سه کتاب ترجمه منتشر شد

هنردستان: ترجمه کتاب‌های «ویلسون کله‌پوک و دوقلوهای‌ شگفت‌انگیز» اثر مارک تواین، «یه چیزی بگو» نوشته لاوری هالس اندرسُن و «ایدئولوژی، اخلاق و سیاست» نوشته پل ریکور منتشر شد.

به گزارش هنردستان، کتاب «ویلسون کله‌پوک و دوقلوهای‌شگفت‌انگیز» اثر مارک تواین با ترجمه امیرحسین وزیری در ۲۵۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۰هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

 

قسمتی از مقدمه مالکوم بردبری، استاد مطالعات امریکا در دانشگاه ایست آنگلیا: «ویلسون کله‌پوک» داستانی برخاسته از دوران تاریک سال‌های آخر فعالیت مارک تواین و در واقع بهترین محصول آن دوران است. او قسمت بیشتر داستان را در ناکام‌ترین دهه زندگی‌اش سپری می‌کرد، متحمل‌ چندین دشواری و شکست مالی شده بود و همچنین مدت هفت سال بود که به منظور صرفه‌جویی در مخارج زندگی در اروپا زندگی می‌کرد.

همانند جالب‌ترین آثار تواین، این اثر یک کتاب بد است که کتابی خوب در دل آن نهفته و تقلا می‌کند از آن بیرون بیاید، و در آخر به طرزی قابل توجه موفق به این‌کار می‌شود. مانند تمامی واپسین کارهای دیگر او این اثر دربرگیرنده یک جدال عمیق و کشمکش اخلاقی است که خود را متناوبا در حالت و شکل کمدی و تراژدی نشان می‌دهد….»

 

 

همچنین چاپ دوم رمان «یه چیزی بگو» نوشته لاوری هالس اندرسُن با ترجمه حمیدرضا صدر در ۲۱۴ صفحه  با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و به بهای ۱۷ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب درباره نویسنده و کتاب می‌خوانیم: لاوری هالس اندرسُن (۱۹۶۱) از نویسندگان پُرطرفدار و پُرفروش ادبیات امریکاست. عمده شهرت او در حوزه‌های رمان‌های روان‌شناختی با محوریت قهرمان‌های نوجوان یا آثار تاریخی است. این نویسنده نیویورکی پُرکار با رمان «یه چیزی بگو» به محبوبیت رسید. این رمان که نخستین اثر اوست سال ۱۹۹۹ منتشر شد و در سال ۲۰۰۴ اقتباسی سینمایی بر اساسش انجام گرفت. اندرسن در این رمان زندگی یک نوجوان طبقه متوسط امریکا را محور قرار می‌دهد و روزگار و ماجراهای ریز و درشت این شخصیت را طی چهار ترم تحصیل در دبیرستان به تصویر می‌کشد؛ دوره‌ای که در آن این شخصیت با وجوه متفاوت آدم‌ها، نظام آموزشی، ساختار خانواده و کلان‌هنجارهایی مواجه می‌شود. اموری که هرکدام‌شان ویژگی‌های درونی این نوجوان را در جامعه‌ پایان قرن بیستم آمریکا نمایش می‌دهد. او به فضا و آدم‌ها با دقت می‌نگرد و  تلاش می‌کند مسیر زندگی‌اش را در دست بگیرد. «یه چیزی بگو» رمانی است روان‌شناختی و خوش‌خوان که می‌تواند برای مخاطبان بسیاری جذابیت روایی داشته باشد. ماجراهایی که برای شخصیت رخ می‌دهد و انبوهی از خرده‌روایت‌ها با زبانی ساده، این اثر را به کتابی تبدیل کرده که می‌توان به راحتی آن‌را خواند.

 

 

دیگر کتاب تازه منتشرشده در نشر چشمه، کتاب «ایدئولوژی، اخلاق و سیاست» نوشته پل ریکور با ترجمه مجید اخگر است که در ۲۲۷ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۸هزار تومان منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: حیات جمعی انسان‌ها علاوه‌بر وجوه عینی اجتماعی و نهادهای خود، لایه‌ای خیالین یا ساخته‌شده از ایده‌ها و باورها و تصاویر جمعی دارد که کنش و منش و هویت جمعی هر اجتماع انسانی را شکل ‌می‌دهد و در قالب اخلاق جمعی، ایدئولوژی‌ها، اتوپیاها و نظام‌های اعتقادی تجلی پیدا می‌کند. در مقالات کتاب حاضر پل ریکور، فیلسوف پُرآوازه فرانسوی، به این سطح از حیات انسانی می‌پردازد، و فلسفه هرمنوتیکی خود را در حوزه‌هایی تازه به آزمون می‌گذارد. افزون بر آن، ریکور، در مقاله «درباره تأویل» سیری از حیات فکری خود را از آغاز تا میانه‌های دهه ۱۹۸۰ با زبانی روشن ارائه می‌کند، و به این ترتیب نقشه‌ای برای درک جایگاه مقالات کتاب حاضر (که در واقع بخش سوم کتاب از متن تا کنش را تشکیل می‌دهند) در کل پروژه فکری خود را در اختیارمان قرار می‌دهد.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »