اجرا خوانی «بر پهنۀ دریا» در اصفهان

هنردستان :نمایشنامۀ «بر پهنۀ دریا» به نویسندگی اسلاومیر مروژک و با کارگردانی و دراماتورژی محمد کاظم شیران بزودی با حضور بهاره افشاری، نیوشا ضیغمی، نرگس محمدی و مرضیه اکبرنژاد، در سالن اداره راه و شهرسازی اصفهان اجرا خوانی می‌شود.

 کارگردان این اجراخوانی در مورد جزییات این نمایشنامه گفت

 کارگردان این اجراخوانی در مورد جزییات این نمایشنامه گفت: «بر پهنۀ دریا» یک نمایشنامۀ فانتزی و نمادگراست که دیالوگ‌های جذابی دارد و جامعه‌ای را در پهنۀ جهان مدرن با سه قشر طبقۀ بالا، متوسط و پایین نمایش می‌دهد که هرکدام از آن‌ها می‌خواهند برای بقای خود، اقشار دیگر را به هر شکلی تحت‌فشار قرار دهند.
محمدکاظم شیران تصریح کرد: این نمایشنامه تاریخ‌مصرف ندارد و آن را می‌توان در هر زمان و مکانی روی صحنه برد؛ تا جایی که قرار بود این نمایشنامه را در استخر مجموعه انقلاب اصفهان به‌صورت کاملا فانتزی اجرا خوانی کنیم اما با توجه به صلاحدید تهیه‌کننده و مجری طرح این پروژه، از این تصمیم صرف‌نظر کردیم.
وی افزود: خلاصۀ داستان این نمایشنامه روایتگر داستان سه زن گرسنه بالباس‌های خوش‌دوخت بر روی کلکی در دریا است که در پهنۀ دریای بیکران سعی می‌کنند راهی برای برطرف کردن گرسنگی خود بیابند و سرانجام داستان این چاره‌جویی به تصمیم برای خورده شدن یکی از آن‌ها ختم می‌شود.
این کارشناس ارشد ادبیات نمایشی ادامه داد: در «بر پهنۀ دریا» با یک نمایشنامۀ معناگرا و دیالوگ محور مواجهیم که با تکیه‌بر طنز، موقعیت طنزی تلخ را رقم می‌زند.
شیران اظهار داشت: در این اجراخوانی بازیگران سرشناسی همچون نیوشا ضیغمی، نرگس محمدی، بهاره افشاری به‌عنوان نقش خوان حضور دارند و کار با حمایت تهیه‌کنندۀ محترم جناب آقای مجید زارعی و حمایت‌های مجری محترم طرح جناب آقای محمدرضا خلجی برای شهر اصفهان تولیدشده وان شاالله بعد از اجراخوانی در اصفهان، در سال ٩۶ در تهران آماده اجرای صحنه‌ای خواهد داشت.
وی در پایان با دعوت از همۀ مردم اصفهان برای دیدن این اجرا خوانی گفت: این اثر نمایشی تمام فاکتورهای یک اجرای صحنه‌ای مثل طراحی گریم، لباس، صحنه، آهنگسازی و … را داراست با این تفاوت که در قسمت‌هایی از اجرا بازیگران نمایشنامه به دست دارند و از روی آن اجرا می‌کنند. باید اضافه کنم که «بر پهنۀ دریا» فضای شاد، موسیقی زنده و دیالوگ‌ها و موقعیت‌های طنز بسیاری دارد که پشت تمام آن‌ها حرف‌های زیادی است و نباید به‌راحتی از آن گذشت بلکه روی تک‌تک دیالوگ‌های آن باید تامل کرد سایر عوامل عبارتند از:نویسنده: اسلاومیر مروژک، مترجم: داریوش مودبیان، دراماتورژ و کارگردان: محمدکاظم شیران، تهیه کننده: مجید زارعی، مجریان طرح: محمد رضا خلجی٬ پویاظریفی، انتخاب بازیگر: علی مردانی، مشاور پروژه: دکتر اردشیر شیران، طراح گریم: رضا سعیدی، با حضور افتخاری سرکارخانم تینا افشار، طراح صحنه: علی طرفه نژاد،آهنگ ساز: امیر صدیقیان، انتخاب لباس: سحر مروارید زاده، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: نعیم نظیفی،
مدیرصحنه: ایرج علی جو، مدیران اجرا: صادق پسندیده، محمدرضا شیران، عکس: علی طرفه نژاد، نعیم نظیفی، مهتاب فلاحی، روابط عمومی: مجید بدیع زاده و فروش بلیت در سایت نوای مهر.

منبع :بانی فیلم

امتیاز دهید