پمایشگاه هنرجویان آتلیه آهو افتتاح شد

هنردستان: سومین نمایشگاه گروهی هنرجویان آتلیه آهو به سرپرستی ابوالفضل همتی آهویی در گالری شکوه افتتاح شد.

 

به گزارش هنردستان، سومین نمایشگاه گروهی نقاشی کارهای کوچک که توسط گروهی از هنرجویان آتلیه آهو خلق شده است؛ عصر جمعه 22 بهمن در گالری شکوه افتتاح شد. وقتی وارد فضای گالری می‌شوید اولین موضوعی که نظر شما را جلب می‌کند کثرت آثار است. بیش از 700 اثر در تکنیک‌های مختلف چنان در کنار هم چیده شده‌اند که چشم هر مخاطبی را با رنگ و خط پر می‌کنند.

 

جالب‌ترین موضوعی که نظر هر مخاطبی را در این نمایشگاه به خود جلب می‌کند، سن هنرمندان آن است، هنرمندانی 5 تا 15 ساله که آثارشان به هنرمندان با سنین بالاتر تنه می‌زد. البته سهم ابوالفضل همتی آهویی هنرمند طراح وتصویرساز که شاگردانش را در این نمایشگاه گردهم آورده بیش از سایران است. آثاری که موضوع چشم را به شکلی اغراق شده پیش روی مخاطبان قرار داده است.

 

 

در این نمایشگاه هنرجویان با گروه سنی 5 تا 40 سال همراه با استاد خود ابوالفضل همتی آهویی 735 اثر نقاشی در ابعاد کوچک با تکنیک‌های مختلف آبرنگ، آکریلیک، رنگ و روغن، کلاژ و چاپ بر روی بوم و کاغذ را به نمایش گذاشتند.

 

بهنوش فروتن مدیر گالری “شکوه” درباره این نمایشگاه توضیح داد:« با اینکه تکنیک در هنر نقاشی بسیار اهمیت دارد اما این نمایشگاه نقاشی را با گروه‌های سنی مختلف برگزار کردیم تا به مخاطب بگوییم همه می‌توانند نقاشی کنند؛ همه ما در وجودمان استعداد کشیدن نقاشی را داریم تنها کافی است آن را پرورش دهیم اما کشیدن نقاشی به‌معنی این نیست که خودمان را یک نقاش حرفه‌ای تلقی کنیم. »

 

فروتن درباره حضور گروه‌های سنی مختلف در این نمایشگاه گفت: «کودکان 5 ساله هم در این نمایشگاه نقاشی‌های خود را به نمایش گذاشتند زمانی که خانواده‌های آن‌ها، نقاشی‌ها را خریداری می‌کنند برایشان تشویقی می‌شود تا بتوانند استعداد خود را پرورش دهند تا شاید در آینده تبدیل به نقاشی بزرگی شوند.»

 

این هنرمند درباره قیمت پایین آثار این نمایشگاه بیان کرد: «نقاشی‌های کودکان با قیمت 120 تومان و نوجوان 120 تا 300 تومان فروخته می‌شود اما قیمت آثار سایر هنرمندان نمایشگاه متنوع است و قیمت آثار استاد ابوالفضل همتی آهویی بالاتر هستند.»

 

او در پایان صحبت‌هایش گفت: «این نمایشگاه با استقبال خوبی مواجه شده است و مخاطبان ثابت گالری شکوه نیز به دیدن آثار آمدند. پایان سال 95 و نزدیک شدن به سال جدید زمان مناسبی برای برگزاری این نمایشگاه بود.»

 

ابوالفضل همتی آهویی که در این نمایشگاه حدود 54 اثر نقاشی از خودش به نمایش گذاشته است و برای سومین بار این نمایشگاه را برپا می‌کند؛ درباره آثار خود و چشم‌های اغراق شده در آثارش گفت: «طراحی‌های جدید همیشه از جایی آغاز می‌شود که هنرمند می‌خواهد حرف جدیدی در آثارش به مخاطب منتقل کند؛ من هم نمی‌خواستم در آثارم به تکرار برسم از طرفی هم علاقه عجیبی به شعرهای حافظ دارم و دوست داشتم روزی بتوانم اشعار حافظ را در آثارم تصویرسازی کنم؛ شعر “مرا چشمی است خون افشان ز دست آن کمان ابرو” و شعرهای دیگر حافظ را به تصویر کشیدم در واقع آثار تجسمی‌ام از شعرهای حافظ الهام گرفته شده است.»

 

او ادامه داد: «هنوز هم می‌توانم چشم‌های جدید طراحی کنم یکی از آثارم را طوری طراحی کردم که از فاصله دور شما چشم و مژه می‌بینید اما از نزدیک متوجه می‌شوی مژه‌ها؛ شعری از حافظ هستند که به صورت مژه طراحی شده‌اند.»

 

این هنرمند درباره هنرجویانش توضیح می‌دهد:« نباید زمان طولانی را با هنرجو صرف کرد تا بتواند یک اثر را خلق کند از همان ابتدا که به طراحی و تناسب در نقاشی می‌رسد باید نقاشی بکشد در این نمایشگاه کودکانی هستند که در ترم دوم نقاشی هستند اما توانستند نقاشی بکشند. باید در زمانی کوتاه شرایطی را ایجاد کرد تا هنرجو بتواند از هنر نقاشی لذت ببرد. هیچ‌کدام از هنرجویان آثارشان شبیه به کارهای من نیست زیرا معتقدم هر کس باید امضای خودش را روی نقاشی داشته باشد.»

 

همتی آهویی درباره چگونگی آموزش نقاشی به کودکان اظهار کرد: «باید مسیر خلاقیت را برای کودکان هموار کنیم و برایشان فضاساری انجام دهیم تا بتوانند ادامه راه را خودشان طی کنند.»

 

او در پایان صحبت‌هایش گفت: «سال آینده با این تعداد زیاد اثر و هنرجو نمایشگاه برگزار نمی‌کنم بلکه سخت‌گیری زیادی روی تکنیک و طراحی خواهم کرد. این نمایشگاه فرصتی برای کودکان بود تا یک داوری از طرف مخاطب داشته باشند و آثارشان دیده و خریداری شود. نباید به نقاشی کودکان جایزه داد زیرا با کیفیت‌بندی نقاشی‌‌ها و جایزه دادن به یک یا چند اثر؛ سایر کودکان ذوق و شوق نقاشی را از دست می‌دهند؛ هر کدام از نقاشی‌ها به‌اندازه خودشان خوب هستند.»

 

سومین نمایشگاه گروهی نقاشی آتلیه آهو تا 27 بهمن در گالری شکوه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه به جز پنجشنبه از ساعت 16 تا 20 از این آثار در خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه سلیمی شمالی، کوچه امیرنوری شماره 19 گالری شکوه دیدن نمایند.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید