تراژدی اخبارگویی که 41 سال ذخیره بود/نقدی بر کارکرد رسانه در دنیای مدرن

هنردستان: علیرضا میرزایی‌نژاد (نویسنده و کارگردان) با اشاره به قصه نمایش «خبرگو» آن را ماجرای فردی خواند که بعد از چهل و یک سال اخبارگوی ذخیره بودن، در اثر یک تصادف فرصتی برایش به وجود می‌آید تا بتواند به عنوان اخبارگوی اصلی فعالیت کند.

به گزارش هنردستان، نویسنده و کارگردان نمایش «خبرگو»، با اشاره به داستان اصلی این نمایش گفت: «خبرگو» داستان مردی را روایت می‌کند که در طول 41 سال تنها سه بار برایش فرصت خبرگویی فراهم شده بود و الان که به دلیل شرایطی اخبارگوی اصلی شده؛ پیرمرد فرتوتی است.

 

میرزایی‌نژاد یادآور شد: کم‌کم که در این شغل جلو می‌رود در این مسیر و پروسه مشکلاتی برایش به وجود می‌آید. مهم‌ترین مساله برای او عدم مطابقت آنچه می‌بیند با آنچه به عنوان اخبارگو بیان می‌کند است که باعث می‌شود آرامش روحی و روانی‌اش بهم بخورد.

او با بیان اینکه تراژدی این اخبارگو را ما در نمایش به صورت یک مضحکه برگزار می‌کنیم، گفت: تراژدی را با مردن و زنده شدن چند باره این شخصیت نمایش می‌دهیم و حتی همین هم در کار هجو می‌شود.

این نویسنده و کارگردان با اشاره به مفهوم کلی نمایش گفت: دنیای امروز ما دنیای رسانه‌هاست؛ این را خیلی شنیده‌ایم البته منظورم رسانه داخلی یا خارجی یا نوع خاصی از آن نیست؛ منظورم سازوکار رسانه‌ای است.

میرزایی‌نژاد با بیان اینکه «رسانه است که دنیای مدرن را می‌سازد.» ادامه داد: اگر نگاهی به نظریه‌های «مارشال مک‌لوهان» و بعد از آن «بودیار» داشته باشیم می‌بینیم که دنیای امروز اینطور تعریف می‌شود که واقعیت ما معنی پیدا نمی‌کند مگر از رهگذر رسانه.

او خاطرنشان کرد: بعد از آن می‌بینیم که اصلا واقعیتی وجود ندارد مگر در اثر تائید رسانه. مرحله سومی که وجود دارد این است که واقعیت آن چیزی است که رسانه به ما می‌گوید.

میرزایی‌نژاد یادآور شد: این بازنمایی واقعیت و اتفاقی که می‌افتد و برداشتی که ما از واقعیت و آن چیزی که در زندگی داریم را رسانه شکل می‌دهد و این سوال پیش می‌آید که آیا رسانه همیشه مورد اعتماد است؟ یا اصلا تا به حال شده رسانه‌ای به‌طور کامل مورد اعتماد باشد؟

کارگردان و نویسنده نمایش «خبرگو» با تاکید بر اینکه چهارچوب کلی نمایش و مهم‌ترین مساله من رسانه است، گفت: می‌خواستم «خبرگو» نقدی روی رسانه در جهان مدرن و بازنمایی آن از اتفاقات باشد اما اینکه چقدر در این کار موفق بوده‌ام را باید بیننده‌ها بگویند.

میرزایی‌نژاد تصریح کرد: می‌خواستم تامل مجددی شکل بگیرد و توجهی را به‌سوی این موضوع مهم یعنی رسانه جلب کنم.

میرزائی‌نژاد همچنین با اشاره به شیوه اجرایی نمایش «خبرگو» گفت: در متن و اجرا و مقداری هم در رنگ و بوی بازی‌ها این بوده که سعی کردیم از ادویه کارهای ابزورد استفاده کنیم.

این نویسنده و کارگردان ادامه داد: در صحنه‌پردازی، دکور و نور و قسمت‌های مختلف سعی‌مان این بوده که کمینه‌گرا باشیم؛ یعنی با کم‌ترین تمهیدات سعی کنیم بیشترین چیزی که از منظور ما قابل بیان است را ارائه کنیم.

خسرو بامداد، زهرا مهرابی، مرتضی خانجانی، شکوفه حیدریان بازیگران نمایش «خبرگو» هستند که با طراحی، نویسندگی و کارگردانی علیرضا میرزایی‌نژاد در سالن ارغنون روی صحنه رفته و تا یکشنبه ۲۲ اسفند اجرا می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »