تعامل ایده‌های ایرانی و اسپانیایی در جشنواره هنرهای تجسمی

هنردستان: تعامل ایده‌ها با حضور هنرمندان اسپانیایی در جشنواره شکل گرفت.

به گزارش هنردستان، کارلوس آراگون کاردار سفارت اسپانیا در ایران با حضور در مراسم روز اسپانیا که همزمان با نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، گفت: اسپانیایی‌ها همیشه برای این که به مشترکات فرهنگی برسند به تاریخ بر می‌گردند. ما در طول تاریخ مشترکات بسیاری با فرهنگ و هنر ایرانی داشتیم.

 

او ادامه داد: به نظر این مشترکات فرهنگی و هنری هم چنان وجود دارد و ما با حضور در این جشنواره قصد داشتیم نشان بدهیم که در دوران معاصر هم اشتراکات فرهنگی بین هنرمندان ایرانی و اسپانیایی وجود دارد.

کاردار سفارت اسپانیا در ایران گفت: در واقع آوردن این آثار به جشنواره هنرهای تجسمی فجر بر اساس ایده تعامل مشترکات هنری بین هنرمندان معاصر ایران و اسپانیا شکل گرفت.

آراگون اظهار داشت: من زمانی که در ایران زندگی می‌کنم از نمایشگاه‌های ایران دیدن می‌کنم و از نزدیک با هنر معاصر ایران مواجه هستم. برای من جالب است که امروز در آثار هنرمندان ایرانی و اسپانیایی اشتراکات زیادی وجود دارد.

او در مورد مضامین مشترک آثار هنرمندان اسپانیایی افزود: آثار هنری اسپانیا بعد اجتماعی عمیقی دارند و بعد سیاسی هم در این آثار مشهود است چرا که اسپانیا تا همین چند دهه پیش در دیکتاتوری به سر می‌برده است که این فضا تا امروز بر هنر اسپانیا تاثیر گذاشته است.

کاردار سفارت اسپانیا در ایران گفت: هنرمندان اسپانیا در اروپا و آمریکای لاتین حضور خوبی دارند اما نقطه ضعف ما در حضور و معرفی این هنرمندان در خاورمیانه و آسیا است و ما در این بخش زیاد وارد نشده‌ایم و در حال حاضر به دنبال رفع این نقطه ضعف هستیم.

نهمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصرتهران  و فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقمندان به هنرهای تجسمی است.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید
موسیقی

با یاد کهن‌سازنده تنبور و ابداع‌گر ساز تنبور دوطرفه؛ نماهنگ «دیار» به نوازندگی فرنود الهامی و با دکلمه افسانه بایگان منتشر شد

نماهنگ «دیار» (بر اساس مقام بابا سرهنگی) با یاد زنده‌یاد استاد خداوردی سازگر قدیمی ساز تنبور، با نوازندگی فرنود الهامی، با متن محمد ابراهیمیان و

ادامه مطلب »
تجسمی _ موسیقی

گفت‌وگوی «هنردستان» با استاد «بهزاد نقّاش» به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه «طبیعت» در گالری زرنا/ دست‌اندرکاران دولتی از ما حمایت نمی‌کنند

احمدرضا حجارزاده: گالری زرنا در خیابان انقلاب این روزها میزبان نمایشگاه گروهی نقاشی پشت شیشه با عنوان «طبیعت» است. در این نمایشگاه علاوه بر آثار

ادامه مطلب »