آرت سنتر میزبان نمایشگاه آثار محمدعلی ترقی‌جاه می‌شود

هنردستان: نمایشگاهی از آثار دوره‌های مختلف کاری محمدعلی ترقی جاه، عصر جمعه 29 بهمن در آرت سنتر افتتاح خواهد شد.

 

به گزارش هنردستان، در ادامه نمایشگاه‌های مروری بر آثار پیشگامان هنر نوین ایران که در گالری‌های مجموعه آرت سنتر برگزار می‌شود، این مجموعه میزبان نمایشگاه مروری بر آثار “محمدعلی ترقی جاه” می‌شود.

 

در این نمایشگاه که مروری بر دوره‌های مختلف کاری محمدعلی ترقی است، 30 اثر از آثار این هنرمند و فیلم مستندی درباره او به‌نمایش درخواهد آمد.

 

محمدعلی ترقی‌جاه متولد سال ۱۳۲۲ تهران، در سال ۱۳۴۶ برنده مدال طلای مسابقات هنری دانشگاه‌های ایران شد. در سال ۱۳۵۵ اولین نمایشگاه خود را به صورت انفرادی در تهران برگزار کرد و دو سال بعد نیز اولین نمایشگاه برون مرزی خویش را در گالری نمایشگاه بین‌المللی هنر بازل سوئیس برگزار کرد. از سال ۱۳۶۰ سبک خاص خود را که مشخصه‌اش اسب‌های تجرید یافته بود پایه نهاد که بارزترین نشان هنری وی شد. از پس آن، موزه بین‌المللی هنر قرن ۲۱ آمریکا (TIMOTCA) آثار او را به عنوان نماینده هنر ایران انتخاب کرد. برخی از آثار وی در موزه هنرهای معاصر تهران، موزه هنرهای مدرن شارجه، نوتردام هلند و موزه ورلد موجود است.

 

درباره آثار زنده یاد محمدعلی ترقی جاه بسیار نوشته شده است؛ در نقاشی‌های “ترقی‌جاه” نه زمین هست، نه سنگینی و ضخامت. همه‌چیز در تابلوهایش سبک‌بال و رها است. اسب‌ها و خروس‌های ساده‌شده نقاشی‌های ترقی‌جاه بیشتر ما را به سمت و سوی نقاشی‌های هنرمندان سبک سقاخانه‌ای می‌برد با این تفاوت که مایه‌های سنتی این نقاشی‌ها کمتر بوده و با وجود استفاده از خط و متن به عنوان یک بافت یا چهره‌های زنان در کنار اسب‌ها، آنچه که در فضای کلی نقاشی غالب است فضای شخصی نقاش است. بسیاری از اهالی هنر، ترقی‌جاه را با نقاشی‌های شاعرانه و حضور تجریدی اسب‌ها‌یش می‌شناسند، گرچه بیش از این است.

 

محمدعلی ترقی جاه، سال ۱۳۸۹ در حالی‌ که به‌ تازگی از نمایشگاه موفق خود در سوئیس به ایران بازگشته بود، در سن ۶۷ سالگی درگذشت اما حضور هنری او همچنان پر رنگ ادامه دارد.

 

گفتنی است، تاکنون نمایشگاه‌هایی از آثار مهدی سحابی، هانیبال الخاص، جعفر روحبخش و … در قالب پروژه مروری بر آثار پیشگامان هنر نوین ایران در آرت سنتر برگزار شده است.

 

نمایشگاه مروری بر آثار پیشگامان هنر نوین ایران در قالب نمایش آثار محمدعلی ترقی جاه از 29 بهمن تا 10 اسفند در آرت سنتر باغ به نشانی بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، شماره 145، باغ انجمن خوشنویسان برگزار می‌شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »