اصغر خلیلی: رویکرد ما به نمایش ایرانی مدرن است

هنردستان: نمایش “میراث” نوشته بهرام بیضایی با کارگردانی اصغر خلیلی از 27 بهمن‌ماه به شکل محدود در تماشاخانه سنگلج به صحنه می‌رود.

 

به گزارش هنردستان، اصغر خلیلی کارگردان نمایش “میراث” در گفت‌وگویی  ضمن اشاره به اینکه “میراث” را بهرام بیضایی یک سال پس از مرگ مصدق نوشته است تأکید کرد که این متن را به نوعی در راستای نمایش قبلی خود، یعنی “راپورت‌های شبانه دکتر مصدق” اجرا می‌کند و در تحقیقاتی که در رابطه با همان اثر انجام داده به این متن رسیده است. 

 

خلیلی در خصوص اجرا در تماشاخانه سنگلج افزود: برای اینکه خود آقای بیضایی این متن را در تماشاخانه سنگلج اجرا کرده است، من هم دوست داشتم که این اثر را در همان تماشاخانه اجرا کنم. البته پیشنهادات زیادی بود که این اثر را در تماشاخانه‌ای دیگر اجرا کنم که شاید امکانات و شرایط آماده‌تری داشتند اما به دلیل اجرای آقای بیضایی اصرار داشتم که “میراث” را دوباره در سنگلج به صحنه ببرم. البته به این نکته هم اشاره کنم که فضا و رویکرد ما در این اجرا با اثری که  خود آقای بیضایی اجرا کرد، بسیار متفاوت است و تلاش شده نگاه نویی به این متن صورت گیرد.

 

 کارگردان نمایش “میراث” در خصوص حضور یاسر خاسب بازیگر، کارگردان و طراح حرکت در این نمایش گفت: این حضور دلیل ویژه‌ای دارد که بیشتر از ایجاد حرکات فرمالیستی در نمایش، به رویکرد مدرن ما به نمایش ایرانی باز می‌گردد. یاسر چون بر مسئله حرکت مسلط است پیشنهادات بسیار خوبی را با خود به این نمایش آورد و ایده‌های تازه‌ای را برای اجرای بهتر متن به من داد.

 

خلیلی همچنین در ادامه ضمن اشاره به فشردگی مدت اجرای این نمایش خاطرنشان کرد: این نمایش مانند اغلب تئاترهای دیگر 30 اجرا ندارد و اجراهای محدودی خواهد داشت به همین دلیل بسیار برای ما مهم است که تماشاگر در جریان این فشردگی و محدود بودن اجراها باشد.

 

 نمایش “میراث” از 27 بهمن ماه تا 12 اسفند با بازی حبیب دهقان‌نسب، علی نیک‌زاد، علی‌محمد رادمنش، حمیدرضا کاظمی‌پور، لیلا حقانی، حامد نظامی، بهار کریمی، سمیه طباخ، شیما جهانگیری، آرمان آشتیان، مهدی فولادگر، حسین سعیدی، علی قانع، مصطفی جنتی در تماشاخانه سنگلج به صحنه خواهد رفت.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید