای نشر کتاب در تهران نشان می‌دهد که در خرداد ماه سال جاری ۵ هزار و ۶۲۲ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته از افزایش ۳۴ درصدی  حکایت می‌کند. این در حالی است که  شهرستانی‌ها در خردادماه سال  جاری ۸۸۰ عنوان کتاب منتشر کردند که در مقایسه با خرداد سال گذشته با کاهش ۳۴ درصدی رو به رو شده اند.

کتاب‌های منتشر شده در یک ماهه خرداد سال ۹۶ توسط ۵ هزار و ۶۶ پدیدآورنده منتشر  شده که از این تعداد هزار و ۱۸۲ پدیدآورنده  زن و سه هزار و ۸۸۴  پدیدآورنده  مرد بوده‌اند. همچنین در همین دوره زمانی در سال گذشته  تعداد ۵ هزار و ۴۴۸ پدیدآورنده  فعالیت داشته اند که از این تعداد هزار و ۲۵۳ پدیدآورنده زن و چهار هزار و ۱۹۵ پدیدآورنده مرد بوده اند.

انتشارات مدرسان شریف با انتشار ۲۰۶ عنوان کتاب در خردادماه سال جاری در جایگاه پرکارترین ناشر عمومی قرار گرفت و انتشارات جنگل، سنجش و دانش، نشر چشمه، کانون اندیشه جوان، مدرسان برتر، گزینه پارسیان طب، نگاه، راه و سخنوراندر جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

انتشارات هوپا با ۱۳۵ عنوان کتاب  در خرداد ماه سال ۹۶ در رده نخست پرکار ترین ناشر کودک قرار گرفت و انتشارات قدیانی، پرتقال، شهر قلم، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پیدایش، جنگل، گوهر اندیشه، شرکت انتشارات فنی ایران و ابوعطا در  رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

از جمله ناشران آموزشی پرکار در خرداد ماه سال جاری می‌توان به انتشارات بین المللی گاج، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، خیلی سبز، اندیشه خوارزمی، الگو، لوح قلم، دانش آفرین، رشد اندیشه، حرف آخر آموزش و   مبتکران اشاره کرد.

کتاب فرازهایی از وصیت نامه الهی-اخلاقی: مرجع عالیقدر و فقیه اهل بیت علیهم السلام  بزرگ فرهنگیان میراث اسلامی حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی و کتاب ارتباط با خدا: مناجات الصالحینبا ۵۰ هزار نسخه در صدر پرشمارگان ترین کتاب‌ها در خرداد ماه ۹۶ قرار گرفته اند.

همچنین، کتاب‌های واجب فراموش شده: راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و رمضان، انس با قرآن به ترتیب با ۱۸ و ۸ بار چاپ در جایگاه پرتکرارترین کتاب‌های خردادماه سال ۹۶ قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید