«تزوتان تودوروف» درگذشت

هنردستان: «تزوتان تودوروف»، فیلسوف و نظریه‌پرداز بلغاری ـ فرانسوی و شاگرد «رولان بارت» در ۷۷ سالگی درگذشت.

به گزارش هنردستان، «نیویورک تایمز» نوشت: «تزوتان تودوروف»، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی، فیلسوف، ‌تاریخ دان، جامعه‌شناس و مقاله‌نویس مطرح بلغاری – فرانسوی در سن ۷۷ سالگی در پاریس از دنیا رفت.

 

پسر این چهره فرهنگی، علت مرگ او را تحلیل رفتن سیستم‌های ایمنی بدن و اختلال در فرآیندهای مغزی اعلام کرد.

«تودوروف» در دهه ۱۹۷۰ با آثاری که درباره نقد ساختارگرا به نگارش درآورد، به شهرت رسید. در سال ۱۹۷۳ کتاب «فانتزی: نقد ساختارگرا بر یک ژانر ادبی» از این نویسنده منتشر شد که در آن با رویکرد ساختارگرایانه آثاری چون «هزار و یک شب» و «مسخ» کافکا مورد بررسی قرار گرفت. او در آثار بعدی خود به شخصیت‌های روشنفکری همچون «ژان ژاک روسو»، «بنژامن کنستان» و «میخائیل باختین» پرداخت.

این نویسنده برنده جایزه «پرنس آستوریاس» ۲۰۰۸، متولد مارس ۱۹۳۹ در سوفیای بلغارستان بود، اما در سال ۱۹۶۳ برای فرار از حکومت کمونیست، به فرانسه مهاجرت کرد.

«تودوروف» مدرک دکترای خود را در پاریس کسب کرد و به عنوان مدیر تحقیقات مرکز پژوهش‌های علمی ملی فرانسه برگزیده شد. او در دانشگاه‌های مختلفی همچون «هاروارد»، «ییل»، «کلمبیا» و «کالیفرنیا» به صورت استاد میهمان تدریس می‌کرد.

شمار کتاب‌های چاپ‌شده از این فیلسوف و نظریه‌پرداز به ۲۱ می‌رسد که برخی از آن‌ها «مواجهه با بی‌نهایت»، «شاعرانگی نثر»، «میخائیل باختین: اصول گفت‌وگو»، «در باب تنوع انسانی» و «باغ ناکامل: میراث بشری» هستند.

تعداد زیادی از آثار او به فارسی ترجمه شده که از میان آن‌ها می‌توان به «از ادبیات تا اخلاقیات»، «ادبیات در مخاطره»، «بوطیقای ساختارگرا» و «منطق گفت‌وگوی میخائیل باختین» اشاره کرد.

«تودوروف» مهرماه ۱۳۸۵ به ایران سفر کرد و در خانه هنرمندان ایران به سخنرانی پرداخت و بعدا سخنان او در کتابی با عنوان «از ادبیات تا اخلاقیات» منتشر ‌شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »