درخواست تهیه‌کنندگی علیخانی را به ارشاد داده‌ایم/ مساله پول نبود

هنردستان: تهیه‌کننده «بدون تاریخ بدون امضا» درباره دلایل آمدن نام احسان علیخانی در تیتراژ فیلم به عنوان تهیه‌کننده، مجوز تهیه‌کنندگی وی و حذف نام علیخانی در فهرست نامزدهای فجر توضیح داد.

به گزارش هنردستان، در تیتراژ فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» نام احسان علیخانی مجری تلویزیون که بیشتر وی را با برنامه رمضانی «ماه عسل» می‌شناسیم در کنار علی جلیلوند به عنوان تهیه‌کننده آورده شده بود و در نشست خبری علی جلیلوند درباره همکاری مشترک تهیه این فیلم با همراهی احسان علیخانی گفت: با توجه به دغدغه های اجتماعی او و حرف مشترکی که داشتیم با هم در این پروژه همکاری کردیم  اما این موضوع را رسانه ای نکردیم.

 

این موضوع باعث شد که مهرداد فرید دبیر شورایعالی تهیه کنندگان اعلام کند احسان علیخانی برای دریافت مجوز تهیه‌کنندگی درخواستی به این شورا نداده است. فردای اظهار نظر وی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی اعلام کرد: از نظر اداره کل سینمای حرفه‌ای کارگردان فیلم «بدون تاریخ بدون امضا»، وحید جلیلوند و تهیه کننده آن علی جلیلوند است.

محمدرضا فرجی در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر در پی ایجاد شائبه‌هایی در زمینه تهیه‌کنندگی فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» به عنوان یکی از نامزدهای بهترین فیلم سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، تأکید کرد که تهیه‌کننده این فیلم بر اساس اسناد و مدارک، «علی جلیلوند» است. با توجه به اظهارات علی جلیلوند تهیه کننده «بدون تاریخ بدون امضا» در این زمینه که شخص دیگری در تهیه‌کنندگی این فیلم نقش داشته است، متذکر می‌شود که بر اساس اسناد و مدارک  و ضوابط حاکم بر شورای صدور پروانه ساخت، از نظر اداره کل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی کارگردان فیلم «بدون تاریخ بدون امضا»، وحید جلیلوند و تهیه کننده آن، علی جلیلوند است.

در همین زمینه با علی جلیلوند تهیه‌کننده فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت جایزه شده است درباره حاشیه‌های ایجاد شده گفتگویی داشتیم که وی در این‌باره گفت: ما قبل  از کلید خوردن فیلم درخواست تهیه‌کنندگی احسان علیخانی را به شورای پروانه ساخت ارائه دادیم و صورت‌جلسه‌ شورای پروانه ساخت این مسhله را تایید می کند. تنها قرار ما مبنی بر رسانه ای نشدن موضوع تا زمان اکران بوده است.

جلیلوند در پاسخ به اینکه آیا این قاعده‌ جدیدی در شورا است که مجوزی مشروط به رسانه‌ای نشدن داده شود؟ گفت: این را دیگر من نمی‌دانم و باید از جای دیگر بپرسید. ولی من و آقای علیخانی به تعهدی که داده بودیم عمل کرده و موضوع را رسانه‌ای نکردیم و طبیعتا وقتی فیلم در جشنواره روی پرده رفت در تیتراژ نام علیخانی به عنوان تهیه‌کننده آمد که موضوع رسانه ای شد.

تهیه‌کننده فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» اضافه کرد: در حال حاضر در پروانه ساخت اسمِ من فقط به عنوان تهیه‌کننده آمده و ما هم نسبت به لیست اعلام شده در نامزدها که فقط اسم بنده به عنوان تهیه‌کننده آمده است اعتراضی نداریم. البته بعد از جشنواره و برای اکران عمومی در پروانه نمایش نام هر دوی ما به عنوان تهیه‌کننده خواهد آمد.

وی در جواب به این سوال که نظرتان درباره نکته شورایعالی تهیه‌کنندگان که اعلام کرده درخواست مجوز تهیه‌کنندگی از سوی احسان علیخانی نداشته است چیست؟ گفت: ما درخواست خود را به وزارت ارشاد ارائه دادیم و دیگر از مناسبات وزارت ارشاد و شورایعالی تهیه‌کنندگان خبر نداریم.

جلیلوند همچنین درباره حاشیه پیش آمده مبنی بر اینکه احسان علیخانی به دلیل جذب سرمایه نامش به عنوان تهیه‌کننده ذکر شده است، عنوان کرد: اگر مبنای این همکاری صرفا مسایل مالی بود می‌توانستیم از افراد و نهادهایی که پول زیادتری دارند استفاده کنیم. علیخانی هم همچون من، حامد عنقا و نازنین اسکندری بخشی از سرمایه فیلم را تامین کرد ولی آنچه که بیشتر باعث شد من با او همکاری کنم این بود که اعتقاد دارم او می‌تواند به سینما کمک کند.

تهیه‌کننده «بدون تاریخ بدون امضا» در پایان در پاسخ به این پرسش که احسان علیخانی چه توانایی در بخش تهیه‌کنندگی سینما دارد ؟ توضیح داد: قطعا من در احسان علیخانی توانایی‌هایی دیدم که اسمش را کنار خودم آوردم. او آدم توانمندی است و در آینده می‌تواند در سینما موثر باشد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید