“شاهنامه از دو منظر” در انتشارات نگاه

هنردستان: “شاهنامه از دو منظر” اثر حسن فشارکی منتشر شد.

 

به گزارش هنردستان، “شاهنامه از دو منظر” اثر حسن فشارکی در موسسه انتشارات نگاه منتشر شد.

 

تمرکز این نوشتار عمدت در بخش اساطیرى شاهنامه است، هرچند در آن مورد نیز حق مطلب کاملا ادا نشده است. تعجیل و عدم انسجامى که گاهى دیده مى‌شود نتیجه بى‌صبرى نگارنده در طرح این مسائل و شنیدن پاسخ‌هاى جامعه است. این نگاه به سنت و ادبیات نگاه به نقد و بازخوانى است و با نگاه رایج روشنفکران، که نگاه مهر و کین است، تفاوت دارد. امید نگارنده آن است که موجى در جامعه ایجاد شود و اعماق گذشته را با این نگاه بکاود. بن‌مایه تحول فرهنگى ما در همین است.

 

همچنین مخاطب این نوشتار اقشار میانى جامعه هستند. آشنایان بافرهنگ خودى و آماده براى درک فرهنگ نوآیین. بنابراین رویکرد نگارنده نه پژوهشى، بلکه آموزشى و انگیزشى است. کنکاش در الفاظ یا اسطوره‌هاى شاهنامه که بسیارى به آنها پرداخته‌اند، نیست. با برجسته کردن آموزه‌هاى ارزشمند و نقد نظرات احتمالا مخرب آن است. مى‌گویم “احتمالا مخرب” چون ما نه از بطن متون کهن آگاهیم و نه به آن نیاز داریم. این عملکرد آنها و برداشت شخصى ما از آنهاست که در زندگى‌مان تأثیرگذار است. نگارنده امیدوار است که جریان روشنفکرى ایران کم‌کم معطوف به زندگى واقعى شود.

 

این کتاب 11500 تومان قیمت دارد.

 

منیع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »